Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?
Fieldmann
Domácnost

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

datum: 8. 5. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších grilovaných pochoutek. Přichází období zahradního posezení s voňavými pochoutkami na grilu.

Zkontrolujte gril

Ještě před tím to bude chtít zkontrolovat gril, zda-li je připravený na grilování, nebo už spíš do důchodu. Pokud zjistíte, že je čas investovat do nového grilu, může se u vás nově zabydlet některý z nových modelů grilů .

Na grilu můžete připravit širokou škálu skvělých jídel, od snídaně až po večeři a všechno mezi tím. Ale není grilování jako grilování. Při nákupu grilu je prvním rozhodnutím typ paliva, protože grily na plyn, dřevěné uhlí, nebo elektřinu fungují odlišně a dosahují také různých chutí připravovaných pokrmů.


Grilovací tipy & triky

Jaký může pořídit?

  • Plynový Kvalitní plynové grily dokáží vyvinout opravdu vysoký žár, což bude vyhovovat vašim steakům nebo třeba kotletám. Obvykle disponují více hořáky pro tzv. zónové vaření, můžete tedy najednou chystat různé pokrmy při odlišných teplotách nebo lze surovinu nejprve prudce opéci a pak dopékat při nižší teplotě. Litinové rošty jsou skvěle absorbují teplo a pak jej rovnoměrně vydávají. S plynovými grily můžete začít grilovat prakticky okamžitě. Obsluha plynového grilu je snadná, díky možnosti regulace máte teplotu, a tím pádem i výkon grilu, dokonale pod kontrolou.
  • Na dřevěné uhlí Příprava jídla nad dřevěným uhlím přináší nejen prázdninovou atmosféru, ale také nezaměnitelnou vůni a chuť pokrmů. Jednoduchý gril na dřevěné uhlí přitom nezatíží peněženku.
  • Ohniště Táborák jako dekorativní prvek? Zahradní ohniště povyšuje obyčejný táborák na atraktivní, vysoce dekorativní zahradní prvek.
  • Elektrický Elektrický gril poslouží na zahradě i na terase, kde je v blízkosti zásuvka, ale použitelný je i v zimní zahradě či jiném interiéru, třeba když se nečekaně ochladí.

Grilování trochu jinak

Náš tip

Kvalitní zahradní grily nabízí Fieldmann. Najdete tu široký výběr různých druhů grilů, z kterých si určitě vyberete.

Zdroj: Fieldmann

Nebuďte nedočkaví

Nový gril máte, teď hurá na grilovačku! Nedočkavost se ale nevyplácí. Počkejte, až se gril pořádně rozpálí. Pokud máte gril na uhlí, řiďte se podle zabarvení uhlíků. Když jsou správně rozpálené, mají totiž specifickou bílou vrstvičku. Do tohoto stádia se dostanou zhruba za půl hodiny.

Pokud ale grilujete na plynovém nebo elektrickém grilu, vyčkejte zkrátka dost dlouhou dobu, než bude rošt správně rozžhavený. Když si nejste jistí, můžete to otestovat pomocí kapky oleje. Pokud začne olej prskat, je správný čas hodit na gril maso.


Steak z vysokého roštěnce s espresso–chilli marinádou a karamelizovanou kukuřicí

Marinování masa je základ

Myslete na to, že marinování masa také zabere nějaký čas. A říká se, čím déle, tím lépe. Určitě se můžete nechat inspirovat ověřenými recepty, které dají vašemu masíčku nezapomenutelnou chuť. Skvělé marinády si ale můžete koupit už hotové a ušetřit tak nějaký čas.

Gril už máte rozpálený a maso se marinuje několik hodin? Skvělé! Až ale maso vyndáte z lednice, určitě ho hned na gril nedávejte. Počkejte, až bude mít pokojovou teplotu (zhruba půl hodiny). Bude tak šťavnatější a vaše chuťové pohárky nadšenější.


Slaninové závitky s chřestem

Ochutnáváme...

Okamžik, kdy můžete do vymazleného masíčka říznout a ochutnat, je tady. Doporučujeme ale po vytáhnutí z grilu nechat maso chvíli odpočinout. Díky tomu si zachová křehkost a šťavnatost, které vaše kulinářské umění posune zase o level výš.

Častým nešvarem je neustálé zvedání víka grilu. Nechte ho dělat svoji práci a hlídejte si, jak často se mu díváte pod pokličku.

Nejenom, že odklápěním víka větráte a gril ochlazujete, což má vliv na přípravu pokrmu, ale také tím víříte popílek (u klasických grilů na uhlí). Ten se může na maso přilepit a sousta vám pak budou skřípat mezi zuby, což ani sebelepší marináda nezachrání.


Grilovaný chřest s balzamikovou redukcí

Sto lidí, sto chutí

Zamyslete se nad recepty, které budete chtít připravovat. Vězte, že strávníkům uděláte radost kromě přípravy masa i jinými pochutinami.

Co třeba grilovaný sýr, párečky či zelenina? Nebo můžete zkusit i něco méně typického. Skvěle se hodí třeba ovoce, například banány, broskve, nebo ananas ve slanině. To, že se nebude podávat jenom maso, ale nabídka bude rozmanitá, určitě každý jenom ocení.


Jak vybrat ten nejlepší kus na grilování?

S masem opatrně

Při manipulaci s jakýmkoliv masem si dávejte velký pozor. Nepíchejte do něj vidlicí, netahejte ho, ani ho netrhejte z roštu. Jakmile narušíte jeho kůrčičku, přijdete o šťávu a maso by se mohlo znehodnotit.

Pokud chcete být mistr všech steaků, dohlédněte na to, aby byly vysoké okolo 2 cm, k jejich obracení si pořiďte kleště nebo obracečku a buďte opatrní. Něžné zacházení se vám na talíři vyplatí.


Zdroje informací: Fieldmann a Heureka


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2024 12:03

Jarní úklid není jen fyzickým procesem očištění domova od prachu a nepořádku, ale často také…

Voda nad zlato?

Voda nad zlato?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 3. 2024 0:05

Tvoří více než polovinu lidského těla a je voda důležitým zdrojem života, který ovšem není…

Malý (nejen) velikonoční vaječný rádce

Malý (nejen) velikonoční vaječný rádce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 3. 2024 0:05

Bio, farmářská, z podestýlkového chovu…anebo třeba od souseda. Zkrátka není vejce jako vejce, a s…

Knedlík není český, ale pochází z Asie

Knedlík není český, ale pochází z Asie

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 29. 2. 2024 0:05

Knedlíky poprvé spatřily světlo světa před více než 2000 lety v Číně. Historie tohoto pokrmu není…

Co víme o pizze?

Co víme o pizze?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 2. 2024 0:05

9. února po celém světě slavíme Mezinárodní den pizzy, což je skvělá příležitost pro všechny…

5 tipů, jak co nejméně vyhazovat potraviny

5 tipů, jak co nejméně vyhazovat potraviny

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 11. 1. 2024 0:05

Češi se sice v plýtvání jídlem lepší, premianty ale stále nejsou. Jaké zvyky si osvojit, aby…

Jak přečkat zimu v kondici?

Jak přečkat zimu v kondici?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 1. 2024 0:05

Zima přináší chlad a plískanice, krátké dny a často se nám nechce ven do nevlídného počasí. Místo…

Jak nejlépe vyčistit troubu?

Jak nejlépe vyčistit troubu?

Autor: -ket-, Datum: 3. 1. 2024 10:00

Připečené zbytky jídla a mastnota v troubě nás dokážou někdy pěkně potrápit. Málokdo se hned po…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová