
Pečené jehněčí stehýnko
Budete potřebovat:
1 jehněčí kýta s kostí („Gigot d´agneau“)
2 stroužky česneku (nebo podle chuti)
sůl a pepř
olivový olej
volitelné: 1 snítek čerstvého rozmarýnu nebo sušené provensálské bylinky (tymián, bazalka, oregano, estragon nebo levandule)
Jak na to:
Vyjměte jehněčí z ledničky asi 2 hodiny před přípravou, aby nebylo příliš studené. Omyjte jej pod studenou vodou a dobře osušte papírovými ubrousky (odsátím přebytečné vlhkosti si pojistíte křupavý povrch). Odstraňte bílou tuhou kůži – stačí udělat malý řez, chytit a táhnout.
Nakrájejte česnek na malé „hranolky“ a pomocí dlouhého ostrého nože udělejte v hlubokých částech masa řezy. Zaplňte je česnekem, případně můžete přidat i lístky rozmarýnu. Tomuto postupu se říká „piquer la viande à l'ail“ (doslova prorazit maso česnekem).
Vložte jehněčí stehno do velké zapékací nádoby, přidejte trochu olivového oleje (ne příliš, jehněčí už má spoustu vlastního tuku), velkoryse opepřete a případně posypejte bylinkami. S olejem se koření přilepí k masu a vytvoří jakousi kůrku. Všechny tyto kroky můžete učinit den předtím, ale ujistěte se, že berete jehněčí stehno z lednice 2 hodiny před vložením do trouby. Předehřejte troubu na 240 °C a těsně před vložením do trouby maso osolte. Při takto vysoké teplotě pečte maso 20 minut, aby se udělala na povrchu křupavá kůrka. Poté snižte teplotu na 200 °C a pečte dál ještě 12–15 minut, pokud má být středně propečené a 18 minut, má-li být dopečené úplně. Čas pečení závisí i na velikosti kýty. V průběhu můžete maso jednou obrátit. Po vyndání z trouby přemístěte pečínku do jiné nádoby a přikryjte ji fólií (alobalem) a nechte ji odpočívat 10 minut, abyste udrželi maso šťavnaté. Pokud zjistíte, že je maso u kosti nedopečené, vraťte ho ještě na chvilku do trouby.
Ze šťávy, která zůstala v pekáčku, můžete mezitím ještě připravit chutnou omáčku. Pokud to nádoba umožňuje, dejte ji na mírný oheň, přidejte větší sklenici kuřecího vývaru nebo vody. Promíchejte důkladně s krustou, která po pečení vznikla v pekáčku, abyste se nepřipravili o všechny chutě. Omáčku nechte na plamenu trochu zredukovat, aby se zahustila a případně ještě dochuťte kořením. Vhodnou přílohou jsou třeba dušené fazolky nebo gratinované brambory.
Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Slané muffiny
Autor: Vendula Presserová, Datum: 1. 4. 2025 12:38Se slaninou, bylinkami a sýrem.

Mechově zelené cupcakes
Autor: -ket-, Datum: 21. 3. 2025 15:22Jsou mechově zelené a božsky vláčné, jsou i krásné na pohled a také skvostně chutnají. Uvnitř…

Tarte flambée: Alsaská pochoutka s ohnivou historií
Autor: -ket-, Datum: 19. 2. 2025 10:22Stýská se vám po slunných dovolených v evropských městech? Na teplé dovolenkové počasí si ještě…

Domácí gnocchi s řepou
Autor: -ket-, Datum: 11. 2. 2025 15:46Hledáte originální sezónní recept, který vás překvapí svou chutí i barvou? Právě teď je ideální čas…

Vegetariánská Tikka Masala se Skyrem
Autor: -ket-, Datum: 26. 1. 2025 15:33Gurmánský zážitek s chutí a vůněmi daleké Asie.

Muffiny s pancettou
Autor: -ket-, Datum: 30. 12. 2024 13:11Pokud už máte sladkého pro tento rok dost a hledáte inspiraci na nějaké jednoduché slané…

Domácí trdelník
Autor: -ket-, Datum: 4. 12. 2024 10:15Odkud pochází trdelník? Toto lahodné spirálovité pečivo z kynutého těsta pochází z Rumunska a je…

Domácí americký bagel
Autor: -ket-, Datum: 30. 10. 2024 19:00Ať už patříte mezi nováčky v kuchyni či ostřílené pekaře a cukráře, dávejte nyní dobrý pozor.…