
11 tipů, jak ušetřit za vytápění
Jaké kroky tedy podniknout, aby nás účet za topení nepoložil?
- Snižte teplotu Prokazatelnou skutečností totiž je, že už pouhý 1 °C, o který snížíme teplotu v bytě, dokáže snížit spotřebu energie až o 6 %. Vůbec není potřeba vytápět celý dům či byt stejnoměrně, například u neobývaných místností typu chodeb postačí temperování na 16-18 °C a v bytových domech dokonce 10–15 °C. Prostory, které obýváme nejčastěji, patří k nim kuchyně a obývací pokoje, udržujeme v teplotě okolo 20 °C. Dobré je přitopit si v koupelně, zde se doporučuje až 24 °C, a naopak ubrat v ložnici. Pro lepší spánek představuje ideální teplotu 16–20 °C. Samozřejmě, každý jsme jiný, berte tedy uvedené teploty jako orientační. Pravdou však zůstává, že spousta domácností přetápí, což se následně projeví na zdraví jejích členů. Přechody z prostorů vytopených třeba na 25 °C do venkovních nízkých teplot nahrávají častým onemocněním.
- Pořiďte si termostatickou hlavici Tato snadno dostupná vychytávka může pouhým otočením ušetřit až třetinu nákladů na vytápění. Chcete-li ještě sofistikovanější řešení, sáhněte po digitální termostatické hlavici. Je však důležité ji používat správně. Hlavice disponují stupni vytápění od 1 do 5, přičemž každý tento stupeň odpovídá určité teplotě. Například ideálním stupněm pro obývací pokoj je trojka, která představuje teplotu přibližně 21 °C. Poměrně jednoduše si tak zregulujete teploty v celém bytě a bude se vám i lépe dodržovat i další pravidlo.
- Nevypínejte topení Mnozí se mylně domnívají, že ušetří, když v nepřítomnosti vypnou topení. Opak je pravdou. Dům prochladne a na jeho opětovné vytopení spotřebujete minimálně tolik energie, kolik jste ušetřili vypnutím a možná i něco navíc. Zároveň může tato praktika způsobit vznik plísní. Proto je lepší prostory stále temperovat a v případě nepřítomnosti jen o něco teplotu snížit.
- Zavírejte dveře Zdá se to jako banalita, ale zavírání dveří mezi místnostmi, zamezí unikání tepla například do chodby, kde rozhodně není potřeba.
- Nechte teplo proudit do místnosti Rozhlédněte se po svém bytě a zaměřte se na topná tělesa. Co všechno je zakrývá? I když se jedná o pouhou dlouhou záclonu či závěs, zamezujete tak proudění teplého vzduchu do místnosti. Podobně působí i sušák, nebo prádlo přímo na topení. Z cesty by měl jít také nábytek a není-li to možné, posuňte ho alespoň 15 cm od topného tělesa. A ještě jedno upozornění, překážkou proudění tepla je i obyčejný prach. Dbejte proto na to, aby bylo topení stále čisté.
- Větrejte krátce, ale intenzivně Pustit do bytu čerstvý vzduch je nutností, ale dejte si pozor na to, abyste zbytečně dlouho nepouštěli teplo ven. Doporučená doba větrání je 10-15 minut. Vzduch v místnosti se vymění, ale zůstane v ní příjemné klima.
- Zateplete dům, zaizolujte okna a nastavte žaluzie Kvalitní izolace střechy, oken a dveří v kombinaci se zateplením fasády, střechy a podlah výrazně zlepšuje komfort bydlení a ušetří nemalé náklady. Přidejte ještě venkovní žaluzie, čím si zajistíte menší tepelné ztráty a ve výsledku i snížení nákladů na energie. Žaluzie vám umožní vpustit do bytu i těch pár zimních slunečních paprsků, které při správném naklopení krásně prohřejí třeba podlahu. „Navíc, necháte-li v zimě venkovní žaluzie dovřené i přes noc, zabráníte úniku tepla a teplotu v místnosti můžete zvýšit až o 1,5 °C. Ovládání pomocí chytrých scénářů zvýší váš komfort ještě víc, neboť si přesně naplánujete, kdy má do bytu proudit světlo, a kdy je naopak záhodno žaluzie zatáhnout, protože slunce se již otočilo jinam,“ doporučuje Jan Gajdoš, výrobní ředitel společnosti NEVA.
- Nechte zkontrolovat kotel Dobře seřízený kotel je základ, proto nezapomínejte na pravidelné revize. I tento krok vám pomůže ušetřit několik tisíc korun. Souvisí s tím i kontrola radiátorů, zda nejsou zavzdušněné. Toto zvládnete hravě i sami. Zavzdušněný radiátor je zpravidla z části studený a mnohdy se z něj ozývají šplouchavé zvuky. Pokud tento problém odstraníte, je možné, že se vám sníží spotřeba až o 25 %.
- Pořiďte si fólii Ano, čtete dobře. Především cihlové a panelové zdi mají tu vlastnost, že nasávají teplo. Pokud tedy za radiátor umístíte speciální hliníkovou fólii, tepelné proudění se odrazí a půjde zpět do místnosti, kde ho potřebujeme.
- Přitopte si klimatizací a zvyšte vlhkost vzduchu Opět se vám zdá, že jsme se spletli? Dnes však existují klimatizace, které umí vzduch i ohřívat a náklady na jejich provoz jsou překvapivě nízké např. ve srovnání s přímotopem. Pokud jde o vlhkost vzduchu, pak je nutné si říci, že čím sušší vzduch v místnosti máme, tím se zvyšuje potřeba topit. Ideální vlhkost vzduchu se uvádí kolem 40 % a jejího zvýšení dosáhneme pomocí zvlhčovačů či květin.
- Přemýšlejte o vhodných barvách Jedna věc je psychologický efekt, kdy teplé barvy a nažloutlé světlo lampy či lustru navozují pocit tepla. Přidat můžete i koberečky. Druhou věcí je již samotná výmalba bytu. V dnešní době jsou totiž dostupné barvy obsahující termoizolační přísadu, která zabrání úniku tepla až o 50 %.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Je tu doba zmrzlinová!
Autor: -ket-, Datum: 25. 6. 2022 11:00Napadlo vás někdy, že kopeček zmrzliny sníte na 50 líznutí? Právě teď je tu tu zmrzlinové období,…

