Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
4 rady, jak mít v podkroví světlo i chládek
Isotra
Domácnost / Bydlení

4 rady, jak mít v podkroví světlo i chládek

datum: 19. 7. 2022 15:00 autor: -an-
Podkrovní byty a pokoje mají své kouzlo, ale jejich obyvatelé musí často také řešit různé výzvy, které tento typ bydlení přináší. Od vhodného nábytku a osvětlení přes správné stínění až po příjemné klima – v létě totiž sluneční paprsky mohou z prostoru pod střechou vytvořit žhavé peklo. Jak vyřešit úskalí podkrovního bydlení? Vyzrajte na vedro i nedostatek světla!

Dům jako na jihu Francie...

  1. Vzduch v podkroví zároveň pročistěte i osvěžte Dříve lidé řešili problém s vedrem rozvěšováním mokrých ručníků v místnosti nebo rozstřikováním vody v rozprašovači, dnes je častým východiskem klimatizace anebo větrák. Sofistikované řešení pak představují přístroje, které v sobě kombinují čističku vzduchu i ventilátor. Například sloupový ventilátor Dyson Cool™ AM07 anebo Dyson Pure Cool™ TP00 díky unikátní technologii Air Multiplier™ vytvářejí nepřerušovaný proud plynule proudícího vzduchu. Zároveň odstraňují z místnosti i nečistoty, včetně alergenů, jako jsou pyly či mikroskopické úlomky srsti a kůže domácích mazlíčků, proto je čistička s ventilátorem ideálním řešením pro alergiky a astmatiky. Obyčejný větrák totiž tyto alergeny ještě více rozvíří po místnosti a projevy alergie se tak mohou zhoršit. Chytré čističky s ventilátory navíc nabízejí noční režim, takže je lze využívat i v ložnici, když se chcete během parné noci v podkroví dobře vyspat.
  2. Vhodné stínění ochrání před žhnoucími paprsky Častým neduhem v letních měsících je větrání v poledních hodinách, kterým se v tropických dnech dostává do útrob místností ještě větší teplo. Větrejte proto zejména po ránu nebo navečer a vyhněte se otevírání oken mezi 13. a 15. hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejžhavější. Volte také vhodné stínění. Nejlepší izolací, která ochrání před pronikajícím svitem, je exteriérové stínění – pro střešní okna je například vhodná screenová roleta Isotra Screen Sky. Výhodou screenových rolet je, že díky jemné performaci ochraňují před slunečním zářením, ale zároveň skrze ně vidíte ven a umožňují pohodlné větrání. Stažená roleta nijak neomezuje funkce okna, naopak jej chrání před vlivem větru, změn teploty nebo vlhkosti. „Vznikne příjemné šero umožňující běžné domácí činnosti. Na růstu vnitřní teploty se propuštěné světlo prakticky neprojeví. Tok energeticky vydatného slunečního záření tedy screeny zastaví ještě před oknem a okno není přímo ohříváno,“ vysvětluje Jan Žižlavský z opavské společnosti Isotra, která se již 30 let zabývá stínicí technikou.
  3. Pusťte dovnitř dostatek světla Střešní okna jsou důležitou součástí podkroví, protože díky nim proniká do místností pod střechou světlo. Pokud jde o interiérové stínění, můžete vsadit na vnitřní rolety, které jsou vhodné do střešních oken. Trendem jsou také Plissé žaluzie. Skládaná látka je ideální i do atypických oken ve štítových zdech. Lze ji totiž vyrobit na míru v různých tvarech – například trojúhelníkových, kulatých, lichoběžníkových a podobně. Navíc lze Plissé stáhnout seshora i zespoda, takže variabilně vytvoříte v okně stínící pruh podle toho, kam právě v danou denní dobu dopadají sluneční paprsky. Jestliže nejsou okna v podkrovní místnosti dostatečně velká, myslete rovněž na osvětlení interiéru. Kromě centrálního svítidla k osvětlení celé místnosti rozmístěte vhodně i stojanové či stolní lampy – zejména do „čtecího“ koutku, na pracovní stůl a do dalších míst, kde potřebujete dobře vidět. Na trámech působí velmi efektně LED světelné pásky. Řešením, jak do tmavého podkrovního pokoje přivést více světla, mohou být i takzvané světlovody.
  4. Vberte si vhodný nábytek Zkosené linie jsou příležitostí pro vytvoření originálního bydlení. Velmi efektně působí například přiznané střešní trámy zakomponované do celkového designu interiéru. Šikmé stěny však často neumožňují umístit typizovaný nábytek z velkovýroby a je nutné nechat si vytvořit nábytek na míru, který se přizpůsobí prostoru. Tohoto faktu ovšem můžete využít ve svůj prospěch a vytvořit funkční úložné prostory. Ačkoliv bývá nábytek na míru dražší, je třeba na investici nahlížet v dlouhodobém horizontu – raději proto vsaďte na kvalitu, která dlouho vydrží. Myslete na to i při volbě barev, aby se vám interiér za pár let neokoukal, anebo výrazné odstíny nevyšly z módy. Vyberte tedy spíše neutrální barvy nábytku, které můžete rozzářit doplňky a ty kdykoliv měnit. Pokud je podkrovní pokoj malý, nábytek volte světlý, abyste jej opticky ještě nezmenšovali. Jestliže máte tmavý nábytek, umístěte jej co nejblíže k oknu.

