Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, jak mít doma teplo (a nezkrachovat)
Freepik, freepik
Domácnost / Bydlení

5 tipů, jak mít doma teplo (a nezkrachovat)

datum: 20. 10. 2022 15:00 autor: -an-
Výzvou nadcházející zimy je naučit se, jak efektivněji zacházet s energiemi, a přitom si stále zachovat komfort a životní úroveň.

5 tipů, jak připravit dům na příchod zimy

  1. Záclony tak akorát I zdánlivé maličkosti dokáží do velké míry ovlivnit tepelný komfort v našich domech a bytech. Věděli jste například, že máte-li okno bez záclony, spotřebujete na vytopení místnosti více energie? „Stejně však platí, že když je záclona příliš dlouhá a překrývá radiátor, který obvykle bývá pod oknem, také se energie na topení utrácí zbytečně,“ vysvětlil odborník na energie Jozef Pollág z PPA Power DS. Naše rada: Tuto zimu tedy všem oknům sluší záclony „midi“ délky – akorát po parapetní desku.
  2. Volný průchod Přestože to návštěvám obvykle neukazujeme, čas od času každý z nás něco suší na radiátoru. Vysuší se to rychleji, někdy to navíc pomáhá zvlhčit suchý vzduch v místnosti. Tuto zimu to však raději nedělejte, pokud chcete mít doma příjemně teplo, ale zbytečně neplýtvat energií na topení. Naopak, je nejvyšší čas zkontrolovat topná zařízení (pokud jste tak dosud neučinili). Odvzdušnit radiátory, vyčistit komíny, provést revizi kotle, kamna, krbu... Kromě toho, že tím můžete předejít případným problémům, které se jako na potvoru obvykle vyskytnou během těch nejchladnějších dnů, čistá a dobře vyregulovaná topná soustava je jedním ze základů efektivního topení. Naše rada: Teplo prostě nemá rádo překážky – ani v systému, kde se tvoří, ani v prostoru, který zahřívá.
  3. Vlhkost v hlavní roli Zjistili jsme také zajímavost, která se týká vlhkosti vzduchu. V bytech a bytových domech během zimy obvykle bojujeme se suchým vzduchem, který nás dráždí. Tak letos si na vyšší vlhkosti nechte záležet dvojnásob! Proč? Neboť platí, že při vyšší vlhkosti a nižší teplotě máme pocitovou teplotu stejnou jako při nižší vlhkosti, ale vyšší teplotě. Řečeno jinak, při teplotě 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 % máme stejnou tepelnou pohodu jako při teplotě 23 °C a vlhkosti vzduchu 30 %. Naše rada: Takže uberte na topení, kupte si vlhkoměr jako zajímavý interiérový doplněk a několikrát denně větrejte průvanem, aby se dovnitř dostal studený vlhký vzduch. Výsledkem bude příjemné teplo, svěží vzduch a nižší účet za topení.
  4. Skryté možnosti termostatu Termostaty by se také tuto zimu mohly stát našimi dobrými kamarády. Velkou výhodu mají lidé s termostaty, které lze naprogramovat, ale za kratší konec nemusí tahat ani domy a byty s manuálním regulováním teploty v místnosti. Stačí si z pravidelného doteku s radiátorem udělat nový zvyk. Při správném naprogramování termostatů lze ušetřit na teple až 30 %. Jak na to? V době, kdy nejsme doma, je třeba snížit teplotu (na cca 18 °C) a před příchodem domů na dálku nebo po příchodu domů ji manuálně zase zvýšit na příjemnou pokojovou teplotu (21 °C). Kromě šetření nákladů se nám bude navíc dobře spát. Naše rada: „Pokud v zimních měsících odjíždíte na delší dobu pryč, topení určitě nevypínejte, využijte opět termostat. Pokud byste dům či byt vůbec nevytápěli, při mrazivých dnech byste prochlazené zdi po návratu museli několik dní intenzivně vyhřívat. To by spotřebovalo mnohem více energie a peněz, než když prostor snížením stupňů na termostatu „temperujeme“ i v době delší nepřítomnosti,“ radí Lukáš Kmenta, Country manažer HBS pro Českou a Slovenskou republiku.
  5. Je to těsné Samozřejmě, nic z výše zmíněných tipů nebude dobře fungovat, pokud nám teplo uniká ven přes tepelné mosty – obvodové zdi, špatně utěsněná okna nebo nezaizolovanou střechu. Řešit fasádu už letos zřejmě stihne málokdo, ale s okny a střechou se ještě dá něco udělat. Nejen starší, ale i nová okna někdy dobře nepřiléhají. Doporučujeme zkontrolovat to co nejdříve. Rychlým řešením je vyregulování systému zavírání nebo „vylepšení“ oken, případně i dveří těsnící páskou. Naše rada: A pokud jde o střechu, věřte-nevěřte, dá se zaizolovat za 24 hodin! Stříkanou chytrou PUR pěnou. Ráno máte střechu bez izolace a večer jste už v teple. Tento způsob izolace zažívá momentálně boom po celém světě, protože stavebníci a developeři pochopili, že je to rychlé řešení, které vydrží několik desetiletí. Je zdravotně nezávadné, šetrné k životnímu prostředí.

7 rad, jak si poradit se zamrzlým zámkem

Zdroje informací: PPA Power DS a HBS


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Jak na drobné zahradní stavby podle nového stavebního zákona?

Autor: -mav-, Datum: 22. 4. 2024 9:35

Plánujete se letos pustit do budování bazénu nebo přemýšlíte o zahradním domku či skleníku? I když…

6 rad, jak zabezpečit byt a dům před odjezdem na silvestrovské oslavy

6 rad, jak zabezpečit byt a dům před odjezdem na silvestrovské oslavy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 12. 2023 0:05

Plánujete strávit konec roku ve víru velkoměsta nebo raději v klidu na chalupě na horách? Ať už…

Sladěný interiér přispívá k harmonii domova

Sladěný interiér přispívá k harmonii domova

Autor: -ava-, Datum: 14. 12. 2023 10:38

Domov je místem, kde se chceme cítit dobře a spokojeně. Důležitou roli v tom, jak se cítíme, když…

5 otázek a odpovědí pro pořízení mini bydlení tiny house

5 otázek a odpovědí pro pořízení mini bydlení tiny house

Autor: Hana Lorencová, Datum: 17. 10. 2023 10:00

Útulné bydlení s minimálními náklady, které postavíte bez zdlouhavého papírování. Zájemců o…

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 9. 2023 0:05

Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…

Jen si tak trochu pohovět

Jen si tak trochu pohovět

Autor: redakce ve spolupráci s Vojtěchem Čápem, XXXLutz, Datum: 25. 9. 2023 10:00

Pohovky jsou tím nejpohodlnějším kouskem nábytku, který nás doma čeká. Zároveň jsou poměrně…

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?

Autor: -mav-, Datum: 24. 9. 2023 16:00

Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…

Víte, jak efektivně uklízet v místnosti, kde spíte?

Víte, jak efektivně uklízet v místnosti, kde spíte?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 9. 2023 0:05

Ve které místnosti v bytě trávíte nejvíce času? V ložnici! A jelikož je kvalitní spánek základem…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová