Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 málo známých faktů o Kleopatře
Wikimedia Commons, Layla Taj, CC BY-SA 4.0
Inspirace / Královské rodiny

9 málo známých faktů o Kleopatře

datum: 22. 2. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně Nilu, kterou na stříbrném plátně nezapomenutelně ztvárnila Elizabeth Taylorová ve filmu „Kleopatra“ v roce 1963?

1. Kleopatra nebyla Egypťanka

Kleopatra se sice narodila v lednu 69 před naším letopočtem v Egyptě, ale její původ sahal do makedonského Řecka a k Ptolemaiovi I. Soterovi, jednomu z generálů Alexandra Velikého.

Ptolemaios vládl Egyptu po Alexandrově smrti v roce 323 př. n. l. a zahájil dynastii řecky mluvících panovníků, která trvala téměř tři století. Přestože Kleopatra nebyla etnicky Egypťankou, přijala mnoho zvyků své země a jako první členka ptolemaiovské linie se naučila egyptský jazyk.


Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

2. Pocházela z incestního vztahu

Stejně jako mnoho jiných královských rodů se i členové ptolemaiovské dynastie často ženili v rámci rodiny, aby si zachovali čistotu svého rodu. Více než tucet Kleopatřiných předků uzavíralo sňatky s bratranci nebo sourozenci a je pravděpodobné, že její vlastní rodiče byli bratr a sestra.

V souladu s tímto zvykem se Kleopatra nakonec postupně provdala za oba své dospívající bratry, z nichž každý v různých obdobích její vlády byl spoluvládcem.

3. Krása nebyla její největší předností

Římská propaganda vykreslovala Kleopatru jako zhýralou svůdnici, která využívala svůj sex-appeal jako politickou zbraň. Je ale pravděpodobné, že proslula spíše svým intelektem než vzhledem.

Hovořila až tuctem jazyků, byla vzdělaná v matematice, filozofii, řečnictví a astronomii a egyptské prameny ji později popisovaly jako vládkyni, která „povyšovala řady učenců a těšila se z jejich společnosti“.

Mince s jejím portrétem ji zobrazují s mužnými rysy a velkým orlím nosem, ačkoli někteří historici tvrdí, že to neodpovídalo skutečnosti, jen chtěla zdůraznit svou sílu.


5 slavných mořeplavců, jejichž objevy změnily svět

4. Měla podíl na smrti tří svých sourozenců

Uchvácení mocí a vražedné intriky patřily k ptolemaiovské tradici stejně jako rodinné sňatky a Kleopatra a její sourozenci se v tom nijak nelišili.

Její první sourozenec-manžel Ptolemaios XIII. ji vyhnal z Egypta poté, co se pokusila zmocnit se trůnu jako jediná, a později se oba střetli v občanské válce. Kleopatra znovu získala převahu spojením s Juliem Caesarem a Ptolemaios se po porážce v bitvě utopil v řece Nil.

Po válce se Kleopatra znovu provdala za svého mladšího bratra Ptolemaia XIV., ale předpokládá se, že ho nechala zavraždit ve snaze učinit svého syna spoluvládcem. V roce 41 př. n. l. také zosnovala popravu své sestry Arsinoe, kterou považovala za konkurentku v boji o trůn.


Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

5. Věděla, jak si udělat „reklamu“

Známý příklad jejího smyslu pro dramatičnost se odehrál v roce 48 př. n. l., kdy Julius Caesar přijel do Alexandrie během jejího sporu s bratrem Ptolemaiem XIII. Nechala se zabalit do koberce a propašovat do osobních komnat římského vojevůdce. Caesar byl pohledem na mladou královnu v královském oděvu oslněn a brzy se z nich stali spojenci a milenci.

Podobné divadlo později použila Kleopatra při setkání s Markem Antoniem v roce 41 př. n. l. Když byla předvolána na schůzku s římským triumvirem do Tarsu, přijela prý na zlaté bárce ozdobené purpurovými plachtami a se stříbrnými vesly.

Nalíčená jako bohyně Afrodita seděla pod pozlaceným baldachýnem. Antonius, který se považoval za ztělesnění řeckého boha Dionýsa, byl okamžitě okouzlen.

6. V době Caesarovy vraždy žila v Římě

Kleopatra přicestovala za Caesarem do Říma v roku 46 př. n. l. a její přítomnost vyvolala značný rozruch. Caesar se netajil tím, že je jeho milenkou – vždyť do města přišla s jejich společným synem Caesarionem. Poté, co byl Caesar v roce 44 př. n. l. v římském senátu ubodán k smrti, Kleopatra byla nucena uprchnout z Říma.

Zajímavé je, že se výrazně zapsala do životního stylu místních žen. Její exotický účes a perlové šperky se staly módním trendem a „Kleopatřinu image“ si osvojilo tolik římských žen, že jejich sochy byly často mylně považovány za Kleopatru samotnou.


9 otazníků kolem smrti monacké kněžny Grace

7. S Markem Antoniem založili „pijácký“ klub

Legendární milostný vztah s římským vojevůdcem Markem Antoniem Kleopatra navázala v roce 41 př. n. l. Svazek to byl trošku pragmatický. Kleopatra potřebovala Antonia, aby chránil její korunu a udržel nezávislost Egypta, zatímco Antonius potřeboval přístup k egyptskému bohatství a zdrojům. Rozhodně oba rádi pobývali ve společnosti toho druhého.

Podle starověkých pramenů strávili zimu v letech 41–40 př. n. l. v Egyptě rozmařilým životem a dokonce si vytvořili vlastní „pijáckou“ společnost. Tato skupina se účastnila nočních večírků, kde víno teklo proudem. Jednou z Antoniových a Kleopatřiných oblíbených činností údajně bylo potulování se ulicemi Alexandrie v přestrojení, kdy si tropili žertíkůy z místních obyvatel.

8. Vedla flotilu v námořní bitvě.

Kleopatra se za Marka Antonia nakonec provdala a měla s ním tři děti. Jejich vztah vyvolal v Římě obrovský skandál. Antoniův rival Oktavián ho vykreslil jako zrádce, který je pod vlivem intrikánské svůdkyně, a roku 32 př. n. l. vyhlásil římský senát Kleopatře válku.

Konflikt vyvrcholil následujícího roku ve slavné námořní bitvě u Akcia. Kleopatra osobně vedla několik desítek egyptských válečných lodí do boje po boku Antoniovy flotily, ale ty se Octavianovu loďstvu nemohly rovnat. Antoniova flotila bohužel utrpěla brzy porážku a Kleopatra s Antoniem byli nuceni uprchnout do Egypta.


Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

9. Zřejmě nezemřela na následky uštknutí kobrou

Kleopatra a Antonius si vzali život v roce 30 př. n. l. poté, co je Octavianovi vojáci pronásledovali do Alexandrie. Zatímco Antonius se údajně smrtelně bodl do břicha, Kleopatřin způsob sebevraždy stále vyvoválá otazníky.

Podle legendy se nechala uštknout kobrou. Už starověký kronikář Plútarchos připouští, že „nikdo neví, jak to bylo doopravdy“. Kleopatra podle něj ukrývala smrtelný jed v jednom ze svých hřebenů. Mnozí badatelé jsou převědčeni, že použila špendlík namočený v silném jedu.


Zdroj informací: history.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna

Ranija: Taková moderní královna

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05

Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Poslední léta života princezny Diany

Poslední léta života princezny Diany

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05

Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 5. 2023 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Wallis Simpsonová (†89): Žena, kvůli níž se britský král Edward VIII. vzdal trůnu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2023 0:05

Britská královská rodina ji slušně řečeno „nemusela“. Wallis Simpsonová natolik okouzlila…

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

Královna Núr: Američanka, která získala srdce jordánského kráje Husajna

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 12. 2022 0:05

Na první pohled příběh jako z pohádky o tisíci a jedné noci ve skutečnosti asi tak pohádkový nebyl.…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 11. 2022 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-