Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 letních rizik pro oči
Shutterstock_302883869
Životní styl / Zdraví

6 letních rizik pro oči

datum: 17. 7. 2022 11:00 autor: redakce ve spolupráci s klinikou NeoVize
Kde jinde strávit horké měsíce než v blízkosti vody! Možná se i vy chystáte do bazénu, k rybníku nebo k moři. Pohodovou dovolenou však může zkomplikovat nepříjemný zánět očí, spálená víčka, brýle rozšlápnuté na dece nebo vyplavené kontaktní čočky. Poradíme vám, jak potížím předcházet i jak řešit případné problémy!

Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?

  1. Sinice způsobují zánět očí Jednobuněčné organismy, které vytvářejí takzvaný vodní květ, dokážou v průběhu teplých měsíců znečistit vodu. Problém ovšem tkví nejen v estetické stránce, mnohem závažnější jsou možné zdravotní dopady, jelikož sinice produkují dráždivé látky a toxiny. Vedle vyrážky a podráždění kůže může dojít i k bolestem břicha či hlavy nebo zvracení. A zasaženy mohou být také oči – sinice dokážou vyvolat jejich zánět. „Ten se projevuje jednak svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí. Jako první pomoc je nejvhodnější vypláchnout oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře kvůli vyloučení poškození rohovky,“ upozorňuje MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize Praha. Tip: Abyste se vyhnuli potížím, zkontrolujte nejprve kvalitu vody ve vyhlédnuté lokalitě.
  2. Podráždění od chloru Z přechlorovaného bazénu může mít člověk oči červené jako angorský králík! Tato látka, která se používá k dezinfekci vody, je dráždivá a způsobuje zarudnutí a pálení, u citlivých lidí může vyústit až v zánět spojivek. Pokud máte svůj vlastní bazén, snažte se hledat alternativy pro ošetření vody. Také mezi veřejnými bazény lze narazit na ty se slanou vodou. Když už se budete koupat v chlorované vodě, neotevírejte při potápění oči, anebo používejte ochranné plavecké brýle. Tip: Pokud dojde k podráždění, vypláchněte oči čistou vodou, ideálně borovou, anebo použijte umělé slzy.
  3. UV paprsky a zrnka písku u moře Plavecké brýle vás ochrání rovněž před dráždivými písečnými zrnky v moři a také před škodlivými UV paprsky, které se odrážejí i od hladiny moře. Zatímco na břehu se vám budou hodit klasické sluneční brýle se 100% UV filtrem, ve vodě byste je mohli jednoduše „utopit“. Proto pokud chcete mít oči chráněné i při šplouchání ve vlnách, vybírejte i plavecké brýle s UV filtrem. Tip: Nemažte si klasický opalovací krém na víčka, mohli byste způsobit podráždění očí!
  4. Brýle do vody nepatří Lidé s oční vadou jistě vědí, že nosit brýle do vody není ideální – na druhou stranu s rozmazaným viděním si člověk jen těžko užije vodní radovánky. Proto raději jděte na laserový zákrok.  „Laser udělá třímilimetrový vstupní řez, aniž by se chirurg skalpelem musel dotknout oka. V hloubce odstraní tenkou vrstvičku tkáně a operatér tímto malým otvůrkem tuto takzvanou lentikulu, přesně vypočtenou podle dioptrií, vyjme z oka ven. Odstraněním tkáně dojde ke změně tvaru rohovky a tím k odstranění dioptrií. Povrch rohovky přitom zůstává celistvý a během zákroku nedochází k narušení její stability a pevnosti,“ vysvětluje princip zákroku doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. 
  5. Kontaktní čočky mohou vyvolat zánět S kontaktními čočkami se nikdy nekoupejte! „Obecně jsou pro čočky naprosto nevhodné nejen přírodní vody, ale dokonce i ty chemicky ošetřené. Ve vodách totiž přežívají bakterie, viry, chlamydie nebo plísně, přičemž například chlamydiové oční záněty vznikají i týdny až měsíce po pobytu ve vodě. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením očí. V kritických případech může způsobit i oslepnutí!“ varuje MUDr. Mikšovská. Pokud je zapomenete čočky vyndat a vlezete s nimi do vody, je důležité dodržovat zásady první pomoci. Vypláchnout oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Tip: V případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře k vyloučení poškození rohovky.
  6. Úrazy při potápění Voda deformuje obraz, proto buďte při potápění opatrní. Myslete na to, že můžete mít špatný odhad a nesprávně vyhodnotit skutečnou vzdálenost předmětů či stěny bazénu a narazit kvůli tomu do překážky. „Při kontaktu s vodou můžete mít vidění rozmazané. Voda láme světelné paprsky jinak než vzduch. Při plavání nebo při potápění se tak všechny předměty jeví větší a bližší než ve skutečnosti, což ovlivňuje i prostorovou koordinaci,“ upozorňuje primářka Valešová. Obzvláště to platí pro lidi s dioptrickou vadou.

5 záludných letních nástrah

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění

Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05

Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 1. 2023 0:05

Leden je měsícem rakoviny děložního čípku. Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“

Autor: Šárka Podlenová, Datum: 23. 1. 2023 0:05

Lidé dříve umírali hlavně na infekce. Už téměř 100 let nám s infekcemi bakteriálního původu…

6 mýtů o antibiotikách

6 mýtů o antibiotikách

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., přednostou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN v Motole, Datum: 19. 1. 2023 11:00

Víte, že na důsledky odolnosti bakterií na antibiotika zemře v ČR víc lidí než na autonehody? A že…

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla

Autor: Šárka Pelcová, Datum: 17. 1. 2023 0:05

Telefony, PC, TV i úsporné žárovky produkují modré světlo. Je také součástí světelného spektra u…

Bolest hlavy a oči

Bolest hlavy a oči

Autor: redakce ve spolupráci s optometristkou Lucie Macháčkovou, Lentiamo, Datum: 6. 1. 2023 15:00

Vztah mezi bolestí hlavy a špatně stanovenými dioptriemi se vyučuje již v prvním ročníku studia…

4 novoroční předsevzetí, za která vám poděkuje vaše srdce

4 novoroční předsevzetí, za která vám poděkuje vaše srdce

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 1. 2023 14:29

Se začátkem nového roku mnoho z nás rekapituluje svůj život a dává si novoroční předsevzetí. Pokud…

5 silvestrovských pohrom pro oči

5 silvestrovských pohrom pro oči

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Eva Jerhotovou z Oční kliniky NeoVize Praha, Datum: 28. 12. 2022 15:00

Oslavy příchodu nového roku se mohou snadno zvrtnout. Pozor na oči a co dělat v případě nehody.

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová