Pečené jehněčí stehýnko
Budete potřebovat:
1 jehněčí kýta s kostí („Gigot d´agneau“)
2 stroužky česneku (nebo podle chuti)
sůl a pepř
olivový olej
volitelné: 1 snítek čerstvého rozmarýnu nebo sušené provensálské bylinky (tymián, bazalka, oregano, estragon nebo levandule)
Jak na to:
Vyjměte jehněčí z ledničky asi 2 hodiny před přípravou, aby nebylo příliš studené. Omyjte jej pod studenou vodou a dobře osušte papírovými ubrousky (odsátím přebytečné vlhkosti si pojistíte křupavý povrch). Odstraňte bílou tuhou kůži – stačí udělat malý řez, chytit a táhnout.
Nakrájejte česnek na malé „hranolky“ a pomocí dlouhého ostrého nože udělejte v hlubokých částech masa řezy. Zaplňte je česnekem, případně můžete přidat i lístky rozmarýnu. Tomuto postupu se říká „piquer la viande à l'ail“ (doslova prorazit maso česnekem).
Vložte jehněčí stehno do velké zapékací nádoby, přidejte trochu olivového oleje (ne příliš, jehněčí už má spoustu vlastního tuku), velkoryse opepřete a případně posypejte bylinkami. S olejem se koření přilepí k masu a vytvoří jakousi kůrku. Všechny tyto kroky můžete učinit den předtím, ale ujistěte se, že berete jehněčí stehno z lednice 2 hodiny před vložením do trouby. Předehřejte troubu na 240 °C a těsně před vložením do trouby maso osolte. Při takto vysoké teplotě pečte maso 20 minut, aby se udělala na povrchu křupavá kůrka. Poté snižte teplotu na 200 °C a pečte dál ještě 12–15 minut, pokud má být středně propečené a 18 minut, má-li být dopečené úplně. Čas pečení závisí i na velikosti kýty. V průběhu můžete maso jednou obrátit. Po vyndání z trouby přemístěte pečínku do jiné nádoby a přikryjte ji fólií (alobalem) a nechte ji odpočívat 10 minut, abyste udrželi maso šťavnaté. Pokud zjistíte, že je maso u kosti nedopečené, vraťte ho ještě na chvilku do trouby.
Ze šťávy, která zůstala v pekáčku, můžete mezitím ještě připravit chutnou omáčku. Pokud to nádoba umožňuje, dejte ji na mírný oheň, přidejte větší sklenici kuřecího vývaru nebo vody. Promíchejte důkladně s krustou, která po pečení vznikla v pekáčku, abyste se nepřipravili o všechny chutě. Omáčku nechte na plamenu trochu zredukovat, aby se zahustila a případně ještě dochuťte kořením. Vhodnou přílohou jsou třeba dušené fazolky nebo gratinované brambory.
Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Levandulové muffiny s citronovou polevou
Autor: -ket-, Datum: 31. 7. 2024 8:00Chcete zažít chuť a vůni Francie přímo u vás doma? Toto přání se vám může lehce splnit s naším…
Chřest s parmazánovou krustou a zastřeným vejcem
Autor: -bv-, Datum: 15. 5. 2024 8:00Sezóna chřestu nepatří k nejdelším – trvá pouze od konce dubna do června. Že nevíte, jak tuto…
Dezert Mont Blanc
Autor: -ak-, Datum: 25. 3. 2024 14:32Nudí vás tradiční velikonoční recepty bez nápadu, ale nechcete na poslední chvíli zkoušet tvořit…
Jarní kakaové muffiny s ovečkami
Autor: -red-, Datum: 20. 3. 2024 9:30Kakao má svoje místo i v jarním pečení. Černou tmu ale ponechejte zimě a zvolte kakao přírodní.…
Velikonoční špenátový koláč
Autor: Ing. Kamila Metzová, lektorka zdravého vaření a životního stylu, Datum: 3. 3. 2024 0:05Slaný špenátový koláč je skvělou kombinací křehkého těsta a šťavnaté náplně. Je sytý, může se tedy…
Sýrový koláč se zeleninou
Autor: -ket-, Datum: 1. 3. 2024 14:30Tento recept na zeleninové koláče nechává vaší představivosti dveře dokořán a použít tak můžete…
Fazole dokáží zastoupit maso i zeleninu
Autor: -nic-, Datum: 10. 2. 2024 10:21Víte, že 10. 2. je Světový den luštěnin? Máme pro vás tři skvělé recepty z fazolí!
Pizza vegetariana
Autor: -bm-, Datum: 8. 2. 2024 17:38Připravit si domácí pizzu není zase až tak složité, když se budete držet našeho osvědčeného receptu.