Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce
Neovize
Životní styl / Zdraví

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

datum: 1. 10. 2024 12:00 autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Skorkovskou, primářkou Oční kliniky NeoVize Brno
Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v pokročilém věku, jednou z podmínek je ostrý zrak. Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, kterým vnímáme okolo 80 až 90 % okolních vjemů. Proto když je narušen, výrazně to zhoršuje kvalitu života. Seniory však ohrožují některá oční onemocnění, jež mohou jejich vidění zásadně ovlivnit a tím také limitovat mnohé aktivity.

Šedý zákal se dá řešit rychlou ambulantní operací

Šedý zákal neboli katarakta je velmi rozšířené onemocnění, které postihuje především seniory. Operace katarakty je dokonce nejčastěji prováděnou chirurgickou operací na celém světě. Naštěstí roste také povědomí o této chorobě.

Z veřejného zdravotního pojištění je však hrazena pouze monofokální nitrooční čočka, která zajišťuje ostré vidění jen na jednu vzdálenost, obvykle na dálku, zatímco na čtení pacienti potřebují brýle. Moderní medicína ovšem nabízí za příplatek i prémiové čočky.

„Dnes máme k dispozici celou škálu nitroočních čoček. Jsou to čočky jednoohniskové asférické, které napodobují mladou čočku, pak torické, které korigují astigmatismus, což je vada zakřivení rohovky. Díky nim lidé s astigmatismem nemusejí nosit cylindrické dioptrie. Dále existují čočky trifokální, které zcela odstraňují závislost na brýlích – lidé s nimi po operaci vidí jak na dálku a střední vzdálenost, například na počítač, tak i do blízka na čtení. Nebo máme čočky s prodlouženou hloubkou ostrosti vidění, které umožňují vidět na dálku a střední vzdálenost a zajišťují funkční vidění na blízko. Preferují ji hlavně řidiči, protože trifokální čočka je složitější a vyžaduje neuroadaptaci, tedy aby si lidský mozek zvyknul a naučil se s ní dívat. Oproti tomu čočka s prodlouženou hloubkou ostrosti je jednodušší a nemusíte se na ni nijak adaptovat,“ popisuje možnosti doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Dnes tedy mají senioři možnost se zbavit brýlí a vidět „jako zamlada“.


Co by vás ještě mohlo zajímat

9 tipů, jak si udržet zdravý zrak

Tichý zabiják zraku zelený zákal

Ačkoliv je šedý zákal nejčastější příčinou slepoty na světě, ve vyspělých zemích se právě díky možnosti rychlého a bezbolestného ambulantního zákroku nemusíme takto černého scénáře obávat. Jsou však i další oční onemocnění, která ohrožují zrak seniorů, a nedají se vyléčit jako katarakta. Patří mezi ně například zelený zákal, často přezdívaný také tichý zabiják zraku.

„Říká se mu tak proto, že postupuje plíživě, pacienta nebolí, nemá žádné příznaky. Chronický průběh onemocnění vede až k postupnému výpadku zorného pole a teprve v terminálních stádiích se zhorší vidění. To už je ale pozdě, protože změny jsou nevratné. Proto je nutné glaukom cíleně vyhledávat, aby byl pacient včas diagnostikován, včas zahájená léčba a nemoc nedošla do terminálních stádií,“ upozorňuje docentka Skorkovská.

Nejčastější příčinou slepoty je věkem podmíněná makulární degenerace

Velmi obávaným onemocněním je u seniorů rovněž věkem podmíněná degenerace žluté skvrny sítnice, jelikož se jedná o onemocnění, které nelze úspěšně vyléčit. V ekonomicky vyspělých zemích je proto věkem podmíněná makulární degenerace nejčastější příčinou slepoty. Chorobu je možné pouze zpomalit a zastavit progresi.

„Žlutá skvrna sítnice je místo nejostřejšího vidění. V rozvinutých zemích se lidé dožívají vyššího věku, proto je zde obrovské množství lidí, kteří trpí tímto onemocněním. Projevuje se postupným zhoršováním vidění do blízka. Orientace v prostoru je zachována, protože periferní vidění zůstává, ale tito lidé nemohou například číst, protože choroba vede k velmi nízké zrakové ostrosti,“ uvádí primářka Skorkovská.

Sítnice je velmi specifický orgán, který má vnitřní a zevní vrstvu. Vnitřní je vyživována cévami, ale zevní, kde jsou fotoreceptory umožňující vidění, je vyživována jen prosakováním z cévnatky. Ta leží pod sítnicí a ve stárnoucím organismu se sítnice hůře prokrvuje. Když člověk stárne, prokrvení je horší ve všech tkáních těla a na sítnici se tento fakt projeví právě v místě nejostřejšího vidění. Onemocnění lze zavčasu odhalit díky OCT vyšetření, které odborníci doporučují po 45. roce věku preventivně absolvovat každé 2 roky.


Co by vás ještě mohlo zajímat

10 mýtů a pravd o zraku

Prevence to jistí

Rozpoznání a včasné léčení očních nemocí je stěžejní pro zachování dobrého zraku i v pokročilém věku. Proto je důležité nezapomínat na prevenci.

„Jsou lidé, kteří na zdraví velmi dbají a navštěvují očního lékaře pravidelně, ale jsou také pacienti, kteří řeknou, že nebyli u očního 20 nebo 25 let,“ podotýká primářka Šárka Skorkovská.

Po 45. roce, kdy se zhoršuje u očí schopnost akomodace a lidé obvykle začínají potřebovat brýle na blízko, je vhodné navštívit lékaře a nechat si provést celkové vyšetření očí. 

Senioři mnohem více řídí, využívají mobilní technologie i pracují

Nároky na dobrý zrak jsou dnes mnohem vyšší, než tomu bylo dříve, a to platí i u seniorů – právě z důvodu, že žijí aktivnějším životem. Využívají moderní technologie, proto je pro ně důležité nejen dobré vidění na dálku, ale také na střední vzdálenost, tedy na počítač, a do blízka.

Více než polovina z nich používá internet a třetina internetové bankovnictví. Také počet řidičů-seniorů se zvyšuje – a to i ve velmi pokročilém věku. Dochází k prudkému nárůstu počtu vydaných řidičských průkazů skupiny B osmdesátiletým a starším osobám.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda

Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 9. 2024 0:05

S rozvojem e-shopů se tak postupně a nenápadně zrodila profese e-lékárníka, který jako odborník na…

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05

V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace

Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 9. 2024 10:30

Každý osmý melanom se podaří odhalit pozdě. Situaci může zlepšit umělá inteligence. OZP proplatí…

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.

9 tipů, jak si udržet zdravý zrak

9 tipů, jak si udržet zdravý zrak

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 7. 8. 2024 0:05

Víte, čím nejvíce v současnosti škodíme svému zraku? A jaké jsou tipy odborníků na udržení zdravých…

Bez dioptrií za deset vteřin

Bez dioptrií za deset vteřin

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 3. 8. 2024 0:05

Laserové refrakční operace femtosekundovým laserem umožnily již 10 milionům lidí zbavit se…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ: Pleťové mléko Astrali uleví pokožce

23. 9. 2024 17:40 autor -mav-