Při nákupu vejce vybírejte nejen podle ceny, ale hlavně podle kvality a původu. Čím kvalitnější chov, tím lépe pro zdraví slepic i pro chuť vajec a obsah živin. Klíčem je číselný kód na skořápce, kde najdete i zemi původu. První číslice pak označuje způsob chovu slepic:
0 – ekologické zemědělství (bio chov)
1 – volný výběh
2 – chov v halách (podestýlkový)
3 – klecový chov
Jak a kde žijí slepice?
„Při nákupu se vyplatí dívat se nejen na cenu a velikost vajec, ale také ověřit jejich původ. Někteří producenti sázejí na balení, které působí ‚bio‘ dojmem, ale ve skutečnosti obsahuje vejce z klecového chovu,“ vysvětluje Magdalena Zawadzka, specialistka mléčných a chlazených potravin z online supermarketu Košík.cz.
To, v jakých životních podmínkách nosnice žijí, je už několik let velkým tématem na mezinárodni úrovní. I proto od roku 2027 začne platit zákaz klecových chovů, na který se producenti postupně připravují.
Třeba křepelčí vejce jsou malá, ale plná chuti a využít je můžete všude tam, kde slepičí. Kachní vejce mají bohatší žloutek, ta husí jsou větší a krémovější, zatímco pštrosí vejce mohou vážit až 2 kg a nahradit více než 20 slepičích vajec – z jednoho se tak bez problémů nají celá rodina.
Kuriozitou, která nebude úplně pro každého, je filipínský pokrm balut. Jde o oplodněné kachní vejce s vyvinutým zárodkem, které se připravuje v páře. Je považované za delikatesu a v asijských zemích jde o vyhlášený streetfood.
Aby vám vejce vydržela co nejdéle čerstvá, uchovávejte je při stabilní teplotě od 5 do 18°C.
Důležité je především to, aby teplota nekolísala – to vejcím nesvědčí a zkracuje to jejich trvanlivost. Proto je nenechávejte ve dveřích ledničky, kde se teplota s každým otevřením mění. Vejce ukládejte špičkou dolů a nikdy je nemyjte – narušili byste ochrannou vrstvu na skořápce a dovnitř by mohly proniknout bakterie.
11 vaječných zajímavostí
Vejce prospívají očím. Obsahují lutein, který zabraňuje šedému zákalu a degeneraci svalů.
Skořápka vejce může mít až 17 000 pórů.
Barva skořápky a žloutku se mohou být různé, ale nemá to žádný vliv na chuť nebo kvalitu.
Hnědá vejce jsou dražší, protože slepice, které je snášejí, jsou větší a vyžadují více krmiva.
Vaječné žloutky jsou jednou z mála potravin, které přirozeně obsahují vitamín D.
Kachní vejce mají vyšší obsah tuku a jsou lepší na pečení.
Vejce jsou bohatá na cholin, který podporuje normální buněčnou aktivitu.
Rozdíl mezi syrovým a vařeným vejcem poznáte tak, že je roztočíte. Vejce vařená natvrdo se snadno otáčejí, syrová se kývají.
Vejce stárnou více za jeden den při pokojové teplotě než za jeden týden v lednici.
Průměrná slepice snese 300 až 325 vajec ročně. Jak slepice stárnou, jejich vejce se zvětšují.
Nejrychlejší výrobce omelet na světě vyrobil 427 dvouvaječných omelet za 30 minut.
Netradiční recepty z vajec
Japonská tamago omeleta Vrstvená vaječná omeleta s lehce sladkou chutí, která se podává s rýží nebo jako součást sushi. Stačí smíchat 3 vejce s kapkou sójové omáčky, přidat lžíci tekutého koření mirinu a trochu cukru a smažit postupně v tenkých vrstvách, které se překládají.
Italský zabaione Lehký italský dezert z našlehaných žloutků, cukru a sladkého vína vás zaručeně dostane svou lahodnou chutí. Krémová lahůdka se podává teplá nebo vychlazená. Na přípravu budete potřebovat 4-5 žloutků, 80 g cukru a 100 ml vína. Žloutky vyšlehejte s cukrem, přeneste na vodní lázeň, přilejte víno a šlehejte cca deset minut. Podávejte s ovocem nebo cukrářskými piškoty.
Huevos rancheros aneb Pikantní mexická vejce jsou skvělou ostrou snídaní pro milovníky výrazné chuti. Na pánvi orestujte na oleji pár stroužků česneku a cibuli, přidejte fazole v rajčatové omáčce, avokádo na kostičky a povařte. Vytvořte ve směsi důlky, do kterých vyklepnete vejce. Osolte, opepřete a vejce nechte v troubě nebo pod pokličkou upéct. Ozdobte koriandrem a podávejte s bílým pečivem.