Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Mark Twain (†74): Muž šťastné hvězdy
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Mark Twain (†74): Muž šťastné hvězdy

datum: 18. 10. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Otec Toma Sawyera a Huckleberryho Finna Mark Twain se narodil dva týdny poté, co se na obloze objevila Halleyova kometa. Zemřel během jejího dalšího průletu kolem Země.

Halleyova kometa se pokaždé přibližně po pětasedmdesáti letech přiblíží k naší planetě tak, že ji lze vidět pouhým okem – bez speciálních dalekohledů. Tak tomu bylo i v listopadu 1835.

Zasmušilý otec, laskavá matka

Čtrnáct dní po přeletu komety, 30. listopadu 1835, se v Missouri na Floridě do rodiny Johna a Jane Clemensových narodil syn Samuel. Z celkem sedmi dětí, které Clemensovi měli, přežily dětství jen tři.

John Clemens byl právník v nedalekém Hannibalu, kam se rodina v roce 1839 přestěhovala, a zároveň obchodoval s pozemky. Přesto rodinu jen těžko uživil. Byl to uzavřený a mlčenlivý chlapík, který k dětem zřejmě neměl žádný vřelý vztah. Slavný spisovatel později uvedl, že nikdy neviděl svého otce se smát.

Oproti tomu Jane byla prototypem laskavé, milující a starostlivé ženy v domácnosti a obětavé maminky, která si dokázala najít čas na děti a vyprávět jim pohádky a příběhy. Právě po ní zdědil malý Samuel mimořádný smysl pro humor.

Když mi bylo čtrnáct, byl můj otec největší hlupák pod sluncem. Když mi bylo jednadvacet, nestačil jsem se divit, jaký pokrok starý pán udělal.

Život rodiny se obrátil naruby, když v roce 1847 John nečekaně zemřel na zápal plic. Teprve dvanáctiletý Samuel, který se rád učil, musel odejít ze školy a nastoupil jako učeň k místnímu tiskaři.

Samouk v knihovně

V necelých šestnácti letech začal pracovat jako sazeč v místních novinách Hannibal Journal, jejichž majitelem byl jeho starší bratr Orion. Tam také poprvé zkusil psát.

Noviny na tom nebyly finančně nejlépe a Samuel se vypravil hledat štěstí jinam. New York, Philadelphia, St. Louis či Cincinnati – to jsou místa, kde budoucí spisovatel krátce žil a živil se většinou jako tiskař a sazeč. Po večerech navštěvoval místní veřejné knihovny, kde doháněl nedostatek formálního vzdělání.

Nedopusťte, aby školní docházka nějak ovlivnila vaše vzdělání.

V roce 1851 se vrátil do Hannibalu, kde se mu podařilo splnit si velký sen – po dvou letech výcviku získal licenci kormidelníka. Jako kormidelník na řece Mississippi měl pravidelné a dobře placené místo a zároveň i společenskou prestiž.

Na loď zlákal i svého mladšího bratra Henryho a zajistil mu místo pomocníka na parníku v Pensylvánii. V červnu 1858 však na lodi, kde Henry pracoval, vybuchl kotel a těžce zraněný Henry za několik dní zemřel. Tehdy se Samuel začal zajímat o parapsychologii. Tvrdil totiž, že Henryho smrt viděl ve snu už měsíc před neštěstím. S pocitem viny za Henryho smrt se potýkal do konce života.

Slavný pod pseudonymem Mark Twain

Po vypuknutí občanské války se civilní provoz na řece zastavil. Mladý muž se spolu s bratrem Orionem vypravil dostavníkem na západ Spojených států. Živil se všelijak, dokonce se pokoušel hledat zlato v Nevadě a Kalifornii. Po roce se mu naštěstí podařilo získat místo reportéra v redakci virginských novin Territoria Enterprise.

Tady už publikoval pod pseudonymem Mark Twain – ten pochází z doby práce na lodi, jde ve skutečnosti o označení bezpečné hloubky řeky pro plavbu, „mark twain“, tedy „dva sáhy“.

S nadhledem a humorem psal zprávy, úvodníky, črty i fejetony a piloval svůj osobitý styl a jeho satirické příběhy čtenáře bavily. V roce 1864 se přestěhoval do San Franciska a pokračoval v novinářské práci. Zlom nastal o rok později, kdy nejprve newyorský týdeník The Saturday Press (a po něm další periodika) otiskl jeho povídku Pověstný skákavý žabák z okresu Calaveras.

Velkou pozornost čtenářů si získal reportážemi z Havajských ostrovů pro Sacramento Union. Vedení listu mu pak financovalo pětiměsíční cestu do evropského Středomoří, odkud posílal do novin vtipné postřehy. Vytěžil z toho i cestopisnou knihu The Innocents Abroad (Našinci na cestách), díky které se jméno Marka Twaina stalo známé po celých Spojených státech.

Láska k Olivii

Výlet do Evropy byl pro Twaina zásadní i z osobních důvodů. Na zaoceánské lodi Quarker City se seznámil s Charlesem Langdonem z bohaté prominentní newyorské rodiny. Když mu Charles ukázal portrét své sestry Olivie, Twain od pohledné dívky nemohl odtrhnout oči a toužil se s ní seznámit.

