Pokud máte sklep, vyhráli jste. Ke skladování ovoce a zeleniny je totiž ideálním místem. Měl by být tmavý, chladný, s dostatečnou vlhkostí a přístupem čerstvého vzduchu.
Ovoce v něm neukládejte pohromadě se zeleninou, aby si nepředaly pachy. Jablka či hrušky vyskládejte na lísky, do bedniček nebo na police, aby se jednotlivé kusy vzájemně nedotýkaly.
A jak na zeleninu? Tu kořenovou– jako třeba mrkev – skladujte ideálně v písku, aby nevysychala. Cibuli zase nejvíc svědčí zavěšení pod policemi nebo stropem, kde může dobře vyschnout. Pozor si dejte na brambory, které by měly být uskladněné na tmavém místě, aby neklíčily a netvořil se v nich jedovatý solanin. Průběžně také hlídejte teplotu – ve sklepě by neměla klesnout pod 4 °C.
K dlouhodobému uskladnění se hodí jen určité druhy ovoce a zeleniny, proto pokud si nejste jisti, raději si konkrétní odrůdu ověřte u pěstitele nebo na internetu. Ukládejte jen zdravé a nepřezrálé kusy a veškeré sklepní „zásoby“ průběžně kontrolujte. Nahnilé či jinak poškozené kusy hned vyhoďte a odstraňte i ty v nejbližším okolí. Jen tak si zajistíte, že vám uskladněná úroda vydrží až do začátku jara.
Kdo nemá sklep, musí se spolehnout na lednici a spíž. Nejčastější skladovací chybou v domácnostech je pak to, že do ledničky dáváme i ovoce a zeleninu, kterým by bylo lépe ve spíži. Zbytečně tak zkracujeme trvanlivost plodům, které by nám mimo lednici vydržely mnohem déle. Pokud uskladňujete ovoce a zeleninu v ledničce, vždy využívejte spodní šuplíky, které jsou k tomu určené a nabízí i odvětrávání s regulací přístupu vzduchu. A jak prodloužit životnost ovoce a zeleniny?
Zeleninu jako brokolici, ředkvičky nebo saláty můžete umístit do mističky s vodou, vydrží tak déle čerstvé. Platí to i pro bylinky, kterým přísun vlhkosti také bude svědčit. A pokud vám po vaření zbude například polovina celeru, avokáda nebo kus citronu, nevyhazujte je. Zabalte je do voskových ubrousků, které je dokáží přírodní cestou zachovat čerstvé ještě několik dnů.
Bez ovoce a zeleniny se doma neobejdeme a tvoří významnou položku v rozpočtu. Když se naučíte správnému uskladnění, můžete tak ušetřit až stovky korun za měsíc, které byste vyhodili do koše.
Naučte se proto nakupovat jen takové zásoby, které jste schopni spotřebovat. Využívejte i zbytky zeleniny – třeba na uvaření domácího zeleninového vývaru, který si můžete zamrazit. Z ovoce, které je přezrálé, vyrobte domácí smoothie nebo ho využijte do pečených sladkých jídel. A ušetřit můžete i při nákupu – kromě slevových akcí nabízí řada obchodů i bedýnky, které obsahují směs vyřazeného ovoce a zeleniny za výhodnou cenu.
Zdroj informací: kosik.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
V posledních letech dochází k výrazným změnám v oblasti úklidu domácností. Moderní technologie…
Koberec? Překážka? Chytrá myčka se prostě vyhne se a vytírá dál!
Knihu receptů na nejrůznější slané a sladké knedlíky sestavil Petr Kosiner, šéfkuchař společnosti…
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Vysávat bychom měli minimálně jednou týdně, ale i přesto se do koberce zašlape prach a nečistoty.…
Starat se o bílé ložní prádlo není žádná věda – stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel,…
Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i…
Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…