Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Perete a uklízíte eko?
freepik.com
Domácnost

Perete a uklízíte eko?

datum: 28. 3. 2022 10:00 autor: redakce ve spolupráci s Alexandrem Řeháčkem, ayetoeco.cz
Zatímco naši dávní předkové využívali různorodých přírodních možností, pokrok ve vědě přinesl celou řadu syntetických čistidel, která jsou v mnoha případech účinná, ovšem často bývají dána do souvislosti s nebezpečím jak pro člověka, tak životní prostředí.

Všichni toužíme po dlouhotrvajícím, jasně barevném oblečení, zářivě čistém nádobí v kuchyni, svěží vůni vlasů a v neposlední řadě také vzduchu. Výběr čističe může ovlivnit vaše zdraví i přírodu kolem. 

Trochu teorie

Prací, mycí a odmašťovací prostředky jsou odborně označovány jako detergenty. Nejstarším prostředkem pro mytí je bezpochyby mýdlo, jehož primární součástí jsou od nepaměti přírodní lipidy neboli tuky. První synteticky vyráběné mýdlo našlo komerční využití až v roce 1933, protože do té doby přicházeli výrobci pouze s nedostatečně šetrnými variantami.


Úklid bez chemie

„Čistící prostředky na přírodní či syntetické bázi mají jeden společný cíl, a sice zmenšit povrchové napětí vody, čímž se v podstatě stává plnohodnotným mycím prostředkem. Jinými slovy, čistidla obsahují povrchově aktivní látky, které narušením struktury vodních molekul způsobí, že se uvolní nečistoty,“ vysvětluje Alexandr Řeháček, zakladatel ekologických čistících prostředků AYETO Eco.

Postup výroby mýdla se ve většině případů vůbec nezměnil, ovšem hlavní rozdíl spočívá v přídavných látkách, jejichž účelem je zvýšit efektivitu, tj. odstraňovat nečistoty ještě lépe.

Co obsahují moderní čisticí prostředky?

 • Povrchově aktivní látky (tenzidy) Základní molekuly tenzidů jsou charakteristické dlouhým uhlíkovým řetězcem. Řadíme sem mnoho různých skupin, jako jsou síranové, karboxylové a další. Nejenže snižují povrchové napětí molekul vody, ale také napomáhají ke zvyšování její smáčivosti. Zajímavostí je, že tato vlastnost tenzidů je velmi účinná například při mytí nádobí, kdy po umytí zůstane na povrchu jen tenký vodní film, který se poté snadněji odpaří. Moderní tenzidy jsou poměrně dobře odbouratelné, přesto zanechávají na životním prostředí znatelnou stopu.
 • Aktivační přísady Sem patří hned několik typů přídavných látek. Ve spojení s pracími přípravky jsou to zejména prostředky změkčující vodu. Dříve používaná soda byla nahrazena hlavně fosfáty. Právě tyto látky bývají považovány za jedny z nejnebezpečnějších. Další skupinou jsou tzv. bělící látky, kam řadíme například perboritan sodný – ten byl mimochodem ohodnocen komisí EU jako vysoce riziková a nebezpečná sloučenina, která negativně ovlivňuje reprodukci organismu. Kromě toho bývají využívány také látky upravující pH apod.
 • Plnidla a další látky Ve stručnosti lze říci, že všechny ostatní přísady upravují vlastnosti výsledného produktu tak, aby byl pro koncového zákazníka ideální. Vedle často používaného síranu sodného se můžete setkat s enzymy podporujícími štěpení, stabilizátory na ochranu vláken (např. fosfonáty), antidepozičními přísadami proti zpětnému usazování nečistot, parfémy, aviváží nebo opticky zjasňujícími barvivy.

Škodí životnímu prostředí

Moderní doba využívá širokého spektra detergentů s odlišným složením, proto je v mnoha případech vliv na životní prostředí skutečně nezanedbatelný.


Jarní úklid za 5 dní

„Prakticky v každé dnešní domácnosti najdete automatickou pračku, tudíž se do přírody dostává také větší množství nečistot a nerozpuštěných čistících přísad než dříve. Největším nebezpečím jsou především špatně odbouratelné tenzidy a fosforečnany neboli fosfáty, které spouští proces eutrofizace. Zjednodušeně lze říci, že se dostávají prostřednictvím kanalizace do řek, kde způsobují přemnožení sinic, což může v nejhorším případě vést až k vymírání ryb a dalších organismů,“ vysvětluje důsledky Řeháček.

Často skloňované čističky odpadních vod mohou do jisté míry snížit množství nežádoucích látek kontaminujících životní prostředí, ovšem podle dostupných informací již malé množství tenzidů, fosforečnanů a dalších přídavných látek negativně ovlivňuje zejména vodní toky. Ohrožené jsou nejen živé organismy nacházející se ve vodě, ale také tvorové, kteří se jimi živí.

...i zdraví člověka

Nikoho asi nepřekvapí, že tenzidy, fosforečnany a jiné nebezpečné látky jsou vážným problémem, pokud se dostanou do zdrojů pitné vody.

U člověka mohou dokonce způsobit otravu, pokud je vypitá voda silně kontaminována, protože tenzidy narušují nebo úplně devastují biomembrány vyskytující se na povrchu buněk. Čističe pro domácnost mohou dráždit oči a dýchací cesty, způsobit bolest hlavy a další zdravotní problémy, včetně některých typů rakoviny.


6 plus 1 rada, jak správně uklízet

Kromě čpavku či bělících látek jsou velkým problémem zejména těkavé organické sloučeniny, známé též pod zkratkou VOC, které přispívají k chronickým respiračním onemocněním (astma apod.), alergickým reakcím a bolestem hlavy i ke vzniku atopického ekzému.

Kterým látkám byste se měli vyhnout?

Jakmile si na obalu přečtěte, že přípravek obsahuje následující látky, raději se mu vyhněte!

 • Fosforečnany neboli fosfáty
 • Diethylendioxid (1,4-dioxan)
 • Laurethsulfát sodný (SLS či SLES)
 • Bělidla (chlornan sodný, opticky zjasňující barviva aj.)
 • Formaldehyd
 • Nonylfenol ethoxylát
 • Alkylbenzensulfonáty (ABS)
 • Lineární alkylbenzensulfonáty (LAS)
 • Syntetické vůně a další

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Co víme o pizze?

Co víme o pizze?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 2. 2024 0:05

9. února po celém světě slavíme Mezinárodní den pizzy, což je skvělá příležitost pro všechny…

5 tipů, jak co nejméně vyhazovat potraviny

5 tipů, jak co nejméně vyhazovat potraviny

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 11. 1. 2024 0:05

Češi se sice v plýtvání jídlem lepší, premianty ale stále nejsou. Jaké zvyky si osvojit, aby…

Jak přečkat zimu v kondici?

Jak přečkat zimu v kondici?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 1. 2024 0:05

Zima přináší chlad a plískanice, krátké dny a často se nám nechce ven do nevlídného počasí. Místo…

Jak nejlépe vyčistit troubu?

Jak nejlépe vyčistit troubu?

Autor: -ket-, Datum: 3. 1. 2024 10:00

Připečené zbytky jídla a mastnota v troubě nás dokážou někdy pěkně potrápit. Málokdo se hned po…

6 rad, jak zabezpečit byt a dům před odjezdem na silvestrovské oslavy

6 rad, jak zabezpečit byt a dům před odjezdem na silvestrovské oslavy

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 12. 2023 0:05

Plánujete strávit konec roku ve víru velkoměsta nebo raději v klidu na chalupě na horách? Ať už…

Jaké šumivé víno vybrat na konec roku?

Jaké šumivé víno vybrat na konec roku?

Autor: redakce a národní sommelierka Klára Kollárová, Datum: 21. 12. 2023 0:05

Moravská a česká šumivá vína perlila na mezinárodních soutěžích. Ve světě se o nich už ví, takže je…

Jaké víno do svařáku? To nejlepší!

Jaké víno do svařáku? To nejlepší!

Autor: redakce a národní sommelierka Klára Kollárová, Datum: 12. 12. 2023 12:00

Myslíte si, že se na svařáku nedá nic zkazit? Že všechny chutnají dost podobně? A pokud je nějaký…

Jak si doma udělat teplo a nezruinovat přitom rodinný rozpočet

Jak si doma udělat teplo a nezruinovat přitom rodinný rozpočet

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 12. 2023 0:05

I přesto, že se zdá, že ceny energií nedosahují takových výšin jako minulý rok, je stále dobré po…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-