Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník
Kärcher
Domácnost / Zahrada

7 tipů, jak si vypěstovat a udržet krásný a zdravý trávník

datum: 27. 5. 2024 14:48 autor: -ver-
Hustý, smaragdově zelený koberec je ozdobou a korunou každé zahrady. Pokud se o něj budete dobře starat, bude vám dělat radost od jara do podzimu. Můžou si na něm bezpečně hrát děti, hodí se k partii badmintonu i k opalování. Zkrátka, za trochu práce trávník určitě stojí. Jaké zásady bychom měli při jeho údržbě dodržet?
  1. Zakládáme trávník: na ozdobu nebo pro sport? Nechce-li se vám čekat a nevadí vám do trávníku o něco víc investovat, můžete si objednat travní pásy. V opačném případě zakupte travní semeno. Travních směsí je celá řada, v zásadě je ale lze rozdělit na sportovní, okrasné a stínomilné. Ty první zaručí odolný trávník, který se dobře sám obnovuje, oceníte ho, pokud je na vaší zahradě větší „provoz“ a využíváte ji ke sportu. Okrasné trávníky se hodí, pokud vám nejde tolik o funkčnost, ale hlavně o krásu zelené plochy. Trávník do stínu přijde vhod, pokud máte na zahradě hodně stromů. Nejlepší doba na zakládání nového trávníku je v dubnu. Poprvé jej posečte, když doroste do výšky 8 až 10 cm.
  2. Provzdušnění a údržba na jaře Na jaře je třeba trávník především očistit. Vyhrabejte loňskou uschlou trávu a napadané listí, zbavte ho spadaných větví nebo kamenů. Pokud začíná prorůstat mechem, je třeba se vetřelce zbavit – mech by postupně trávu udusil a vytlačil. Ošetřete trávník vápnitým přípravkem, který růst mechu omezí. Máte-li hodně hustý trávník, určitě mu prospěje vertikutace neboli provzdušnění. Vertikutátor rozřeže drny i mělce kořenící plevel a umožní lepší přístup vláze, vzduchu, živinám i nové setbě.
  3. Kde se hnojí, tam to roste S pravidelným hnojením trávníku bychom podle odborníků měli začít, jakmile denní teploty stoupnou alespoň na 12°C. Důležité je správně zvolit přípravek – směsi na jarní hnojení obsahují více dusíku na povzbuzení bujného růstu, na podzim zase zvyšuje obsah draslíku, který zesiluje odolnost kořínků proti mrazu. „Nakrmit“ trávník hnojivem je potřeba i na vrcholu vegetační sezóny, jinak přestane růst a ztratí svěžest a pěknou barvu.
  4. Sekání, to vám trávník zachrání Názory na to, jak často je vhodné trávník sekat, se různí. Obecně platí, že v teplých měsících, obzvláště při větším suchu, je dobré ponechat porost vyšší, aby lépe zadržoval vlhkost. Na druhou stranu, pokudnecháme trávník svému osudu příliš dlouho, požene do výšky a o hustém kompaktním koberci si můžeme nechat jen zdát. S kvalitní sekačkou, která trávu nepoškozuje a umožňuje nastavit si různé žací výšky, si můžete s trávníkem i pohrát. Proč neposekat některé části pozemku nakrátko a jinde ponechat trávu vyšší, aby byla útočištěm pro hmyz a osvěžením pro oko? 
  5. Mulčovat nebo sbírat? Takzvané mulčování, kdy necháváme posekanou trávu ležet na místě, má jisté výhody, jelikož rozkládající se tráva funguje zároveň jako hnojivo a chrání porost před sluncem. Pokud to s ním ale přeženeme, mohou se přemnožit bakterie či houby, tráva začne hynout a půda vysoušet. Dobré je mulčovat třikrát až čtyřikrát do roka, jinak u své sekačky používejte sběrný koš.
  6. Vodu potřebuje všechno živé, i váš trávník Obecně lze říci, že nejúspornější a nejefektivnější je automatický závlahový systém, který sám pozná, jaké množství vody váš trávník potřebuje a přesně ji odměří. Nejvhodnější doba pro zalévání je časné ráno nebo naopak večer po západu slunce.
  7. Pro členité zahrady Ne každý má zahradu tvaru fotbalového hřiště. Co když je vaše zahrádka menší, ale zajímavě tvarovaná, protkaná cestičkami, jsou v ní schůdky, jezírka, zvýšené záhony? Vypadá to moc pěkně, ale… kdo to má sekat! Tady s běžnou sekačkou nepořídíte, budete potřebovat vhodnější nástroj.

Naše tipy

Vyzkoušejte například AKU strunovou sekačka Kärcher LTR 18-30 Battery, která je přímo určená pro rohy, úzká místa zahrady, okraje obrubníků i teras. Opravdovým perfekcionistům pak poslouží AKU nůžky na trávu Kärcher GSH 18-20 Battery, se kterými dosáhnete dokonale zarovnaných okrajů trávníku podél obrubníku i na jiných místech. A když dokončíte trávník, snadno vyměníte v nástroji lištu a můžete nůžky použít i na dotvarování keřů a odstranění přerostlých větviček.


Zdroje informací: rhs.org.uk a karcher.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Pohodové jaro na zahradě

Pohodové jaro na zahradě

Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 13:57

Chcete si užít jaro i léto na zahradě v pohodě? Máme pro vás několik tipů na užitečné pomocníky.

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35

Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Vertikutátory: Aku, elektřina nebo benzín?

Autor: -ava-, Datum: 11. 2. 2024 9:55

Brzy tady bude jaro a s ním i pravidelná údržba a regenerace našeho trávníku.

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Jak správně zazimovat benzinovou sekačku?

Autor: -ava-, Datum: 24. 9. 2023 10:19

Pravidelnou údržbou benzínové sekačce prodloužíme život. Vyčištěné a promazané bychom sekačky i…

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

8 prvků, které by neměly chybět na žádné zahradě

Autor: redakce ve spolupráci se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, Datum: 10. 7. 2023 0:05

Zahrada nemusí být pouze o udržovaném trávníku a několika záhonech. Existují prvky, jejichž…

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Jak vybrat gril a nastartovat grilovací sezonu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 5. 2023 0:05

Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Zahradníkem i bez zahrady: Tipy na pěstování zeleniny v bytě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 4. 2023 11:15

Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…

5 rad, jak vytvořit na balkóně zahrádku

5 rad, jak vytvořit na balkóně zahrádku

Autor: -vls-, Datum: 18. 3. 2023 11:00

Zpestřete si bydlení a proměňte svůj balkon v malou zahrádku. Mnoha druhům bylinek, zeleniny či…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-