Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

datum: 29. 6. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Se svou první a poslední manželkou z padesáti let trvání jejich svazku strávil jen prvních dvacet. Na výročí jejich svatby slavný italský herec nikdy nezapomněl a pokaždé jí přinesl nebo nechal doručit kytici růží. Ona mu tolerovala všechny milostné eskapády a byla s ním v kontaktu až do jeho smrti. Pro Mastroianniho byla herecká kolegyně Flora Carabella tou nejlepší ženou, matkou a kamarádkou.

Pracovitý optimista

Fontana Liri je zapadlá horská vesnička v italských Apeninách, někde na půl cesty mezi Římem a Neapolí. Tam se 28. září 1924 do rodiny tesaře Ottoneho narodil Marcello Mastroianni.

Rodiče nebyli nijak zámožní. Matka Ida původně pocházela z dobře situované židovské rodiny, která emigrovala z Ruska a žila v Německu. Stěhovali se z místa na místo, až zchudlí skončili v Itálii, kde se Ida provdala. Svým dětem celý život tajila jejich židovské kořeny – Marcello se o tom dozvěděl až jako více než padesátiletý muž!  


10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

Právě po Idě zdědil Mastroianni neuvěřitelnou pracovitost, otec mu zase dal do vínku nevyčerpatelný optimismus.

Marcello byl asi čtyřletý chlapec, když se rodina stěhovala za prací do Turína. V této těžké době se ocitli na pokraji extrémní chudoby, a to se koncem roku 1929 ještě narodil bratr Ruggero, později filmový střihač. Žili všichni v jedné místnosti a malý Marcello už od deseti let chodil pomáhat na stavbu, aby aspoň pár lirami přispěl do napjatého rodinného rozpočtu.

Toužil být architektem

Dobře se učil a jeho snem bylo stát se architektem. Vystudoval stavební průmyslovku a živil se chvíli jako účetní. Koncem druhé světové války byl internován v německém pracovním táboře, odkud se mu podařilo uprchnout.

Po válce se odstěhoval do Říma, aby začal studovat vysněný obor. Od dětství amatérsky hrál divadlo a hrál v komparzu – to především kvůli penězům. Není divu, že se na vysoké škole zapojil do divadelního kroužku. Tam se mj. seznámil se studentkou dějin umění Giuliettou Masinou, manželkou režiséra Felliniho, která se stala jeho divadelní partnerkou.


Jean Marais (†84): Lásky a tajemství slavného Fantomase

V hlavní roli herectví

Osobou, která ukončila Mastroianniho sny o architektuře, byl režisér Luchino Visconti, který ho uviděl právě na jevišti studentského divadla. Mastroianni nechápal, co se na něm režisérovi tolik líbilo. Budoucí idol milionů žen považoval svůj vzhled za obyčejný až nudný – 176 cm, beztvarý nos, příliš velké rty a mimořádně tenké ruce.

Visconti však správně vycítil, že má před sebou talentovaného mladého muže, možná i budoucí hereckou hvězdu. Nabídl mu hostování v divadle Teatro Eliseo. Psal se rok 1948 a Mastroianni opustil školu a začal se naplno věnovat herectví. Kromě divadelních rolí začaly přicházet i ty filmové. Prvním úspěchem byla postava Maria ve Viscontiho filmu Natálie na motivy Dostojevského novely Bílé noci.


Jean Gabin (†72): Hercem proti své vůli

Na vrcholu

Na vrchol tehdejší popularity a slávy ho roku 1960 katapultoval Felliniho Sladký život, kde ztvárnil cynického a bezkrupolózního novináře Marcella Rubiniho.

V té době už byl Mastroianni deset let ženatý s hereckou kolegyní Florou a měli devítiletou dceru Barbaru. Pohledný muž v nejlepších letech a na první pohled okouzlující gentleman si začal užívat přízně svých fanynek i hereckých kolegyň. Mastroianni a ženy, to je velká a samostatná kapitola jeho života

Obklopen ženami

Z náhlého zájmu žen byl zkraje rozpačitý. Herec neměl ve zvyku sdílet informace o svém milostném životě, přesto na veřejnost některé jeho románky prosákly. Připisuje se mu vášnivý vztah se Sophií Loren, oba to však rozhodně popřeli.


