Máte pocit, že vám i přes veškerou péči o zuby zapáchá z úst? Zaměřte se na tři oblasti čištění. Problémem je možná právě váš jazyk. Ve spojení se zanesenými mezizubními prostory a nánosem zubního plaku může vznikat velmi nepříjemný odér, který by mohl začít znepříjemňovat život nejenom vám, ale i vašemu okolí.
Neméně důležité jsou ale i mezizubní prostory.
„V první řadě by měli lidé pravidelně navštěvovat dentální hygienistku. Ta jim vyčistí mezizubní prostory a pomůže s výběrem mezizubních kartáčků a může doporučit i ústní sprchu. Ta je pomocníkem v okysličování mezizubních prostor a pročištění v místech, kde často ulpívá jídlo. To vše přispívá k rychlejšímu hojení a obnovení poškozené dásně,“ vysvětluje Šárka Havlíčková, DiS., dentální hygienistka a ambasadorka TrueLife.
Bakterie ale nestojí jen za pachem z úst. Mohou mít na svědomí mnohem horší věci. Třeba paradentózu. Ta vzniká kvůli usazování zubního plaku po stranách zubů, kde se mění na zubní kámen.
Z toho se může časem vyvinout zánět, který provází krvácení dásní, ústup dásní a odhalování krčků. To, že budete mít zuby citlivé na teplé a studené jídlo či nápoje, pak může být ten nejmenší problém. Kvůli napadení parodontu by vám zuby mohly i vypadnout.
Paradentóza je dle průzkumů nejčastější onemocnění (téměř z 90 %) u lidí nad 30 let. Počínajícím zánět dásní trpí až 90 % dospělé populace.
Zánět dásní je způsoben nedostatečnou ústní hygienou, množením zubního plaku a tvorbou zubního kamene. Neléčený zánět dásní časem přechází v závažnější onemocnění zvané parodontitis (parodentóza).
Zákeřnost parodontitidy spočívá v tom, že probíhá pomalu. Pacient nemá dlouho žádné potíže a tím pádem jim nevěnuje pozornost. Paradontóza začíná krvácením dásní, později vznikají parodontální choboty a tím se zvětšuje prostor mezi zubem a dásní. Někdy zuby začnou měnit své umístění. Dáseň krvácí, otéká a bolí. Kost ubývá, důsledkem reakce organismu na infekci. Následkem je postupné uvolňování zubů.
Péči o svoji dutinu ústní můžete provádět pomocí nejrůznějších zubních kartáčků. Jak se v nich ale vyznat?
Jaké jsou další výhody čisté a zdravé dutiny ústní? Díky čistému jazyku se vám zdokonalí vnímání chutí. Jelikož se vám pročistí chuťové pohárky, sladká bude sladší, kyselá kyselejší a požitek z jídla budete mít o několik stupňů lepší!
Navíc se vám také zvýší imunita. Když budete mít čistší jazyk, do oběhu se vám nedostane tolik toxinů. Dutina ústní je propojená z celým naším organismem. Právě zanedbaná ústní hygiena, která časem vede k vážným a rozsáhlým zánětům dásní, stojí v popředí všech potenciálních zdrojů infekce a rizika poškození vzdáleného orgánu.
Ohrožení jsou i astmatici nebo cukrovkáři. Záněty zubní dutiny mohou poškodit i ledviny nebo přitížit lidem trpícím artritidou. Na pozoru by se ale měly mít i těhotné. Parodontitida totiž může způsobit potrat nebo předčasný porod.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Lyžování se mezi Čechy těší oblibě. Každoročně vyráží na hory kolem 40 procent z nich. Se zimními…
Zdravý imunitní systém je klíčem k ochraně před nemocemi, a to zejména v období chladných měsíců,…
Kratší dny a méně denního světla, chladné a větrné počasí, suchý vzduch ve vytápěných místnostech,…
Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…