Bazalka, pažitka, oregano, tymián, koriandr, majoránka, máta či meduňka porostou i v květináčích na kuchyňském parapetu. Můžete zvolit hotové sazenice, ale lepší bude vypěstovat si vlastní přímo ze semínek. Jde to velmi jednoduše i bez skleníku. Z vlastních výsevů získáte nejen dostatek kvalitních sazenic pro výsadbu doma či na zahradě, ale i druhy nebo odrůdy, které byste snadno nesehnali. Zároveň tím ušetříte.
Pokud chcete začít s předpěstováním sazenic, stačí kdykoliv během zimy rovnoměrně vysít semínka na povrch výsevního substrátu a přitlačit je. Předtím je ale potřebné vědět, jaké podmínky zvoleným bylinkovým druhům vyhovují. Nejdůležitější je dopřát jim dostatek světla – ideální je, když dopadá z každé strany. Prosto s vysetými bylinami alespoň jednou denně vyvětrejte. Zabráníte rozmnožování půdních hub. Dodržujte optimální teplotu a rostliny nezalévejte studenou vodou.
Klíčky a mikrobylinky jsou obrovským hitem. Podle preferovaných chutí si můžete vybírat z různých druhů a odrůd. Zvolit si lze tradiční řeřichu, roketu, hořčici, pískavici ale i další druhy. Vybírejte raději směs semen, která jsou speciálně určená k nakličování. Klíčky si vypěstujete jednoduše a rychle. Nepotřebují moc místa ani speciální pěstitelské pomůcky, dokonce ani zvláštní péči. Přinášejí rychlý výsledek – výborně chutnají a posilují imunitu.
Klíčící bylinky potřebují dostatek světla, vláhy a pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Vyhněte se nadměrné zálivce a studenému substrátu. Praktickou pomůckou pro snadnější pěstování mikrobylinek jsou výsevní pokojové skleníčky s textilií nebo s minikvětináčky či výsevní miska s poklopem.
Do květináče můžete vysadit několik petrželových kořenů nebo při vaření odříznout konec kořene petržele s listovou bází a položit do misky s vodou. Za pár dnů budete mít k dispozici čerstvou a křupavou petrželovou nať. Stejný postup lze uplatnit i u celeru. Ten je nejen zdravý ale zároveň léčivý.
Do květináče se substrátem si můžete rovněž vysadit cibuli, šalotku nebo česnekové stroužky, a brzy budete moci využívat i jejich natě.
Zdroj informací: Hornbach
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Zpestřete si bydlení a proměňte svůj balkon v malou zahrádku. Mnoha druhům bylinek, zeleniny či…
Nastartujte zahradu po zimě. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, jezírka,…
Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…
Než se pustíte do zahradničení, je třeba si srovnat pojmy. Články o zahradě se totiž hemží takovými…
Než se zapáleně vrhnete na záhony, je dobré si nejdříve všechno dopředu promyslet a připravit.…
Na otázky čtenářů odpovídá Jiří Sixta, produktový manažer společnosti Albixon.
Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a…
Dárek, který udělá radost všem zahradníkům. Hodí se ale i na odklízení sněhu.
Komentáře