Po návratu ho Charles pozval na návštěvu a Mark Twain konečně mohl spatřit Olivii – okamžitě se do ní zamiloval. Langdonovi byli velice liberální rodina, přesto Oliviin otec zkraje z dceřina nápadníka nadšený nebyl. Nakonec ustoupil a svatba se konala v roce 1870.

Novomanželé se usadili v Buffalu a postupně se jim narodily čtyři děti. Nejstarší syn zemřel krátce po narození na záškrt, z tří dcer nakonec otce přežila jen druhorozená Clara.

Mark Twain se věnoval novinařině a psaní, nejznámějšími romány se staly Dobrodružství Toma Sawyera, Dobrodružství Huckleberryho Finna či Princ a chuďas. Díky tomu Twain vydělal spoustu peněz, hodně však ztratil nerozvážnými investicemi.

Evropský pobyt

Fascinovala ho věda a nové objevy, přátelil se s Nikolou Teslou a Thomasem Edisonem. Nechal si dokonce patentovat i několik vynálezů, z nich nejúspěšnější byl samolepící zápisník.


Nikola Tesla (†86): Podivín, který předpověděl internet

Thomas Alva Edison (†84): Muž, který rozsvítil zeměkouli

Finanční problémy donutily Twaina přesídlit s celou rodinou do Evropy, kde pořádal přednášková turné. Žil převážně v Londýně, ale nějakou dobu pobýval v Berlíně a ve Vídni a v srpnu 1891 navštívil Mariánské Lázně.

„Bankéř je člověk, který vám zapůjčí deštník, když svítí slunko, a chce jej zpátky, když začne pršet.“

Návrat do vlasti

Do Ameriky se Twain vrátil až v říjnu 1900, kdy konečně vydělal dost peněz, aby mohl splatit dluhy z předchozích let. Nebyl to veselý návrat. Čtyři roky předtím zemřela nejstarší dcera Suzy na zánět mozkových blan. A čtyři roky po návratu navždy odešla milovaná Olivia. Twain se dostal do hlubokých depresí, které vyvrcholily smrtí nejmladší dcery Jean v prosinci 1909.

„Přišel jsem na svět s kometou. Za rok se má vrátit a myslím, že s ní opět odejdu. Bylo by to největší zklamání v mém životě, pokud by to tak nebylo,“ řekl v roce 1909, rok před svou smrtí.

Mark Twain zemřel na infarkt 21. dubna 1910, den po nejbližším přiblížení komety k naší planetě. O jeho pozůstalost se starala dcera Clara, která se stala zpěvačkou a velkou část svého života prožila v Evropě.

Jen čtyři měsíce po smrti jejího otce se narodila Clařina dcera Nina, poslední Twainův potomek. Bohužel se doslova upila k smrti a její tělo bylo v roce 1966 nalezeno v jednom losangeleském hotelu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Gabriel Garcia Márquez (87): Mezi realitou a fantazií

Gabriel Garcia Márquez (87): Mezi realitou a fantazií

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 11. 2021 0:05

První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…

Víte, že Sestra v akci byla psaná pro jinou herečku?

Víte, že Sestra v akci byla psaná pro jinou herečku?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 29. 11. 2021 0:05

Sestra v akci brilantně ztvárněná Whoopi Goldberg se okamžitě stala hitem. Tato komedie byla jedním…

Williamina Fleming (†54): Služka, která se stala uznávanou astronomkou

Williamina Fleming (†54): Služka, která se stala uznávanou astronomkou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 11. 2021 0:05

Kdo byla žena, jejímž osudem se staly hvězdy? A jak se původně skotská učitelka, pak služka v…

Eric Clapton (76): Se smrtí čtyřletého syna se nikdy nevyrovnal

Eric Clapton (76): Se smrtí čtyřletého syna se nikdy nevyrovnal

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 11. 2021 0:05

„Budeš dál můj syn, až v nebi za tebou přijdu?“ ptá se Eric Clapton v písni Tears in Heaven (Slzy z…

Leonard Bernstein (†72): Talentovaný dirigent, který skrýval svou pravou tvář

Leonard Bernstein (†72): Talentovaný dirigent, který skrýval svou pravou tvář

Autor: Jana Hradilová, Datum: 16. 11. 2021 0:05

Jedna z nejvýraznějších osobností hudby 20. století za sebou nechala jak hodně radosti a krásných…

Emma Stone (33): Odmítá rozhovory a své soukromí drží v tajnosti

Emma Stone (33): Odmítá rozhovory a své soukromí drží v tajnosti

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 11. 2021 0:05

Když se držitelce Oscara Emmě Stone letos v březnu narodila dcera, ještě několik měsíců po porodu…

Móric Beňovský: Slovenský dobrodruh, který se stal králem Madagaskaru

Móric Beňovský: Slovenský dobrodruh, který se stal králem Madagaskaru

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 11. 2021 0:05

Byl první Evropanem, který se plavil v severním Pacifiku, a to sedm let před Jamesem Cookem. Hrabě…

5 zastavení s Jodie Foster (58)

5 zastavení s Jodie Foster (58)

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 11. 2021 0:05

Při vyslovení jména Jodie Foster se většině z nás vybaví její životní role, studentka akademie FBI…

Tip šéfredaktorky

Judy Garland (†47): Vzlety a pády královny comebacků

21. 10. 2021 0:05 autor Anna Vágnerová