Máte pocit, že vám i přes veškerou péči o zuby zapáchá z úst? Zaměřte se na tři oblasti čištění. Problémem je možná právě váš jazyk. Ve spojení se zanesenými mezizubními prostory a nánosem zubního plaku může vznikat velmi nepříjemný odér, který by mohl začít znepříjemňovat život nejenom vám, ale i vašemu okolí.
Neméně důležité jsou ale i mezizubní prostory.
„V první řadě by měli lidé pravidelně navštěvovat dentální hygienistku. Ta jim vyčistí mezizubní prostory a pomůže s výběrem mezizubních kartáčků a může doporučit i ústní sprchu. Ta je pomocníkem v okysličování mezizubních prostor a pročištění v místech, kde často ulpívá jídlo. To vše přispívá k rychlejšímu hojení a obnovení poškozené dásně,“ vysvětluje Šárka Havlíčková, DiS., dentální hygienistka a ambasadorka TrueLife.
Bakterie ale nestojí jen za pachem z úst. Mohou mít na svědomí mnohem horší věci. Třeba paradentózu. Ta vzniká kvůli usazování zubního plaku po stranách zubů, kde se mění na zubní kámen.
Z toho se může časem vyvinout zánět, který provází krvácení dásní, ústup dásní a odhalování krčků. To, že budete mít zuby citlivé na teplé a studené jídlo či nápoje, pak může být ten nejmenší problém. Kvůli napadení parodontu by vám zuby mohly i vypadnout.
Paradentóza je dle průzkumů nejčastější onemocnění (téměř z 90 %) u lidí nad 30 let. Počínajícím zánět dásní trpí až 90 % dospělé populace.
Zánět dásní je způsoben nedostatečnou ústní hygienou, množením zubního plaku a tvorbou zubního kamene. Neléčený zánět dásní časem přechází v závažnější onemocnění zvané parodontitis (parodentóza).
Zákeřnost parodontitidy spočívá v tom, že probíhá pomalu. Pacient nemá dlouho žádné potíže a tím pádem jim nevěnuje pozornost. Paradontóza začíná krvácením dásní, později vznikají parodontální choboty a tím se zvětšuje prostor mezi zubem a dásní. Někdy zuby začnou měnit své umístění. Dáseň krvácí, otéká a bolí. Kost ubývá, důsledkem reakce organismu na infekci. Následkem je postupné uvolňování zubů.
Péči o svoji dutinu ústní můžete provádět pomocí nejrůznějších zubních kartáčků. Jak se v nich ale vyznat?
Jaké jsou další výhody čisté a zdravé dutiny ústní? Díky čistému jazyku se vám zdokonalí vnímání chutí. Jelikož se vám pročistí chuťové pohárky, sladká bude sladší, kyselá kyselejší a požitek z jídla budete mít o několik stupňů lepší!
Navíc se vám také zvýší imunita. Když budete mít čistší jazyk, do oběhu se vám nedostane tolik toxinů. Dutina ústní je propojená z celým naším organismem. Právě zanedbaná ústní hygiena, která časem vede k vážným a rozsáhlým zánětům dásní, stojí v popředí všech potenciálních zdrojů infekce a rizika poškození vzdáleného orgánu.
Ohrožení jsou i astmatici nebo cukrovkáři. Záněty zubní dutiny mohou poškodit i ledviny nebo přitížit lidem trpícím artritidou. Na pozoru by se ale měly mít i těhotné. Parodontitida totiž může způsobit potrat nebo předčasný porod.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…
V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…
Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?
Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie…
Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…