Byron studoval na Aberdeen Grammar School a poté na Trinity College v Cambridge. Tam nadělal obrovské dluhy a víc než studiu se věnoval vášnivým vztahům s ženami a muži. Od čtrnácti let psal básně, na svou dobu odvážné, protože rozebíraly jeho lásku k Johnu Edelstonovi, mladšímu chlapci, s nímž se Byron přátelil a jehož hluboce miloval.
Jeho první vydaný svazek poezie Hodiny zahálky z roku 1807 kritika odsoudila. A s pochopením odborníků se nesetkala ani další kniha Angličtí bardi a skotští recenzenti, vydaná o dva roky později.
Veřejně ponížený básník se poté vydal na cestu po Středozemním moři. Spolu s tehdejším přítelem navštívili Portugalsko, Španělsko, Maltu, Itálii, Albánii a Turecka a nakonec se dostali do Athén.
„Básníka ze mě udělal řecký vzduch,“ napsal později.
Byron se vrátil do Anglie v létě 1811 poté, co dokončil Childe Haroldovu pouť, která vypráví příběh unaveného mladého muže hledajícího smysl života. Kniha byla vyprodána za pouhé tři dny a Byron to lakonicky okometoval:
„Jednoho rána jsem se probudil a zjistil, že jsem slavný.“
Ve čtyřiadvaceti byl Byron zván do domovů významných a bohatých rodin a dostával stovky dopisů od fanoušků. Kromě toho pořádal divoké večírky a postupně se zadlužil.
Finanční problémy se rozhodl vyřešit výhodným sňatkem. V roce 1815 se oženil s Annabellou Millbankeovou z velice zámožné rodiny a potenciální dědičkou. Manželská idylka dlouho nevydržela, rozvod následoval už po roce, v lednu 1816 – krátce po narození dcery Ady. Ta otce nikdy neviděla a později se stala první programátorkou.
Z následující krátké známosti s Claire Clairmontovou se narodila dcera Allegra.
Annabella obvinila bývalého manžela z mnoha milostných eskapád a sexuálních skandálů. Ve výčtu nechyběla sodomie a incest, toho se měl údajně dopustit s nevlastní sestrou Augustou (z otcova prvního manželství). Dokonce se říkalo, že je otcem její třetí dcery Elizabeth.
Básník s ostudou opustil v dubnu 1816 Spojené království, kam už se živý nevrátil. Výjimečně studené a deštivé léto 1816 strávil u Ženevského jezera ve Švýcarsku spolu s přítelem a osobním lékařem Johnem Polidorim.
Poté se Byron na nějaký čas usadil v Itálii a začal psát své mistrovské dílo Don Juan, epicko-satirický román ve verších volně inspirovaný legendárním hrdinou. Protože miloval Řecko a řecké slunce, rozhodl se zapojit do jejich boje za nezávislost na Turecku, resp. Osmanské říši. K tomu už ale nedošlo, protože onemocněl zřejmě malárií a potýkal se s vysokými horečkami.
Zemřel na sepsi 19. dubna 1824 ve věku šestatřiceti let ve městě Mesongi na západě Řecka.
Největší Byronovo dílo Don Juan zůstalo nedokončeno, stačil napsat sedmnáct zpěvů. Vzpomínky, které psal, nebyly zveřejněny. Spálili je Byronovi přátelé, kteří se asi báli, že to ohrozí jejich pověst.
Řekové básníkovu smrt oplakali a jeho tělo nabalzamovali. Do Anglie byly ostatky převezeny v roce 1824 a uloženy ve městě Hucknall v centrální Anglii.
Zdroje informací: history.com, poets.org a Wikipedia.org
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
S neuvěřitelnou přesností popsal mnoho vědeckých objevů a vynálezů, které se uskutečnily až po jeho…
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Ještě před tím, než titulní stránky britských bulvárů ovládla princezna Diana, přidělávala královně…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
Jen málo seriálových postav udělalo na diváky takový dojem jako Chandler Bing z kultovního seriálu…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…