Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Perete a uklízíte eko?
freepik.com
Domácnost

Perete a uklízíte eko?

datum: 28. 3. 2022 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Alexandrem Řeháčkem, ayetoeco.cz
Zatímco naši dávní předkové využívali různorodých přírodních možností, pokrok ve vědě přinesl celou řadu syntetických čistidel, která jsou v mnoha případech účinná, ovšem často bývají dána do souvislosti s nebezpečím jak pro člověka, tak životní prostředí.

Všichni toužíme po dlouhotrvajícím, jasně barevném oblečení, zářivě čistém nádobí v kuchyni, svěží vůni vlasů a v neposlední řadě také vzduchu. Výběr čističe může ovlivnit vaše zdraví i přírodu kolem. 

Trochu teorie

Prací, mycí a odmašťovací prostředky jsou odborně označovány jako detergenty. Nejstarším prostředkem pro mytí je bezpochyby mýdlo, jehož primární součástí jsou od nepaměti přírodní lipidy neboli tuky. První synteticky vyráběné mýdlo našlo komerční využití až v roce 1933, protože do té doby přicházeli výrobci pouze s nedostatečně šetrnými variantami.


Úklid bez chemie

„Čistící prostředky na přírodní či syntetické bázi mají jeden společný cíl, a sice zmenšit povrchové napětí vody, čímž se v podstatě stává plnohodnotným mycím prostředkem. Jinými slovy, čistidla obsahují povrchově aktivní látky, které narušením struktury vodních molekul způsobí, že se uvolní nečistoty,“ vysvětluje Alexandr Řeháček, zakladatel ekologických čistících prostředků AYETO Eco.

Postup výroby mýdla se ve většině případů vůbec nezměnil, ovšem hlavní rozdíl spočívá v přídavných látkách, jejichž účelem je zvýšit efektivitu, tj. odstraňovat nečistoty ještě lépe.

Co obsahují moderní čisticí prostředky?

 • Povrchově aktivní látky (tenzidy) Základní molekuly tenzidů jsou charakteristické dlouhým uhlíkovým řetězcem. Řadíme sem mnoho různých skupin, jako jsou síranové, karboxylové a další. Nejenže snižují povrchové napětí molekul vody, ale také napomáhají ke zvyšování její smáčivosti. Zajímavostí je, že tato vlastnost tenzidů je velmi účinná například při mytí nádobí, kdy po umytí zůstane na povrchu jen tenký vodní film, který se poté snadněji odpaří. Moderní tenzidy jsou poměrně dobře odbouratelné, přesto zanechávají na životním prostředí znatelnou stopu.
 • Aktivační přísady Sem patří hned několik typů přídavných látek. Ve spojení s pracími přípravky jsou to zejména prostředky změkčující vodu. Dříve používaná soda byla nahrazena hlavně fosfáty. Právě tyto látky bývají považovány za jedny z nejnebezpečnějších. Další skupinou jsou tzv. bělící látky, kam řadíme například perboritan sodný – ten byl mimochodem ohodnocen komisí EU jako vysoce riziková a nebezpečná sloučenina, která negativně ovlivňuje reprodukci organismu. Kromě toho bývají využívány také látky upravující pH apod.
 • Plnidla a další látky Ve stručnosti lze říci, že všechny ostatní přísady upravují vlastnosti výsledného produktu tak, aby byl pro koncového zákazníka ideální. Vedle často používaného síranu sodného se můžete setkat s enzymy podporujícími štěpení, stabilizátory na ochranu vláken (např. fosfonáty), antidepozičními přísadami proti zpětnému usazování nečistot, parfémy, aviváží nebo opticky zjasňujícími barvivy.

Škodí životnímu prostředí

Moderní doba využívá širokého spektra detergentů s odlišným složením, proto je v mnoha případech vliv na životní prostředí skutečně nezanedbatelný.


Jarní úklid za 5 dní

„Prakticky v každé dnešní domácnosti najdete automatickou pračku, tudíž se do přírody dostává také větší množství nečistot a nerozpuštěných čistících přísad než dříve. Největším nebezpečím jsou především špatně odbouratelné tenzidy a fosforečnany neboli fosfáty, které spouští proces eutrofizace. Zjednodušeně lze říci, že se dostávají prostřednictvím kanalizace do řek, kde způsobují přemnožení sinic, což může v nejhorším případě vést až k vymírání ryb a dalších organismů,“ vysvětluje důsledky Řeháček.

Často skloňované čističky odpadních vod mohou do jisté míry snížit množství nežádoucích látek kontaminujících životní prostředí, ovšem podle dostupných informací již malé množství tenzidů, fosforečnanů a dalších přídavných látek negativně ovlivňuje zejména vodní toky. Ohrožené jsou nejen živé organismy nacházející se ve vodě, ale také tvorové, kteří se jimi živí.

...i zdraví člověka

Nikoho asi nepřekvapí, že tenzidy, fosforečnany a jiné nebezpečné látky jsou vážným problémem, pokud se dostanou do zdrojů pitné vody.

U člověka mohou dokonce způsobit otravu, pokud je vypitá voda silně kontaminována, protože tenzidy narušují nebo úplně devastují biomembrány vyskytující se na povrchu buněk. Čističe pro domácnost mohou dráždit oči a dýchací cesty, způsobit bolest hlavy a další zdravotní problémy, včetně některých typů rakoviny.


6 plus 1 rada, jak správně uklízet

Kromě čpavku či bělících látek jsou velkým problémem zejména těkavé organické sloučeniny, známé též pod zkratkou VOC, které přispívají k chronickým respiračním onemocněním (astma apod.), alergickým reakcím a bolestem hlavy i ke vzniku atopického ekzému.

Kterým látkám byste se měli vyhnout?

Jakmile si na obalu přečtěte, že přípravek obsahuje následující látky, raději se mu vyhněte!

 • Fosforečnany neboli fosfáty
 • Diethylendioxid (1,4-dioxan)
 • Laurethsulfát sodný (SLS či SLES)
 • Bělidla (chlornan sodný, opticky zjasňující barviva aj.)
 • Formaldehyd
 • Nonylfenol ethoxylát
 • Alkylbenzensulfonáty (ABS)
 • Lineární alkylbenzensulfonáty (LAS)
 • Syntetické vůně a další

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Autor: -ket-, Datum: 30. 11. 2022 16:30

Více než 9 kilogramů. Tolik ovoce a zeleniny každý z nás ročně „zahodí“ do koše. Důvodů může být…

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

Autor: -gul-, Datum: 29. 11. 2022 10:30

Už naše babičky říkaly, že jídlo se nikdy nesmí vyhodit, a snažily se zužitkovat všechno, co měly…

Jak vybírat vánoční stromeček?

Jak vybírat vánoční stromeček?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2022 11:00

K atmosféře vánočních svátků patří vůně čerstvého jehličí. Nejintenzivněji voní jehličím právě…

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Autor: -red-, Datum: 24. 11. 2022 15:00

Na dotazy čtenářů odpovídá Jan Škrabánek z portálu Bezrealitky.

Jak poznat podvodný e-shop?

Jak poznat podvodný e-shop?

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Vodičkou, ředitelem Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), Datum: 24. 11. 2022 10:00

Nakupování na internetu vyznává pět milionů Čechů. Za služby a zboží platí nejčastěji kartou on…

Vyměňte staré za nové a uspořte!

Vyměňte staré za nové a uspořte!

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 11. 2022 0:05

Přestože lidé už v uplynulých měsících začali svou spotřebu krotit, konec roku jim otevírá další…

Originální a motivační dárek pro sportovce

Originální a motivační dárek pro sportovce

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2022 15:00

Naplánujte si rok 2023 s pomocí olympijského vítěze Lukáše Krpálka!

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 11. 2022 0:05

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-