Odstraňte lapače prachu

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Mít doma jen kousek Provence...

Mít doma jen kousek Provence...

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 22. 7. 2022 15:00

Je až neuvěřitelné, jakou dokáže venkovský styl Provence vykouzlit v interiéru pohodu, radost a…

Renovace koupelny s ohledem na rozpočet

Renovace koupelny s ohledem na rozpočet

, Datum: 23. 6. 2022 15:00

Žádná místnost nezůstane nová a krásná navěky a u koupelny to platí dvojnásob. Zašlé spáry,…

Jak prověřit nájemníka?

Jak prověřit nájemníka?

Autor: -jav-, Datum: 2. 6. 2022 15:00

Chystáte se pronajmout byt a nevíte, jak si důkladně „proklepnout“ budoucího nájemníka? Každý přece…

Druhy dřevin na podlahu

Druhy dřevin na podlahu

, Datum: 12. 5. 2022 10:26

Kdo se rozhodl pro dřevěnou podlahu, může vybírat hned z několika druhů dřevin. Je třeba pečlivě…

Odstraňte lapače prachu

Odstraňte lapače prachu

Autor: redakce ve spolupráci s interiérovou designérkou Anke Glut, Datum: 11. 5. 2022 9:48

Představujete si nepořádek doma jako poházené věci, mastné skvrny v kuchyni nebo zaprášené police?…

7 tipů, jak zabezpečit dům před odjezdem na dovolenou

7 tipů, jak zabezpečit dům před odjezdem na dovolenou

Autor: redakce ve spolupráci s Petr Neuvirtem, Tokoz, Datum: 9. 5. 2022 15:00

Dovolenková sezona klepe na dveře. Ať už letos vyrazíte na chalupu, za teplem k moři nebo na…

10 tipů, jak doma uklidit za hodinu

10 tipů, jak doma uklidit za hodinu

Autor: redakce ve spolupráci s Alexandrem Řeháčkem, AYETO Eco, Datum: 5. 5. 2022 15:00

Při nabitém rozvrhu, práci, domácích povinnostech a běhání za dětmi je těžké najít si čas na…

5 tipů, jak uchránit kolo před zloději

5 tipů, jak uchránit kolo před zloději

Autor: redakce ve spolupráci s Petr Neuvirtem, Tokoz, Datum: 27. 4. 2022 15:00

Kola opět nejsou! Jízdní kola jsou už druhým rokem nedostatkové zboží. Na nová existují dlouhé…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková