Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 rad, jak neplýtvat potravinami
Freepik, freepik
Domácnost

10 rad, jak neplýtvat potravinami

datum: 12. 11. 2022 14:00 autor: -mav-
Zkazí se vám zelenina už po několika dnech? Vyhazujete čerstvé potraviny dříve, než je stihnete sníst? n celém světě se ročně vyhodí celá třetina vyprodukovaných potravin. Každý Čech v průměru ročně vyhodí 57 kg jídla. Pro celou republiku se pak tedy jedná o zhruba 605 500 tun potravinového odpadu za rok. Chcete omezit plývání? Víme jak!

5 rad, jak správně skladovat potraviny

  1. Mléko po otevření osolte Mléko běžně může po otevření vydržet čtyři až deset dní, pokud je uchováváte v chladničce. Tuto dobu však můžete ještě o něco prodloužit tím, že do krabice ihned po otevření přidáte špetku soli, protože sůl je konzervační látka, a tak brání množení bakterií. Nezapomeňte však kartonem pořádně zatřepat a co nejdříve jej vložit do chladničky.
  2. Mléko skladujte v nejchladnější části chladničky Většinou ukládáme mléko do dveří chladničky. Přitom dveře jsou ve skutečnosti nejteplejší částí chladničky, protože jsou nejdále od chladicího systému. Mléko proto raději dejte do zadní části prostředních nebo vyšších polic, aby bylo maximálně chladné a prodloužila se jeho trvanlivost.
  3. Tvrdý sýr zabalte do pergamenového papíru To umožňuje sýru dýchat, aby se nevysušil, ale také zabraňuje nadměrné vlhkosti, a tím i vzniku plísní. Při správném skladování v lednici vydrží tvrdý sýr obvykle až čtyři týdny.
  4. Zeleninu vykoupejte v octové lázni Ovoce a zeleninu můžete dezinfikovat takév octové lázní. Octový roztok dezinfikuje, čistí a odstraňuje z produktů veškeré bakterie, které by mohly potraviny rychleji rozložit. Roztok by neměl být tak silný, abyste ho na zelenině později cítili. V poměru 1 díl octa 3 díly vody ho připravte do větší mísy. Zeleninu vložte do roztoku a nechte 15 minut odstát. Poté jednotlivé kusy opláchněte a důkladně osušte, než je uložíte do skladovacích nádob. Takhle ošetřená vydrží zhruba dva týdny.
  5. K bobulovinám a dalšímu drobnému ovoci přidejte papírovou utěrku Borůvky, jahody, hroznovévíno, ale i maliny nebo brusinky skladujte ve vzduchotěsných skleněných nádobách, které jste vyložili suchou papírovou utěrkou. Ta pohltí přebytečnou vlhkost, což zabrání vzniku plísní. Výměna papírové utěrky každý druhý den umožní dosáhnout maximální čerstvosti a trvanlivosti až tři týdny.
  6. Banány uchovávejte odděleně od ostatního ovoce Banány produkují plyn etylen, který urychluje proces zrání (stejně jako například jablka, hrušky, broskve, melouny nebo avokádo). Pokud budete banány držet stranou od ovoce citlivého na etylen, zabráníte nadměrnému působení tohoto plynu a umožníte ovoci přirozeně dozrát, a tím i déle vydržet. Při pokojové teplotě vydržet tři až pět dní, ale i několik týdnů. Pro zpomalení procesu zrání banánů o 1 až 2 dny je můžete  zabalit do potravinářské do hliníkové fólie.
  7. S čerstvými bylinkami zacházejte jako s květinami Pro ty, kteří dávají přednost čerstvým bylinkám před sušenými, je nejdůležitější zacházet s nimi jako s květinami. Do sklenice nalijte vodu a vložte do ní bylinky s plastovým sáčkem navrchu a vložte do lednice. Voda pomáhá udržet bylinky čerstvé, zatímco sáček funguje jako bariéra proti přebytečné vlhkosti. Pokud se vým do  lednice nevejdou sklenice ve svislé poloze, můžete čerstvé bylinky skladovat také ve vzduchotěsné skleněné nádobě (nebo raději v plastovém sáčku) s vlhkou papírovou utěrkou, což opět pomáhá udržet vlhkost bylinek, aby příliš rychle nevyschly a neuvadly. Oba tyto způsoby mohou pomoci čerstvým bylinkám vydržet až tři týdny.
  8. Čerstvé bylinky zmrazte Pokud dáváte přednost čerstvým bylinkám, ale zjistíte, že je nespotřebujete dostatečně rychle, můžete je také zmrazit. Čerstvé nakrájené bylinky dejte do olivového oleje nebo jen do vody a uložte do zásobníků na kostky ledu a nechte zmrazit. Tekhle můžete uchovat i čerstvý česnek a zázvor.
  9. Na chleba platí voda nebo kostka ledu Čerstvě upečený bochník chleba vydrží až čtyři dny. Pokud ale zjistíte, že váš chléb není v nejlepí kondici, vezměte kostku ledu a přejeďte s ní po bochníku a pak ho 10 minut nechte rozpéct v troubě. Případně ho můžet také namočit do vody. Tím se do chleba vrátí vlhkost a stane se opět poživatelným. Chléb by se měl spotřebovat do druhého dne.
  10. Zmrazte ořechy Většina ořechů a semínek má trvanlivost tři až šest měsíců. Aby se jejich životnost prodloužila, je nejlepší je skladovat v chladných a tmavých prostorách. Pomoci může i chladnička.  Pokud se vám zdá, že šest měsíců není dostatečně dlouhá doba na to, abyste se ořechy prokousali, pak vás jistě potěší, že je lze zmrazit – tím se jejich trvanlivost prodlouží na jeden rok.

5 tipů, jak správně mrazit potraviny

Zdroj informací: Moneyboat.co.uk


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 rad, jak zabezpečit motorku

5 rad, jak zabezpečit motorku

Autor: -ava-, Datum: 21. 3. 2023 16:00

Motorkářská sezona začíná a jako každý rok i letos čeká na některé majitele nepříjemné překvapení v…

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

5 jednoduchých způsobů, jak zamezit zbytečnému odpadu

Autor: -mav-, Datum: 21. 3. 2023 14:00

Světový den vody, který připadá na 22. března, v letošním roce klade důraz na změnu, která by měla…

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

3 důvody, proč skoncovat s balenými nápoji

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 3. 2023 0:05

Dáváte pravidelně do nákupního košíku lahve se sycenou vodou či nápoji? Pak je nejvyšší čas…

Bambus: Malý zázrak přírody

Bambus: Malý zázrak přírody

Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 3. 2023 10:00

Bambus produkuje až o 35% více kyslíku než stromy a jeho kořeny hustě prorůstají v půdě a zabraňují…

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

5 tipů, jak podporovat „udržitelnost“

Autor: -nic-, Datum: 13. 3. 2023 10:00

V posledních letech se čím dál tím více lidí zajímá o ekologické a přírodní produkty. Tyto výrobky…

Co se skrývá pod skořápkou?

Co se skrývá pod skořápkou?

Autor: -an-, Datum: 2. 3. 2023 10:00

Podestýlka, halový chov, bio či farmářské. Vyznat se v druzích vajec není jednoduché. Kromě původu…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Aktualizujte své ložní prádlo

Aktualizujte své ložní prádlo

, Datum: 31. 1. 2023 20:11

Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-