Na začátku smíchejte pouze hladkou mouku, droždí a mléko. Krátce zamíchejte a nechte v dobře zakryté míse alespoň 1 hodinu kynout. Následně přidejte všechny zbylé suroviny kromě másla a důkladně promíchejte. Přidejte máslo a vypracujte hladké a nelepivé těsto, hněťte ho alespoň 10–15 minut. Na závěr do těsta opatrně „zabalte“ sušené plody.
Těsto nechte na teplém místě kynout, až zdvojnásobí svůj objem.
Po nakynutí ho opatrně přendejte na lehce pomoučenou pracovní plochu a vytvarujte obdélník o velikosti 25 × 20 cm. Po delší straně ho pak přehněte zhruba napůl. Štólu přemístěte na plech vyložený pečicím papírem, potřete vodou a necháme znovu zdvojnásobit objem.
Předehřejte si troubu v programu horký vzduch na 160 °C a pečeme asi 25–30 minut. Před vyndáním z trouby špejlí vyzkoušejte, jestli je štóla upečená i vevnitř. Pokud je po vytažení špejle suchá a nelepí, můžete štólu vyndat.
Venku nechte štólu asi 10 minut odpočinout a poté ji potřete polevou smíchanou z cukru, citronové šťávy, sekaných pistácií a oleje.
Nechte dobře vychladnout a krájejte ostrým pilkovým nožem na tenké plátky.
Rada Josefa Maršálka
„Špaldovou mouku používám rád, dodává pečivu jemný oříškový nádech a rozehraje další chutě. Je ale potřeba pohlídat si její kvalitu, abychom neplatili vyšší cenu za obyčejnou pšenici,“ vysvětluje Josef Maršálek, cukrářský mistr, který na špaldu nedá dopustit.
Zdroj receptu: Babiččina volba
Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!