Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?
Fieldmann
Domácnost

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

datum: 8. 5. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších grilovaných pochoutek. Přichází období zahradního posezení s voňavými pochoutkami na grilu.

Zkontrolujte gril

Ještě před tím to bude chtít zkontrolovat gril, zda-li je připravený na grilování, nebo už spíš do důchodu. Pokud zjistíte, že je čas investovat do nového grilu, může se u vás nově zabydlet některý z nových modelů grilů .

Na grilu můžete připravit širokou škálu skvělých jídel, od snídaně až po večeři a všechno mezi tím. Ale není grilování jako grilování. Při nákupu grilu je prvním rozhodnutím typ paliva, protože grily na plyn, dřevěné uhlí, nebo elektřinu fungují odlišně a dosahují také různých chutí připravovaných pokrmů.


Grilovací tipy & triky

Jaký může pořídit?

  • Plynový Kvalitní plynové grily dokáží vyvinout opravdu vysoký žár, což bude vyhovovat vašim steakům nebo třeba kotletám. Obvykle disponují více hořáky pro tzv. zónové vaření, můžete tedy najednou chystat různé pokrmy při odlišných teplotách nebo lze surovinu nejprve prudce opéci a pak dopékat při nižší teplotě. Litinové rošty jsou skvěle absorbují teplo a pak jej rovnoměrně vydávají. S plynovými grily můžete začít grilovat prakticky okamžitě. Obsluha plynového grilu je snadná, díky možnosti regulace máte teplotu, a tím pádem i výkon grilu, dokonale pod kontrolou.
  • Na dřevěné uhlí Příprava jídla nad dřevěným uhlím přináší nejen prázdninovou atmosféru, ale také nezaměnitelnou vůni a chuť pokrmů. Jednoduchý gril na dřevěné uhlí přitom nezatíží peněženku.
  • Ohniště Táborák jako dekorativní prvek? Zahradní ohniště povyšuje obyčejný táborák na atraktivní, vysoce dekorativní zahradní prvek.
  • Elektrický Elektrický gril poslouží na zahradě i na terase, kde je v blízkosti zásuvka, ale použitelný je i v zimní zahradě či jiném interiéru, třeba když se nečekaně ochladí.

Grilování trochu jinak

Náš tip

Kvalitní zahradní grily nabízí Fieldmann. Najdete tu široký výběr různých druhů grilů, z kterých si určitě vyberete.

Zdroj: Fieldmann

Nebuďte nedočkaví

Nový gril máte, teď hurá na grilovačku! Nedočkavost se ale nevyplácí. Počkejte, až se gril pořádně rozpálí. Pokud máte gril na uhlí, řiďte se podle zabarvení uhlíků. Když jsou správně rozpálené, mají totiž specifickou bílou vrstvičku. Do tohoto stádia se dostanou zhruba za půl hodiny.

Pokud ale grilujete na plynovém nebo elektrickém grilu, vyčkejte zkrátka dost dlouhou dobu, než bude rošt správně rozžhavený. Když si nejste jistí, můžete to otestovat pomocí kapky oleje. Pokud začne olej prskat, je správný čas hodit na gril maso.


Steak z vysokého roštěnce s espresso–chilli marinádou a karamelizovanou kukuřicí

Marinování masa je základ

Myslete na to, že marinování masa také zabere nějaký čas. A říká se, čím déle, tím lépe. Určitě se můžete nechat inspirovat ověřenými recepty, které dají vašemu masíčku nezapomenutelnou chuť. Skvělé marinády si ale můžete koupit už hotové a ušetřit tak nějaký čas.

Gril už máte rozpálený a maso se marinuje několik hodin? Skvělé! Až ale maso vyndáte z lednice, určitě ho hned na gril nedávejte. Počkejte, až bude mít pokojovou teplotu (zhruba půl hodiny). Bude tak šťavnatější a vaše chuťové pohárky nadšenější.


Slaninové závitky s chřestem

Ochutnáváme...

Okamžik, kdy můžete do vymazleného masíčka říznout a ochutnat, je tady. Doporučujeme ale po vytáhnutí z grilu nechat maso chvíli odpočinout. Díky tomu si zachová křehkost a šťavnatost, které vaše kulinářské umění posune zase o level výš.

Častým nešvarem je neustálé zvedání víka grilu. Nechte ho dělat svoji práci a hlídejte si, jak často se mu díváte pod pokličku.

Nejenom, že odklápěním víka větráte a gril ochlazujete, což má vliv na přípravu pokrmu, ale také tím víříte popílek (u klasických grilů na uhlí). Ten se může na maso přilepit a sousta vám pak budou skřípat mezi zuby, což ani sebelepší marináda nezachrání.


Grilovaný chřest s balzamikovou redukcí

Sto lidí, sto chutí

Zamyslete se nad recepty, které budete chtít připravovat. Vězte, že strávníkům uděláte radost kromě přípravy masa i jinými pochutinami.

Co třeba grilovaný sýr, párečky či zelenina? Nebo můžete zkusit i něco méně typického. Skvěle se hodí třeba ovoce, například banány, broskve, nebo ananas ve slanině. To, že se nebude podávat jenom maso, ale nabídka bude rozmanitá, určitě každý jenom ocení.


Jak vybrat ten nejlepší kus na grilování?

S masem opatrně

Při manipulaci s jakýmkoliv masem si dávejte velký pozor. Nepíchejte do něj vidlicí, netahejte ho, ani ho netrhejte z roštu. Jakmile narušíte jeho kůrčičku, přijdete o šťávu a maso by se mohlo znehodnotit.

Pokud chcete být mistr všech steaků, dohlédněte na to, aby byly vysoké okolo 2 cm, k jejich obracení si pořiďte kleště nebo obracečku a buďte opatrní. Něžné zacházení se vám na talíři vyplatí.


Zdroje informací: Fieldmann a Heureka


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

4 tipy, jak pozvat jaro k sobě domů

4 tipy, jak pozvat jaro k sobě domů

Autor: -lym-, Datum: 6. 5. 2023 10:00

Jaro je období znovuzrození a rozpuku, kdy příroda opět ožívá po dlouhém zimním spánku. A co by…

Uklízíme místnost po místnosti

Uklízíme místnost po místnosti

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 4. 2023 0:05

Pouštíte se do velkého úklidu a nevíte, kde začít? Jděte na to systematicky! Postupujte pěkně…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…

5 tipů, jak ušetřit na každodenních výdajích

5 tipů, jak ušetřit na každodenních výdajích

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 20. 4. 2023 0:05

Ekonomická krize se neptá a člověk se musí zařídit tak, aby se mu žilo co nejpohodlněji, i když se…

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 4. 2023 0:05

Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…

7 tipů na netradičně tradiční Velikonoce

7 tipů na netradičně tradiční Velikonoce

Autor: -an-, Datum: 7. 4. 2023 13:00

Ať už patříte k vyznavačům tradičních Velikonoc nebo máte radši modernější pojetí spojené s…

Je tu jarní úklid

Je tu jarní úklid

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 4. 2023 8:00

Ať už je před vámi běžný úklid nebo se chystáte pustit do toho velkého jarního, česká značka…

Velikonoční nadílka jinak

Velikonoční nadílka jinak

Autor: -an-, Datum: 28. 3. 2023 10:00

Zanedlouho nás čekají velikonoční svátky a s nimi spojené koledování. Typickou součástí nadílky…

Tip šéfredaktorky

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

5. 5. 2023 10:25 autor -mav-