Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5+1 dobrá rada, jak se v létě doma (ani v kanceláři) neupéct
Freepik, freepik
Domácnost / Vychytávky

5+1 dobrá rada, jak se v létě doma (ani v kanceláři) neupéct

datum: 30. 6. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Léto je období slunečního svitu, dovolených a pikniků, ale když máte trávit čas doma nebo v práci, přílišné vedro může být na obtíž. Jak snížit teplotu v interiéru a užít si příjemné a chladné léto, i když venku žhnou sluneční paprsky?

1. Větrejte správně

Využijte chvíle, kdy je venku chladněji než uvnitř a ráno i večer intenzivně vyvětrejte. Během dne mějte okna raději zavřená, protože jimi horký vzduch pouštíte do útrob místnosti.

Případně vytvořte v bytě průvan otevřením oken na protilehlých stranách bytu. Vznikne tak příjemně chladivý proud vzduchu, který pomůže snížit teplotu.


5 důvodů, proč si na léto pořídit funkční merino triko

2. Čistička vzduchu, která umí ochladit místnost

Společně s čerstvým vzduchem se větráním do bytu dostává i řada nečistot, jako jsou zplodiny z automobilů, ale také alergeny v podobě pylu. S těmito škodlivinami si dokážou poradit čističky vzduchu. Některé navíc disponují funkcí chlazení, takže nejen, že ovzduší v interiéru vyčistí, ale rovněž ho příjemně osvěží.

K takovým přístrojům patří například Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09. Čistička je navíc vybavena katalytickým filtrem, který nepřetržitě likviduje formaldehyd. 


Užijte si léto doma i na zahradě!

3. Klimatizace? Všeho s mírou!

Klimatizace je oblíbeným způsobem, jak udržet teplotu v interiéru na příjemné hladině. Snadno ovšem můžete sklouznout do opačného extrému.

Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5 °C, což mnoho lidí nedodržuje a pobyt v klimatizované místnosti pak může způsobovat zdravotní obtíže, jako je chraptění, zhoršení alergie vinou cirkulujících alergenů v uzavřeném prostoru, rýma, angína nebo syndrom suchých očí.

„Zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem, dochází často k osychání povrchu oka – spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, jež se projevují zejména svěděním očí,“ uvádí MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize.

Mějte proto vždy po ruce umělé oční slzy a pokud nepomohou, vydejte se k očnímu lékaři.


Léto vybízí k bosé chůzi

4. Zadržte sluneční paprsky

Sluneční paprsky, které se derou zvenčí skrz okenní tabule, ohřívají místnost a vytvářejí skleníkový efekt. Kvalitní stínění je proto nepostradatelnou zbraní v boji proti přehřátému interiéru. Stažením žaluzií či rolet zablokujete pronikání slunečního svitu, čímž významně snížíte množství tepla, které ohřívá do místnost. Nejúčinnějším typem stínění jsou venkovní rolety a žaluzie.

„K zastínění větších oken se nejlépe hodí lamely ve tvaru Z, naopak, majitelé bytů ocení žaluzie s lamelami ve tvaru písmene S, protože vytvářejí v uzavřeném stavu účelnou a elegantní celistvou plochu. Zajímavou vychytávkou venkovních žaluzií je dvojité naklápění lamel. Dolní částí si klidně zastíníte televizi nebo počítač a horní částí proniká dostatek světla,“ radí Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA Opava, která je specialistou na stínicí techniku. Moderním a elegantním řešením jsou rovněž screenové rolety. 


4 rady, jak mít v podkroví světlo i chládek

5. Pozor na elektroniku, osvětlení i vaření

Také zapnutá elektrická zařízení, jako jsou počítače, televize, ale i další spotřebiče produkující teplo, zvyšují vedro v místnosti. Pokud je tedy nepoužíváte, vytáhněte je ze zásuvky. To samé platí o osvětlení – nenechávejte v bytě zbytečně svítit a vsaďte na úsporné zdroje světla.

Zároveň se vyhněte používání trouby a dlouhému vaření na plotně, ať už elektrické či plynové. K večeři místo pečených dobrot raději v létě vsaďte na chladivý zeleninový salát. A pokud doma vaříte oběd, vyzkoušejte rychlé „minutky“, anebo se můžete pustit do venkovního grilování na terase či balkónu, které k letním dnům neodmyslitelně patří a nezvyšuje teplotu v interiéru.


5 rad, jak správně dodržovat pitný režim

6. Dbejte na pitný režim

Pitný režim je v létě zvláště důležitý, protože během horkých dní se náš organismus vystavuje vyšším teplotám, na něž tělo reaguje nadměrným pocením. Ztrácí tedy tekutiny, které je zapotřebí doplnit, aby nedošlo k dehydrataci. Ta může vést k řadě zdravotních problémů, včetně únavy, závratí, bolesti hlavy a problémů se soustředěním. Pijte proto vodu pravidelně během dne, i když necítíte žízeň.

Doporučuje se konzumovat minimálně 8 sklenic, tedy 2 litry tekutin denně. Aby váš nápoj v horku nezteplal, pořiďte si termosku, anebo termokonvici s dobrými termoizolačními vlastnostmi.

„Volte osvědčeného výrobce, který zaručuje kvalitní materiál bez škodlivin. Je důležité si uvědomit, že případné toxiny se pak společně s pitím dostávají do vašeho těla a způsobují zdravotní rizika,“ radí Martin Potůček z e-shopu Termoo.cz, který nabízí výrobky tradiční německé značky Alfi.

Potřebné tekutiny obsahuje i ovoce a zelenina – jejich čerstvost v horkých dnech můžete zachovat, když si je nakrájíte a uložíte do termonádoby.


Víte, že...

...lopatky větráků rozhánějí teplý vzduch, ale zároveň po místnosti víří prach a alergeny?

...v létě dosahují teploty vrcholu mezi 13. a 15. hodinou? V této době se vyhněte nejen venkovním aktivitám, ale i větrání.

...ve vedrech značné množství krve místo do mozku putuje do podkoží, aby zde došlo k rozšíření cév, přebytečné teplo mohlo unikat z těla ven a aktivovaly se potní žlázy? To je důvod, proč nám to při vysokých teplotách moc „nemyslí“ a je těžké se soustředit.

...při výrazném přehřátí organismu může dojít k úpalu? Pozor, nepleťte si tento pojem s úžehem, k němuž dochází působením přímých slunečních paprsků. K úpalu může tedy dojít i v místnosti. Náchylní ke kolapsu organismu následkem vedra jsou zejména děti a senioři.

...osvěžení si můžete dopřát i díky gelovému sáčku, který dáte nachladit do ledničky, a pak použijete jako obklad?

...obyvatelé zemí s teplým podnebím často konzumují ostrá jídla? Díky nim totiž podporují pocení a tím i přirozené ochlazení organismu. Zkuste tedy do pokrmu přidat trošku chilli.

... náš teplotní komfort ovlivňuje i oblečení?Umělé materiály působí jako igelit, naopak bavlna či len zase nasáknou pot. Skvělé jsou do veder například trička a tílka z přírodní merino vlny, která dokáže regulovat teplotu.


Zdroje informací: Termoo.cz, Isotra, NeoVize, Dyson


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

10 tipů, jak ho hravě zvládnout jarní úklid

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2024 12:03

Jarní úklid není jen fyzickým procesem očištění domova od prachu a nepořádku, ale často také…

Jaké šumivé víno vybrat na konec roku?

Jaké šumivé víno vybrat na konec roku?

Autor: redakce a národní sommelierka Klára Kollárová, Datum: 21. 12. 2023 0:05

Moravská a česká šumivá vína perlila na mezinárodních soutěžích. Ve světě se o nich už ví, takže je…

Sladěný interiér přispívá k harmonii domova

Sladěný interiér přispívá k harmonii domova

Autor: -ava-, Datum: 14. 12. 2023 10:38

Domov je místem, kde se chceme cítit dobře a spokojeně. Důležitou roli v tom, jak se cítíme, když…

5 tipů, jak se vyhnout (pod)zimnímu přibírání na váze

5 tipů, jak se vyhnout (pod)zimnímu přibírání na váze

Autor: -mav-, Datum: 15. 11. 2023 14:36

Chladné období podzimu je pro mnohé náročným časem, co se týče udržení zdravého životního stylu a…

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Autor: -ava-, Datum: 26. 10. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Tereza Knířová, tisková mluvčí Sodexo Benefity/Pluxee

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 10. 2023 0:05

Dříve tento pokrm musela umět uvařit prý každá dcera. Tato příloha, která patří do tradiční kuchyně…

9 nejlepších tipů pro letní focení mobilem

9 nejlepších tipů pro letní focení mobilem

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 11. 8. 2023 0:05

Počkejte si na správné světlo a nebojte se experimentovat! Léto jistě patří k obdobím, kdy pořídíme…

Tip šéfredaktorky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

21. 6. 2024 11:49 autor -jav-