Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Užijte si léto doma i na zahradě!
Fieldmann
Domácnost / Zahrada

Užijte si léto doma i na zahradě!

datum: 11. 7. 2022 13:02 autor: -red-
Kdo má příležitost, užívá si letní měsíce na zahradě. Vždyť kdy jindy se sejít s rodinou a přáteli na grilovačce, zaplavat si v bazénu a sbírat bronz na lehátku?

Horké dny v pohodě i uvnitř

Ani v kvalitně izolovaných domech nelze bez vnějšího stínění oken a dalších prosklených ploch strávit horké léto v přijatelných tepelných podmínkách, tedy pod 25 °C v obývacích místnostech a ideálně kolem 18 °C v ložnicích. Pomoci může samozřejmě klimatizace, ale náklady na ochlazení vzduchu o 1 °C jsou násobně vyšší než náklady na zvýšení teploty – tedy to, co byste ušetřili v zimě za topení, „vyhodíte oknem“ v létě za klimatizování.

Nejen z pohledu cen energií, ale i selským rozumem vzato, levnějším, ekologičtějším a hlavně zdravějším řešením je okna zvenčí zastínit, a to včetně těch střešních.

Náš tip: Venkovní stínící doplňky VELUX mj. chrání interiér před horkem, nabízejí světelnou clonu, ochranu před hlukem a povětrnostními podmínkami, zabezpečení před vloupáním anebo komfortnější ovládání – dálkovým ovladačem, prostřednictvím mobilní aplikace.

Trávník jako koberec

Upravený trávník potěší. Základem je dobrá sekačka. Diskuse o tom, zda je výhodnější benzínová nebo elektrická sekačka, se vedou snad odjakživa. Milovníci vůně benzínu oceňují vysoký výkon a volnost pohybu benzínových sekaček. Zastánci elektrického pohonu vyzdvihují minimální údržbu, lehkost a tichý chod. Do diskuse v posledních letech notně zasáhly i akumulátorové stroje, které elektrický pohon osvobodily od kabelu. Je jen na vás, co preferujete a co si vyberete.

Náš tip: Vyzkoušejte některou ze sekaček Fieldmann.

Venkovní relax

Co všechno potřebujete pro odpočinek na terase? Pohodlnou židli, prostorný stůl, účinnou ochranu před ostrými slunečními paprsky, kterou obstará elegantní slunečník, nebo zahradní sprchu pro osvěžení. Skvělá je například Kärcher 2 v 1. Můžete ji postavit kdekoli na trávníku a podle potřeby ji různě přemisťovat a lze ji využít i pro zalévání.

Vítaným zpestřením jsou i houpací lavice. Houpání má na dospělé údajně relaxační účinek. Možná nás vrací do dětství, kdy jsme si kývavý pohyb užívali každý den na hřišti, ale postačil nám i kus provazu na stromě nebo dokonce školní židle při vyučování. Dnes jsou houpačky vítaným i populárním doplněním zahradního nábytku. A protože už jsme vyrostli, nehoupeme se jako opice na provaze, ale užíváme si raději pohodlí. Nejoblíbenějšími zahradními houpačkami jsou dvou nebo třímístné houpací lavice.

Náš tip: Značka Fieldmann nabízí pro letošní sezónu dvě nové třímístné houpačky nebo luxusní rozkládací model, na kterém si i poležíte.

 

Skvělá grilovačka

Grilování je jeden z nejoblíbenějších českých letních „sportů“. I když jsou k dispozici komfortně vybavené elektrické nebo plynové přístroje, většina Čechů zůstává věrná autentické vůni dřevěného uhlí.

Dobře na roštu připravené maso, klobásky, zelenina, houby či sýr jsou opravdová lahůdka, největší půvab grilování ale spočívá v tom, že jde o společně a pohodově strávený čas. Lenošit, nikam nespěchat, povídat si a postupně si labužnicky užívat to, co se právě na grilu dodělalo. Na úklid grilu se skvěle hodí vysavač na popel. 

Náš tip: Vysavač na popel a suché nečistoty Kärcher AD 4 Premium je totiž pro vysávání popela i dalších suchých nečistot přímo stvořený. Když hosté odejdou a gril vychladne, popel vysajte pomocí kovové hubice, kterou je vysávací hadice zakončena. Poté připevněte podlahovou hubici a vysajte dlažbu kolem grilu. Sběrná nádoba i hadice jsou vyrobeny z kovu, aby nedošlo k žádné nežádoucí nehodě.

Vychutnejte si dobré jídlo

Léto je pravá doba na vyzkoušení lehkých, třeba i neobvyklých pokrmů. Měly by být rychlé a jednoduché na přípravu (strávit v horku hodiny vařením je nepříjemné i nezdravé) a obsahovat hodně sezónní zeleniny.

Vyzkoušejte třeba salát z quinoy, lehce stravitelné a velmi zdravé plodiny, kterou Inkové pěstovali v Andách už před 5000 lety. Nebo se inspirujte i dalšími recepty.


Zeleninový salát s quinoou

Potraviny, které vás zchladí + 3 recepty

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Zahradní úklid

Zahradní úklid

Autor: -mad-, Datum: 7. 9. 2022 15:00

Zlatavé listí se romanticky snáší do zahrady… a vy už se vidíte při jeho úklidu s hráběmi v ruce.…

7 rad, aby vaše pokojovky kvetly

7 rad, aby vaše pokojovky kvetly

Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 26. 8. 2022 10:00

Máte rádi pokojovky, ale zatím vám ukazují jen zelené listy? Pokud chcete dosáhnout kvetení, prvním…

5 tipů, jak využít lógr

5 tipů, jak využít lógr

Autor: -ak-, Datum: 24. 8. 2022 15:00

Ať už si dopřáváte klasického „turka“ nebo espreso z automatického kávovaru, zbytkům v podobě lógru…

9 rad, jak zatočit s plísněmi na zahradě

9 rad, jak zatočit s plísněmi na zahradě

Autor: redakce ve spolupráci s ing. Michalou Brabcovou, Weiki, Datum: 21. 7. 2022 10:00

Na naši rozmazlovanou a opečovávanou zahradu číhá v sezoně spousta nástrah, mezi nimi i nenasytné…

Dům jako na jihu Francie...

Dům jako na jihu Francie...

Autor: -vls-, Datum: 2. 7. 2022 10:30

Takový může být i ten váš! Stačí ho nechat porůst zelení, která mu dodá neobyčejné kouzlo.

6 rad, jak uklidit po grilovačce

6 rad, jak uklidit po grilovačce

Autor: redakce ve spolupráci s Alexandrem Řeháčkem, AYETO Eco, Datum: 30. 6. 2022 15:00

Grilovací sezóna je v plném proudu! Steaky, hamburgery a grilovaná zelenina jsou v tomto ročním…

Co si zaseješ, to sklidíš

Co si zaseješ, to sklidíš

Autor: -vls-, Datum: 27. 6. 2022 10:00

Právě teď přichází doba, kdy si můžeme naplno vychutnat plody jarních výsevů. Všechna ta piplačka a…

Jak na zahradě využít dešťovou vodu?

Jak na zahradě využít dešťovou vodu?

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 11. 6. 2022 11:00

Dešťová voda se považuje za alternativní zdroj závlahy. Neobsahuje žádné chemikálie, proto před…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-