Ceny vajec rostou, ovšem ušetřit můžeme již při nákupu – prvním krokem je nezbytná vizuální kontrola vajec. Krabičku ještě v regále otevřete a každé vejce zkontrolujte – pokud má jakkoliv porušenou skořápku, vejce nekupujte. A jak je to s trvanlivostí? Od data snůšky mají vejce minimální trvanlivost 28 dní. Jejich kvalitu a vlastnosti však může ovlivnit řada věcí – velkou roli hraje především střídání teplot, které životnost vajec zkracuje.
Po nákupu vejce nikdy neomývejte, narušili byste tím ochranný film na skořápce. Umístěte je do lednice špičkou dolů a hlídejte spotřebu. Zvlášť ve chvíli, kdy vejce neskladujeme v původním obalu, můžeme totiž lehce ztratit přehled o trvanlivosti.
Od roku 2027 bude i v Česku platit zákaz klecových chovů a životní podmínky nosnic by se tak měly zlepšit. Zatím však při nákupu můžeme narazit na čtyři druhy číselného označení. Pod trojkou se skrývají právě vejce z klecových chovů, dvojka pak označuje nosnice v halách a pod jedničkou najdeme vejce od slepic žijících ve volném výběhu. 0 pak znamená vejce z ekologického zemědělství, kde může být maximálně šest nosnic na 1 m2 a krmivo musí pocházet z ekologického zemědělství.
Při nákupu bychom si měli dát pozor na nejrůznější „vějičky“ v podobě vajec označených jako farmářská, případně krabiček v barvách a designu evokujícím bio chov. Pojem „farmářský“ totiž není v legislativě nijak ukotven a můžou se pod ním skrývat klidně i vejce z velkochovu. Správně nás tak navede skutečně jen kód na vajíčku.
Pokud není váš soused chovatel slepic nebo nemáte babičku, která by vás zásobovala, pravděpodobně vás současné ceny vajec nepotěší. A jak na jejich nákupu ušetřit a neslevit z kvality?
Jednou z možností je vytipovat si lokálního zemědělce, který prodává vejce „ze dvora“ – většinou je třeba trochu pátrat a ptát se, protože na internetu tyto prodejce většinou nenajdete. Na druhou stranu u nich nakoupíte vejce za výrazně nižší cenu a s možností si na vlastní oči ověřit, že nejde o nosnice chované ve špatných podmínkách.
Pokud žijete ve městě a o lokální produkci si můžete nechat jen zdát, vyzkoušejte nabídku online prodejců, kteří farmářským a lokálním produktům věnují vlastní sekce.
Zdroj informací: Košík.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá Tereza Knířová, tisková mluvčí Sodexo Benefity/Pluxee
Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…
K lepšímu a zdravějšímu životnímu prostředí může přispět každý z nás. Stačí začít malými kroky při…
Mléko bývá ve společnosti často démonizováno. Nezřídka kdy se dočtete, že jeho konzumace je nejen…
Dříve tento pokrm musela umět uvařit prý každá dcera. Tato příloha, která patří do tradiční kuchyně…
Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…
Historie pěstování rýže sahá tisíce let zpátky. První známky kultivace této plodiny jsou…
Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…
Komentáře