Pro použití slunečních brýlí u nejmenších ale přece jen existuje odůvodnění. U dětí asi od 2 let může dávat smysl dočasné použití slunečních brýlí například u moře, kde zároveň slouží jako mechanická bariéra proti větru a písku. Určitě ale ne při každé procházce, když jen trochu vysvitne sluníčko.
Dítě si na brýle rychle zvykne a za chvíli je bude vyžadovat samo, protože mu sebemenší světlo začne vadit. Tomu je potřeba se při vývoji očí u dětí vyvarovat.
U dětí starších tří let naopak výhody převyšují. Kromě již zmíněné ochrany před UV paprsky a mechanickými vlivy jako je prach, pyl, písek nebo hmyz, je třeba zmínit také nepříjemné odlesky od vodních ploch či od chodníku.
Ostré světlo může způsobovat únavu očí, bolesti hlavy a s tím spojenou špatnou náladu, což na celodenním výletě žádný rodič nepotřebuje.
Velkým tématem týkajícím se dětského zraku je aktuálně výrazný nárůstu případů krátkozrakosti (myopie) u dětí. Tento trend je často spojován se změnou životního stylu, kdy děti tráví více času před obrazovkami digitálních zařízení a méně času venku.
Myopie se obvykle objevuje kolem 6. roku života a stabilizuje se v pubertě. Dalším milníkem pro rozvoj krátkozrakosti bývá 18. rok života.
I když jsou předpoklady k rozvoji myopie geneticky dané, zdravý životní styl může sloužit jako účinná prevence jejího rozvoje. Podle studií se například u dětí, které tráví alespoň 11 hodin týdně venku, výrazně snižuje riziko rozvoje krátkozrakosti.
Dobrou zprávou pro krátkozraké děti je to, že progresi myopie lze při včasné diagnóze snížit nebo dokonce úplně zastavit pomocí nových brýlových čoček.
Mozek dětí je velmi plastický, což znamená, že se může lépe adaptovat na změny a léčbu různých zrakových poruch, jako je například amblyopie (tupozrakost), než mozek dospělých.
Včasné odhalení očních vad očním specialistou je tedy klíčové. Při zanedbání mohou naopak oční vady, jako je tupozrakost nebo šilhání, způsobit dlouhodobé problémy. Podle doporučení očního lékaře by se měly konzultovat i detaily jako umístění dítěte ve třídě, aby bylo zajištěno optimální vidění na tabuli.
Péče o dětský zrak vyžaduje pozornost a pravidelnou kontrolu, tato péče se ale pozitivně podepíše na zdraví a kvalitě života vašeho dítěte. Myslete zejména na pravidelné kontroly u specialisty, dostatek pobytu venku a ochranu před škodlivým UV zářením.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kratší dny a méně denního světla, chladné a větrné počasí, suchý vzduch ve vytápěných místnostech,…
Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…
Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…