Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
12 otázek a odpovědí, které vám prozradí, jak vybrat čističku vzduchu
Dyson
Domácnost

12 otázek a odpovědí, které vám prozradí, jak vybrat čističku vzduchu

datum: 17. 1. 2023 15:00 autor: Markéta Vavřinová
Hledáte přístroj, který dokáže eliminovat nečistoty v ovzduší a zaručit, že v interiéru dýcháte zdravý vzduch? Čističky vzduchu jsou v bytech, domech i kancelářích stále žádanější, a jestliže i vy plánujete si nějakou pořídit, neměli byste podcenit její kvalitu. Co byste měli vědět dříve, než se pustíte do výběru?

5 nepříjemnosti, které způsobuje suchý vzduch

1. Jaký zvolit filtr?

Na trhu existují čističky s různými typy filtrů. Setkat se můžete s takzvanými pračkami vzduchu s vodním filtrem, jejichž primárním účelem je spíše zvlhčovat ovzduší, než jej čistit. Dokážou totiž zachytit jen některé větší nečistoty, proto mají mnohem nižší čistící účinnost než čističky vzduchu. Pokud chcete dýchat opravdu čistý vzduch, vsaďte na HEPA filtraci, která dokáže zachytit pevné částice již od velikosti 0,1 mikrometru.

Ze vzduchu tak odstraní nežádoucí nečistoty včetně alergenů, jako jsou plísně, pyl, prach a další. Aby čistička správně fungovala, nezapomeňte HEPA filtr pravidelně měnit. Moderní čističky mají již zabudovaný indikátor, který vám připomene, až bude potřeba nový filtr. Obvykle vydrží přibližně rok při každodenním používání, závisí však na míře znečištění vzduchu. Často se HEPA filtr kombinuje s aktivním uhlíkovým filtrem.

Elektrostatické čističky navíc používají i tzv. ionizátor pro elektrické nabíjení vzdušných částic, které se následně stávají těžšími a padají na podlahu, odkud je lze snadněji vysávat. Další typy přístrojů používají UV lampy se zářením ničícím plísně a bakterie.

2. Umí čistička likvidovat i formaldehyd?

Těkavý bezbarvý formaldehyd se v domácnostech se vyskytuje zcela běžně. Znečišťující plyn se může uvolňovat z nábytku, koberců, tapet i nových podlah či dveří, jelikož bývá součástí barev, laků, mořidel či lepidel. V uzavřených prostorách se pak tato chemická látka hromadí a může způsobovat zdravotní potíže.

Dráždí oči a dýchací cesty, způsobuje kašel, slzení, bolesti hlavy, nucení na zvracení i dušnost a při vysokých koncentracích hrozí karcinogenní účinky. Například přístroj Dyson Purifier Cool Formaldehyde™ TP09 má kromě filtru HEPA H13 a filtrů s aktivním uhlím také katalytický filtr, který nepřetržitě zachycuje a přeměňuje formaldehyd na vodu a CO2. A sám se regeneruje, takže není třeba jej nikdy vyměňovat. Odstraní tedy z ovzduší 99,97 % částic o velikosti 0,3 mikronu, pachy a plyny včetně VOC a navíc ještě likviduje i nebezpečný formaldehyd.

3. V jak velkém pokoji budu čističku používat?

Čím je pokoj větší, tím by měl být vyšší výkon čističky. Obecně se udává, že objem místnosti (podlahová plocha krát výška) by za hodinu měla čistička přefiltrovat přibližně 2,5krát, u alergiků 4krát. Inženýři společnosti Dyson však navrhli test POLAR tak, aby předčil průmyslový testovací standard (měření filtrace, detekce a cirkulace) a bylo tím zajištěno správné čištění celé místnosti, nikoliv jen vzduchu v blízkosti čističky. 

4. Je utěsněný celý přístroj?

Nestačí, když je v čističce kvalitní filtr, ale velmi důležité je, aby byl celý přístroj dobře utěsněný. Jen díky tomu všechny nečistoty, které polapil, neuniknou zpět do místnosti.

5. Má čistička noční režim?

Zejména pokud chcete pořídit čističku do dětského pokoje nebo do ložnice, informujte se, zda nabízí speciální noční režim, ve kterém funguje téměř neslyšitelně (zvuk by neměl přesáhnout hlasitost 35 dB – což je pro představu tikot nástěnných hodin), má i nejnižší spotřebu a je ztlumený LED displej. U moderních čističek lze na noc přednastavit časovač (od kdy do kdy bude noční režim spuštěn) nebo regulovat výkon (a tím i hlučnost a spotřebu).


5 tipů na zdravý a kvalitní spánek

6. Je přístroj inteligentní?

Inteligentní čističky v automatickém režimu dokážou samy detekovat nečistoty a reagovat na ně. Jakmile je místnost čistá, přístroj se vypne a zapne se zase ve chvíli, kdy dojde ke zhoršení stavu. Čistička tedy běží jen tehdy, kdy je to zapotřebí – a tím šetří energii a optimalizuje životnost filtru.

7. Dokáže také zvlhčit vzduch?

Některé přístroje vzduch nejen čistí, ale také zvlhčují. Umožňují dosáhnout požadované vlhkosti automaticky nebo manuálně. V automatickém režimu ji jednoduše nastavíte a už se nemusíte o nic starat. V ručním režimu vás LCD displej upozorní, pokud je potřeba zvýšit proudění vzduchu – to vám může pomoci dosáhnout cíle rychleji. Pro dosažení lepšího výkonu nezapomeňte udržovat přístroj v místě, kde není průvan, a vypnout topení nebo klimatizaci.

8. Kam čističku umístit?

Ideální je mít čističku v každé místnosti. Pokud máte čističku jen jednu, dejte ji do pokoje, kde trávíte nejvíce času. Aby mohl vzduch dostatečně proudit, nedávejte ji přímo ke zdi nebo k nábytku, ale nechte kolem ní místo. Zároveň by měla být nasměrovaná směrem ke středu místnosti a do volného prostoru – neměli byste tedy před ní postavit například křeslo nebo jiné překážky. Vhodné není ani umístění přímo u okna nebo u dveří. Jestliže zvolíte osobní čističku, umístěte ji do své blízkosti (na pracovní stůl, na noční stolek) a zvolte správný směr. V případě, kdy chcete mít čistý vzduch v celé místnosti, je vhodnější pořídit vyšší čističku.

9. Nebude v interiéru jako „pěst na oko“?

Stále častěji je u zákazníků kladen důraz také na vzhled čističky – vedle samotné funkce chtějí lidé designový kousek, který zapadne do interiéru a stane se jeho ozdobou, nikoliv rušivým elementem.


5 tipů, jak mít doma teplo (a nezkrachovat)

10. Je čistička bezpečná?

Zejména pokud máte děti či zvířata, dbejte na bezpečnost – přístroj by neměl mít viditelné rotující lopatky ani topná tělíska a mít automatickou funkci vypnutí v případě převržení.

11. Dá se ovládat na dálku?

Moderní čističky mají nejen dálkové ovládání, ale lze je ovládat i prostřednictvím mobilní aplikace. Díky ní máte o stavu vzduchu přehled, ať už jste kdekoliv.

12. Umí udržovat stanovenou teplotu?

Některé čističky dokážou v místnosti zajistit nejen čistý vzduch, ale také nastavenou teplotu, takže v létě prostor příjemně ochladí, v zimě zase vyhřeje.


Zdroj informací: Dyson


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 rad, jak zabezpečit motorku

5 rad, jak zabezpečit motorku

Autor: -ava-, Datum: 21. 3. 2023 16:00

Motorkářská sezona začíná a jako každý rok i letos čeká na některé majitele nepříjemné překvapení v…

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2023 14:00

Světový den vody, který připadá na 22. března, v letošním roce klade důraz na změnu, která by měla…

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 3. 2023 0:05

Dáváte pravidelně do nákupního košíku lahve se sycenou vodou či nápoji? Pak je nejvyšší čas…

Bambus: Malý zázrak přírody

Bambus: Malý zázrak přírody

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 3. 2023 10:00

Bambus produkuje až o 35% více kyslíku než stromy a jeho kořeny hustě prorůstají v půdě a zabraňují…

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

Autor: -nic-, Datum: 13. 3. 2023 10:00

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…

Co se skrývá pod skořápkou?

Co se skrývá pod skořápkou?

Autor: -an-, Datum: 2. 3. 2023 10:00

Podestýlka, halový chov, bio či farmářské. Vyznat se v druzích vajec není jednoduché. Kromě původu…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Aktualizujte své ložní prádlo

Aktualizujte své ložní prádlo

, Datum: 31. 1. 2023 20:11

Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-