
Čerstvé bylinky po celý rok
Široké využití bylinek je důvod, proč patří do života lidí od nepaměti. V kuchyni se uplatní k ochucení jídel nebo jako přísada do salátů, dají se z nich připravit i vynikající čaje. Mnoho bylinek má totiž nenahraditelné léčivé účinky a jsou hojně využívány k domácímu léčení. Můžete je však také pouze usušit a nechat tak provonět váš domov. Jakou bylinu je však vhodné zařadit do plánované zimní zahrádky?
Co pěstovat?
„V zimních bylinkových zahrádkách se nejčastěji objevují bazalka, pažitka, petrželka, oregano, tymián, koriandr, majoránka, máta či meduňka,“ říká Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Možností je samozřejmě mnohem víc, čerstvé bylinky jsou bohatým zdrojem vitaminů a jejich využití se najde nejenom v kuchyni. Před výběrem je ale důležité zjistit, co které rostlině při jejím pěstování vyhovuje. Při výsevu každé bylinky je třeba myslet na místo, kde bude pěstována, ideálně s dostatkem světla.
Zalévat, ale nepřelévat
Bylinky pěstované doma mají větší nároky než ty pěstované na záhonu, vyžadují sice častější zálivku, ale zároveň není dobré je příliš přelívat. Musíte sami vysledovat, kolik vody bylinky potřebují, aby nestály ve vodě, ani nebyly suché. Je ale dobré se řídit pravidlem často, ale méně. Vespod nádoby můžete vytvořit vrstvu z hrubšího písku nebo štěrku. To zajistí dostatek vzduchu pro kořeny a zabrání trvalému podmáčení.
Potřebují výživu
Stejně jako všechny rostliny, i bylinky potřebují výživu. Na jejich pěstování se hodí vhodný a kvalitní substrát s přídavkem rašeliny. Zemina pro doma pěstované bylinky by měla být dobře propustná a bohatší na živiny než při pěstování na záhonech. Bylinky pravidelně sklízejte, nejlépe těsně před jejich použitím. Odstřihávejte vždy celé výhonky, nikoliv samotné listy. Rostliny tak zůstanou déle hezké.
Samozavlažovací nádoby
Bylinky bez zahrádky dnes už zvládne vypěstovat opravdu každý. Při pěstování bylinek doma se zamyslete zejména nad volbou vhodného umístění a nad typem a velikostí pěstební nádoby. Se samozavlažovacími květináči a truhlíky si nemusíte lámat hlavu ani se zaléváním, rostliny tak o sebe pečují samy.
Samozavlažovací systém zaručí, že si každá z rostlin vezme právě tolik vláhy, kolik potřebuje. Stačí je jednoduše zasadit i s pěstebním květináčem, ve kterém jste je zakoupili, a plnicí šachtu dolít vodou a tekutým hnojivem.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jak se stát mistrem zimního grilování
Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Zahrada (téměř) od A do Zet
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 1. 2023 0:05Než se pustíte do zahradničení, je třeba si srovnat pojmy. Články o zahradě se totiž hemží takovými…

Zimní bylinkové žně
Autor: -red-, Datum: 20. 1. 2023 11:00Zima už je dlouhá a vám se stýská po čerstvých bylinkách? Hlavu vzhůru, mnohé z nich lze pěstovat…

Rady pro zahrádkáře: Co si připravit na sezónu
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 1. 2023 9:59Než se zapáleně vrhnete na záhony, je dobré si nejdříve všechno dopředu promyslet a připravit.…

Kdy zazimovat bazén?
Autor: -an-, Datum: 23. 11. 2022 16:30Na otázky čtenářů odpovídá Jiří Sixta, produktový manažer společnosti Albixon.

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 11. 2022 0:05Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a…

Vysavač a fukar na listí
Autor: -red-, Datum: 3. 11. 2022 15:00Dárek, který udělá radost všem zahradníkům. Hodí se ale i na odklízení sněhu.

Pokojovky v zimě
Autor: redakce ve spolupráci s Michalou Brabcovou, zahradnicí Weiki, Datum: 10. 10. 2022 15:00Léto za sebou nadobro zavřelo dveře a s nadcházejícími chladnějšími a kratšími dny zalézáme pod…
Komentáře