Sophia Loren (85): Italská „Marilyn Monroe“

Mastroianniho životopis je plný milostných vztahů s řadou krásek. V jeho náuči se vystřídaly například Claudia Cardinal, Ursula Andress nebo Anouk Aimée.

Dva roky žil s o sedmnáct let mladší americkou herečkou Faye Dunaway. Té tehdy nebylo ještě ani třicet a chtěla založit rodinu. Mastroianniho tlačila do rozvodu, ten se ale v žádném případě rozvádět nechtěl. Faye mu dala nůž na krk: Buď rozvod, nebo konec. Přestože ji velmi miloval a rozchod těžce nesl, vybral si konec románku. Faye mu to dlouho nemohla odpustit a říkala o něm, že je slaboch.

Velká láska

Osudová láska jeho života k němu přišla až v šestačtyřiceti při natáčení snímku „Tohle se stává jen druhým“. Catherine Deneuve byla nejprve jeho partnerkou ve filmu, krátce na to i ve skutečném životě. Tajemná a na první pohled chladná kráska očarovala stárnoucího donchuána. Zprvu utajený vztah praskl, když se Catherine během natáčení přestěhovala do Marcellova přívěsu z prostého důvodu – u ní prý netekla teplá voda.


Catherine Deneuve: Královna francouzského filmu jde celý život vlastní cestou a stárne s grácií

Od této chvíle žil Mastroianni mezi Římem a Paříží. O rok později, roku 1952, se narodila dcera Chiara. Štěstí jejího otce neznalo hranice, pobíhal po Paříži, vykřikoval, že má dceru, a nabízel kolemjdoucím šampaňské.

Kvůli Catherine se chtěl rozvést

Poprvé v životě se chtěl Mastroianni usadit a požádal několikrát Catherine o ruku s tím, že se rozvede. Catherine Deneuve se po jednom nevydařeném manželství zařekla, že už se nikdy nevdá. A tak Marcella odmítla. Navíc zbystřila i Flora, která pochopila, že tentokrát je to vážné. A tak nevěrného manžela doslova dotáhla zpátky k domácímu krbu. Sice tam dlouho nevydržel, ale jeho další vztahy už Floru neohrožovaly.

S Catherine se rozešli jako přátelé a nejen kvůli dceři byli až do Marcellovy smrti v kontaktu. 

Poslední Mastroianniho láskou byla režisérka Anna Maria Tato, za kterou se přestěhoval do Paříže a která s ním žila dvacet let. Zemřel 19. prosince 1996 na rakovinu slinivky. Vedle jeho smrtelné postele byly Catherine a Chiara, které s ním zůstaly do posledního okamžiku.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 8. 2022 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 8. 2022 0:05

Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 8. 2022 0:05

Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…

Daniel Radcliffe (33): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Daniel Radcliffe (33): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2022 0:05

Před natáčením šestého pokračování série o čarodějnickém učni Harry Potter a Princ dvojí krve tehdy…

Audrey Hepburn (†63): Hvězda, která nenáviděla jídlo

Audrey Hepburn (†63): Hvězda, která nenáviděla jídlo

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 7. 2022 0:13

„Zlato, pamatuj, že skutečná dáma by neměla vážit víc než čtyřicet šest kilogramů. Přísahej, že…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 7. 2022 0:05

Koncem roku to bude 530 let od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus ve službách španělské koruny…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 7. 2022 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Kate Winsletová (46): Kila navíc neřeší a má se ráda

Kate Winsletová (46): Kila navíc neřeší a má se ráda

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 7. 2022 0:05

Jedna z nejslavnějších britských hereček Kate Winsletová je známá tím, že si nepřeje na obálkách…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

23. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová