Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 rad, jak neplýtvat potravinami
Freepik, freepik
Domácnost

10 rad, jak neplýtvat potravinami

datum: 12. 11. 2022 14:00 autor: -mav-
Zkazí se vám zelenina už po několika dnech? Vyhazujete čerstvé potraviny dříve, než je stihnete sníst? n celém světě se ročně vyhodí celá třetina vyprodukovaných potravin. Každý Čech v průměru ročně vyhodí 57 kg jídla. Pro celou republiku se pak tedy jedná o zhruba 605 500 tun potravinového odpadu za rok. Chcete omezit plývání? Víme jak!

5 rad, jak správně skladovat potraviny

  1. Mléko po otevření osolte Mléko běžně může po otevření vydržet čtyři až deset dní, pokud je uchováváte v chladničce. Tuto dobu však můžete ještě o něco prodloužit tím, že do krabice ihned po otevření přidáte špetku soli, protože sůl je konzervační látka, a tak brání množení bakterií. Nezapomeňte však kartonem pořádně zatřepat a co nejdříve jej vložit do chladničky.
  2. Mléko skladujte v nejchladnější části chladničky Většinou ukládáme mléko do dveří chladničky. Přitom dveře jsou ve skutečnosti nejteplejší částí chladničky, protože jsou nejdále od chladicího systému. Mléko proto raději dejte do zadní části prostředních nebo vyšších polic, aby bylo maximálně chladné a prodloužila se jeho trvanlivost.
  3. Tvrdý sýr zabalte do pergamenového papíru To umožňuje sýru dýchat, aby se nevysušil, ale také zabraňuje nadměrné vlhkosti, a tím i vzniku plísní. Při správném skladování v lednici vydrží tvrdý sýr obvykle až čtyři týdny.
  4. Zeleninu vykoupejte v octové lázni Ovoce a zeleninu můžete dezinfikovat takév octové lázní. Octový roztok dezinfikuje, čistí a odstraňuje z produktů veškeré bakterie, které by mohly potraviny rychleji rozložit. Roztok by neměl být tak silný, abyste ho na zelenině později cítili. V poměru 1 díl octa 3 díly vody ho připravte do větší mísy. Zeleninu vložte do roztoku a nechte 15 minut odstát. Poté jednotlivé kusy opláchněte a důkladně osušte, než je uložíte do skladovacích nádob. Takhle ošetřená vydrží zhruba dva týdny.
  5. K bobulovinám a dalšímu drobnému ovoci přidejte papírovou utěrku Borůvky, jahody, hroznovévíno, ale i maliny nebo brusinky skladujte ve vzduchotěsných skleněných nádobách, které jste vyložili suchou papírovou utěrkou. Ta pohltí přebytečnou vlhkost, což zabrání vzniku plísní. Výměna papírové utěrky každý druhý den umožní dosáhnout maximální čerstvosti a trvanlivosti až tři týdny.
  6. Banány uchovávejte odděleně od ostatního ovoce Banány produkují plyn etylen, který urychluje proces zrání (stejně jako například jablka, hrušky, broskve, melouny nebo avokádo). Pokud budete banány držet stranou od ovoce citlivého na etylen, zabráníte nadměrnému působení tohoto plynu a umožníte ovoci přirozeně dozrát, a tím i déle vydržet. Při pokojové teplotě vydržet tři až pět dní, ale i několik týdnů. Pro zpomalení procesu zrání banánů o 1 až 2 dny je můžete  zabalit do potravinářské do hliníkové fólie.
  7. S čerstvými bylinkami zacházejte jako s květinami Pro ty, kteří dávají přednost čerstvým bylinkám před sušenými, je nejdůležitější zacházet s nimi jako s květinami. Do sklenice nalijte vodu a vložte do ní bylinky s plastovým sáčkem navrchu a vložte do lednice. Voda pomáhá udržet bylinky čerstvé, zatímco sáček funguje jako bariéra proti přebytečné vlhkosti. Pokud se vým do  lednice nevejdou sklenice ve svislé poloze, můžete čerstvé bylinky skladovat také ve vzduchotěsné skleněné nádobě (nebo raději v plastovém sáčku) s vlhkou papírovou utěrkou, což opět pomáhá udržet vlhkost bylinek, aby příliš rychle nevyschly a neuvadly. Oba tyto způsoby mohou pomoci čerstvým bylinkám vydržet až tři týdny.
  8. Čerstvé bylinky zmrazte Pokud dáváte přednost čerstvým bylinkám, ale zjistíte, že je nespotřebujete dostatečně rychle, můžete je také zmrazit. Čerstvé nakrájené bylinky dejte do olivového oleje nebo jen do vody a uložte do zásobníků na kostky ledu a nechte zmrazit. Tekhle můžete uchovat i čerstvý česnek a zázvor.
  9. Na chleba platí voda nebo kostka ledu Čerstvě upečený bochník chleba vydrží až čtyři dny. Pokud ale zjistíte, že váš chléb není v nejlepí kondici, vezměte kostku ledu a přejeďte s ní po bochníku a pak ho 10 minut nechte rozpéct v troubě. Případně ho můžet také namočit do vody. Tím se do chleba vrátí vlhkost a stane se opět poživatelným. Chléb by se měl spotřebovat do druhého dne.
  10. Zmrazte ořechy Většina ořechů a semínek má trvanlivost tři až šest měsíců. Aby se jejich životnost prodloužila, je nejlepší je skladovat v chladných a tmavých prostorách. Pomoci může i chladnička.  Pokud se vám zdá, že šest měsíců není dostatečně dlouhá doba na to, abyste se ořechy prokousali, pak vás jistě potěší, že je lze zmrazit – tím se jejich trvanlivost prodlouží na jeden rok.

5 tipů, jak správně mrazit potraviny

Zdroj informací: Moneyboat.co.uk


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Autor: -ket-, Datum: 30. 11. 2022 16:30

Více než 9 kilogramů. Tolik ovoce a zeleniny každý z nás ročně „zahodí“ do koše. Důvodů může být…

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

Autor: -gul-, Datum: 29. 11. 2022 10:30

Už naše babičky říkaly, že jídlo se nikdy nesmí vyhodit, a snažily se zužitkovat všechno, co měly…

Jak vybírat vánoční stromeček?

Jak vybírat vánoční stromeček?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2022 11:00

K atmosféře vánočních svátků patří vůně čerstvého jehličí. Nejintenzivněji voní jehličím právě…

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Autor: -red-, Datum: 24. 11. 2022 15:00

Na dotazy čtenářů odpovídá Jan Škrabánek z portálu Bezrealitky.

Jak poznat podvodný e-shop?

Jak poznat podvodný e-shop?

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Vodičkou, ředitelem Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), Datum: 24. 11. 2022 10:00

Nakupování na internetu vyznává pět milionů Čechů. Za služby a zboží platí nejčastěji kartou on…

Vyměňte staré za nové a uspořte!

Vyměňte staré za nové a uspořte!

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 11. 2022 0:05

Přestože lidé už v uplynulých měsících začali svou spotřebu krotit, konec roku jim otevírá další…

Originální a motivační dárek pro sportovce

Originální a motivační dárek pro sportovce

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2022 15:00

Naplánujte si rok 2023 s pomocí olympijského vítěze Lukáše Krpálka!

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 11. 2022 0:05

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a…