9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit
Autor: -ava-, Datum: 22. 6. 2022 15:00Náklady na energie stoupají, vytápění a teplá voda představují nejvyšší odběry energie v…

Pozor, salmonela číhá
Autor: redakce ve spolupráci s Oliverem Feckem, Everli, Datum: 20. 6. 2022 15:00V letních měsících se zvyšuje počet otrav jídlem v důsledku vysokých teplot, které podporují…

Ghí, máslo ztracené a znovu nalezené
Autor: -an-, Datum: 18. 6. 2022 11:00Ajurvédská medicína považuje ghí – přepuštěné máslo – za potravinu, která pomáhá posilovat…

Jak ušetřit peníze za energie?
Autor: -an-, Datum: 6. 6. 2022 15:00Na otázky čtenářů odpovídá Ondřej Pěnička, ředitel facility managementu M2C.

5 tipů, jak se přestěhovat a nepřijít při tom o rozum
, Datum: 25. 5. 2022 14:50Lepší vyhořet než se stěhovat? Pro mnohé z nás je změna bydliště noční můrou. Ale jednou za čas to…

Grilovací tipy & triky
Autor: redakce ve spolupráci s Petrem Stádníkem, šéfkuchařem makro akademie, Datum: 25. 5. 2022 10:00Grilovací sezóna začala! Víte, na co se připravit a jak správně grilovat?

Pojistěte před dovolenou psa nebo kočku
Autor: -an-, Datum: 23. 5. 2022 10:00Lidé se po pandemii COVID-19 pozvolna vrací k turistice a do zahraničí chtějí vyrazit i se svými…
Komentáře