Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 letních rizik pro oči
Shutterstock_302883869
Životní styl / Zdraví

6 letních rizik pro oči

datum: 17. 7. 2022 11:00 autor: redakce ve spolupráci s klinikou NeoVize
Kde jinde strávit horké měsíce než v blízkosti vody! Možná se i vy chystáte do bazénu, k rybníku nebo k moři. Pohodovou dovolenou však může zkomplikovat nepříjemný zánět očí, spálená víčka, brýle rozšlápnuté na dece nebo vyplavené kontaktní čočky. Poradíme vám, jak potížím předcházet i jak řešit případné problémy!

Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?

  1. Sinice způsobují zánět očí Jednobuněčné organismy, které vytvářejí takzvaný vodní květ, dokážou v průběhu teplých měsíců znečistit vodu. Problém ovšem tkví nejen v estetické stránce, mnohem závažnější jsou možné zdravotní dopady, jelikož sinice produkují dráždivé látky a toxiny. Vedle vyrážky a podráždění kůže může dojít i k bolestem břicha či hlavy nebo zvracení. A zasaženy mohou být také oči – sinice dokážou vyvolat jejich zánět. „Ten se projevuje jednak svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí. Jako první pomoc je nejvhodnější vypláchnout oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře kvůli vyloučení poškození rohovky,“ upozorňuje MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize Praha. Tip: Abyste se vyhnuli potížím, zkontrolujte nejprve kvalitu vody ve vyhlédnuté lokalitě.
  2. Podráždění od chloru Z přechlorovaného bazénu může mít člověk oči červené jako angorský králík! Tato látka, která se používá k dezinfekci vody, je dráždivá a způsobuje zarudnutí a pálení, u citlivých lidí může vyústit až v zánět spojivek. Pokud máte svůj vlastní bazén, snažte se hledat alternativy pro ošetření vody. Také mezi veřejnými bazény lze narazit na ty se slanou vodou. Když už se budete koupat v chlorované vodě, neotevírejte při potápění oči, anebo používejte ochranné plavecké brýle. Tip: Pokud dojde k podráždění, vypláchněte oči čistou vodou, ideálně borovou, anebo použijte umělé slzy.
  3. UV paprsky a zrnka písku u moře Plavecké brýle vás ochrání rovněž před dráždivými písečnými zrnky v moři a také před škodlivými UV paprsky, které se odrážejí i od hladiny moře. Zatímco na břehu se vám budou hodit klasické sluneční brýle se 100% UV filtrem, ve vodě byste je mohli jednoduše „utopit“. Proto pokud chcete mít oči chráněné i při šplouchání ve vlnách, vybírejte i plavecké brýle s UV filtrem. Tip: Nemažte si klasický opalovací krém na víčka, mohli byste způsobit podráždění očí!
  4. Brýle do vody nepatří Lidé s oční vadou jistě vědí, že nosit brýle do vody není ideální – na druhou stranu s rozmazaným viděním si člověk jen těžko užije vodní radovánky. Proto raději jděte na laserový zákrok.  „Laser udělá třímilimetrový vstupní řez, aniž by se chirurg skalpelem musel dotknout oka. V hloubce odstraní tenkou vrstvičku tkáně a operatér tímto malým otvůrkem tuto takzvanou lentikulu, přesně vypočtenou podle dioptrií, vyjme z oka ven. Odstraněním tkáně dojde ke změně tvaru rohovky a tím k odstranění dioptrií. Povrch rohovky přitom zůstává celistvý a během zákroku nedochází k narušení její stability a pevnosti,“ vysvětluje princip zákroku doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. 
  5. Kontaktní čočky mohou vyvolat zánět S kontaktními čočkami se nikdy nekoupejte! „Obecně jsou pro čočky naprosto nevhodné nejen přírodní vody, ale dokonce i ty chemicky ošetřené. Ve vodách totiž přežívají bakterie, viry, chlamydie nebo plísně, přičemž například chlamydiové oční záněty vznikají i týdny až měsíce po pobytu ve vodě. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením očí. V kritických případech může způsobit i oslepnutí!“ varuje MUDr. Mikšovská. Pokud je zapomenete čočky vyndat a vlezete s nimi do vody, je důležité dodržovat zásady první pomoci. Vypláchnout oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Tip: V případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře k vyloučení poškození rohovky.
  6. Úrazy při potápění Voda deformuje obraz, proto buďte při potápění opatrní. Myslete na to, že můžete mít špatný odhad a nesprávně vyhodnotit skutečnou vzdálenost předmětů či stěny bazénu a narazit kvůli tomu do překážky. „Při kontaktu s vodou můžete mít vidění rozmazané. Voda láme světelné paprsky jinak než vzduch. Při plavání nebo při potápění se tak všechny předměty jeví větší a bližší než ve skutečnosti, což ovlivňuje i prostorovou koordinaci,“ upozorňuje primářka Valešová. Obzvláště to platí pro lidi s dioptrickou vadou.

5 záludných letních nástrah

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Trápí vás křečové žíly? Tyto letní aktivity jsou pro vás nejlepší

Trápí vás křečové žíly? Tyto letní aktivity jsou pro vás nejlepší

Autor: -an-, Datum: 4. 8. 2022 0:05

Na vznik a vývoj chronického žilního onemocnění má výrazný vliv životní styl. Jedním z…

Endometrióza: Nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku může vést až k neplodnosti

Endometrióza: Nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku může vést až k neplodnosti

Autor: -ket-, Datum: 31. 7. 2022 11:00

Trpí jím 1 žena z 10, přesto není toto onemocnění všeobecně příliš známé. Přitom endometrióza může…

Abeceda kontroly mateřských znamének

Abeceda kontroly mateřských znamének

Autor: redakce ve spolupráci s Pharma MKL, Datum: 20. 7. 2022 15:00

Znaménka krásy mají vlastní řeč: Co říkají ty vaše? Pokud jste si znaménka krásy nenechali…

Velké tabu aneb Víte, že inkontinence trápí až pětinu čtyřicátnic?

Velké tabu aneb Víte, že inkontinence trápí až pětinu čtyřicátnic?

Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 19. 7. 2022 10:00

Inkontinence se netýká se jen starších ročníků. Nejčastější formou – stresovou inkontinencí – trpí…

Bez hořčíku strádá tělo i duše

Bez hořčíku strádá tělo i duše

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 18. 7. 2022 10:00

Časné vstávání, spousta pracovních a rodinných povinností, všudypřítomný spěch. Není divu, že večer…

Jak se vyhnout poporodní inkontinenci?

Jak se vyhnout poporodní inkontinenci?

, Datum: 14. 7. 2022 10:00

Jste v očekávání, ale děsíte se poporodních následků spojených s inkontinencí? Nebojte se. Porod…

Zrádné sluníčko

Zrádné sluníčko

Autor: -an-, Datum: 12. 7. 2022 15:00

Napadlo vás někdy, že sluneční paprsky mohou i nevratně poškodit nejen rohovku nebo čočku, ale i…

Antibiotika v létě? Raději ne!

Antibiotika v létě? Raději ne!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Bezdíčkovou a MUDr. Danielem Dražanem, Datum: 9. 7. 2022 11:00

Onemocnět během léta je za trest. Dobrou zprávou ovšem je, že málokdy je třeba nasadit antibiotika,…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková