Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, jak mít doma teplo (a nezkrachovat)
Freepik, freepik
Domácnost / Bydlení

5 tipů, jak mít doma teplo (a nezkrachovat)

datum: 20. 10. 2022 15:00 autor: -an-
Výzvou nadcházející zimy je naučit se, jak efektivněji zacházet s energiemi, a přitom si stále zachovat komfort a životní úroveň.

5 tipů, jak připravit dům na příchod zimy

  1. Záclony tak akorát I zdánlivé maličkosti dokáží do velké míry ovlivnit tepelný komfort v našich domech a bytech. Věděli jste například, že máte-li okno bez záclony, spotřebujete na vytopení místnosti více energie? „Stejně však platí, že když je záclona příliš dlouhá a překrývá radiátor, který obvykle bývá pod oknem, také se energie na topení utrácí zbytečně,“ vysvětlil odborník na energie Jozef Pollág z PPA Power DS. Naše rada: Tuto zimu tedy všem oknům sluší záclony „midi“ délky – akorát po parapetní desku.
  2. Volný průchod Přestože to návštěvám obvykle neukazujeme, čas od času každý z nás něco suší na radiátoru. Vysuší se to rychleji, někdy to navíc pomáhá zvlhčit suchý vzduch v místnosti. Tuto zimu to však raději nedělejte, pokud chcete mít doma příjemně teplo, ale zbytečně neplýtvat energií na topení. Naopak, je nejvyšší čas zkontrolovat topná zařízení (pokud jste tak dosud neučinili). Odvzdušnit radiátory, vyčistit komíny, provést revizi kotle, kamna, krbu... Kromě toho, že tím můžete předejít případným problémům, které se jako na potvoru obvykle vyskytnou během těch nejchladnějších dnů, čistá a dobře vyregulovaná topná soustava je jedním ze základů efektivního topení. Naše rada: Teplo prostě nemá rádo překážky – ani v systému, kde se tvoří, ani v prostoru, který zahřívá.
  3. Vlhkost v hlavní roli Zjistili jsme také zajímavost, která se týká vlhkosti vzduchu. V bytech a bytových domech během zimy obvykle bojujeme se suchým vzduchem, který nás dráždí. Tak letos si na vyšší vlhkosti nechte záležet dvojnásob! Proč? Neboť platí, že při vyšší vlhkosti a nižší teplotě máme pocitovou teplotu stejnou jako při nižší vlhkosti, ale vyšší teplotě. Řečeno jinak, při teplotě 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 % máme stejnou tepelnou pohodu jako při teplotě 23 °C a vlhkosti vzduchu 30 %. Naše rada: Takže uberte na topení, kupte si vlhkoměr jako zajímavý interiérový doplněk a několikrát denně větrejte průvanem, aby se dovnitř dostal studený vlhký vzduch. Výsledkem bude příjemné teplo, svěží vzduch a nižší účet za topení.
  4. Skryté možnosti termostatu Termostaty by se také tuto zimu mohly stát našimi dobrými kamarády. Velkou výhodu mají lidé s termostaty, které lze naprogramovat, ale za kratší konec nemusí tahat ani domy a byty s manuálním regulováním teploty v místnosti. Stačí si z pravidelného doteku s radiátorem udělat nový zvyk. Při správném naprogramování termostatů lze ušetřit na teple až 30 %. Jak na to? V době, kdy nejsme doma, je třeba snížit teplotu (na cca 18 °C) a před příchodem domů na dálku nebo po příchodu domů ji manuálně zase zvýšit na příjemnou pokojovou teplotu (21 °C). Kromě šetření nákladů se nám bude navíc dobře spát. Naše rada: „Pokud v zimních měsících odjíždíte na delší dobu pryč, topení určitě nevypínejte, využijte opět termostat. Pokud byste dům či byt vůbec nevytápěli, při mrazivých dnech byste prochlazené zdi po návratu museli několik dní intenzivně vyhřívat. To by spotřebovalo mnohem více energie a peněz, než když prostor snížením stupňů na termostatu „temperujeme“ i v době delší nepřítomnosti,“ radí Lukáš Kmenta, Country manažer HBS pro Českou a Slovenskou republiku.
  5. Je to těsné Samozřejmě, nic z výše zmíněných tipů nebude dobře fungovat, pokud nám teplo uniká ven přes tepelné mosty – obvodové zdi, špatně utěsněná okna nebo nezaizolovanou střechu. Řešit fasádu už letos zřejmě stihne málokdo, ale s okny a střechou se ještě dá něco udělat. Nejen starší, ale i nová okna někdy dobře nepřiléhají. Doporučujeme zkontrolovat to co nejdříve. Rychlým řešením je vyregulování systému zavírání nebo „vylepšení“ oken, případně i dveří těsnící páskou. Naše rada: A pokud jde o střechu, věřte-nevěřte, dá se zaizolovat za 24 hodin! Stříkanou chytrou PUR pěnou. Ráno máte střechu bez izolace a večer jste už v teple. Tento způsob izolace zažívá momentálně boom po celém světě, protože stavebníci a developeři pochopili, že je to rychlé řešení, které vydrží několik desetiletí. Je zdravotně nezávadné, šetrné k životnímu prostředí.

7 rad, jak si poradit se zamrzlým zámkem

Zdroje informací: PPA Power DS a HBS


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 výhod udržitelného bydlení

7 výhod udržitelného bydlení

Autor: -an-, Datum: 1. 3. 2023 10:00

Možná už jste slyšeli o tzv. udržitelném bydlení. Ale přemýšleli jste o něm třeba? Udržitelné domy…

Chcete si pořídit bazén?

Chcete si pořídit bazén?

Autor: -an-, Datum: 22. 2. 2023 10:00

Bazén může přeměnit vaši zahradu na oázu, kde najdete útočiště před vysokými letními teplotami.…

Jak zařídit obývák?

Jak zařídit obývák?

Autor: redakce ve spolupráci s interiérovou designérkou Anke Glut, Datum: 20. 2. 2023 10:00

Říká se, že právě obývací pokoj je vizitkou naší domácnosti. Bývá největší místností z celého bytu…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Aktualizujte své ložní prádlo

Aktualizujte své ložní prádlo

, Datum: 31. 1. 2023 20:11

Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…

Víte, že za metr knih můžete získat až 4 000 korun?

Víte, že za metr knih můžete získat až 4 000 korun?

Autor: -mav-, Datum: 25. 1. 2023 10:00

Někdo začíná sportovat, někdo hubne nebo chce začít šetřit, jiné novoroční předsevzetí nechává…

6 tipů, jak v dětském pokoji vytvořit ideální podmínky pro učení

6 tipů, jak v dětském pokoji vytvořit ideální podmínky pro učení

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 12. 2022 15:00

Víte, že prostředí, ve kterém se žák či student učí, může mít vliv na jeho pozornost a potažmo i…

Jak vybírat vánoční stromeček?

Jak vybírat vánoční stromeček?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2022 11:00

K atmosféře vánočních svátků patří vůně čerstvého jehličí. Nejintenzivněji voní jehličím právě…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-