
Nová léčba pro diabetiky
Způsob, jakým cukrovka negativně ovlivňuje lidské tělo a vede k rozvoji srdečně-cévních onemocnění, je poměrně složitý a nebyl ještě zcela objasněn. Cukrovka způsobuje nejen postižení větších tepen a malých cév rozvádějících okysličenou krev v těle, ale i postižení nervů, které pak nemusí dobře plnit svou funkci. Souvisejícími zdravotními komplikacemi jsou též nadváha či obezita.
Častější infarkty
U pacientů s cukrovkou, v porovnání s pacienty bez cukrovky, vzniká dříve tzv. ateroskleróza, kornatění tepen, při němž dochází k ukládání tukových částic, vápníku a dalších látek do cévní stěny. Rozsáhlejší poškození tepen a větší náchylnost k praskání vzniklých plátů vede k vyššímu počtu akutních infarktů a k horším výsledkům léčby těchto komplikací.
Častější je též postižení malých tepen vedoucí napříkllad typicky k poškození ledvin nebo narušení stažlivé funkce srdce a následnému vyššímu riziku vzniku srdečního selhání. I na první pohled nesouvisející poškození nervů může vést k nebezpečným situacím, kdy pacient–diabetik nemusí cítit varovnou bolest při infarktu a akutní lékařská pomoc pak přichází později.
Společný lék?
„Díky nejnovějším klinickým studiím máme za poslední čtyři roky důkazy, že některé moderní léky na cukrovku mají výrazný potenciál ve snížení srdečně-cévních příhod. Patří k nim zejména léky založené na působení GLP-1, které nejen že snižují hladinu krevního cukru, ale vedou také k velmi významné redukci výskytu srdečně-cévních komplikací. Navíc jsou schopny redukce váhy, což je zvláště výhodné u obézních pacientů,“ vysvětluje doc. MUDr. Josef Kořínek, Ph.D. z VFN v Praze.
Počet diabetiků roste
Počet diabetiků v České republice setrvale stoupá a dosahuje 9 % celkové populace, u dalších 2–3 % populace je již diabetes přítomen, ale zůstává nediagnostikován. V číslech z roku 2018 to znamená, že počet léčených diabetiků poprvé překročil milion (1 018 283), což představuje za uplynulých deset let nárůst o třetinu. „Nejvíce diabetiků bylo přitom léčeno ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, které následovaly Jihomoravský kraj a Praha,“ upřesňuje diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z pražského IKEM.
Moderní léky chrání srdce hned 3 krát
Léky založené na působení GLP-1 kromě velmi účinného zlepšení kompenzace cukrovky také významně snižují hmotnost a byla u nich prokázána kardioprotektivita, tedy snížení rizika srdečně-cévních onemocnění. I proto dvě nejvýznamnější odborné společnosti zabývající se diabetem, Evropská asociace pro studium diabetu (EASD) a Americká diabetologická asociace (ADA), navrhly, aby léky založené na působení GLP-1 byly u diabetu 2. typu injekčními léky první volby. Tyto léky jsou podávány injekčně jednou nebo dvakrát denně, některé jenom 1x týdně.
Názor odborných společností potvrzuje i zkušenost českých odborníků.
Karlovo náměstí v Praze nabídne 14. 11. od 10 do 17 hodin konzultace ke stravování, pohybu, k onemocnění srdce a cév a dalším rizikům, která s diabetem souvisí. Návštěvníci si budou moci otestovat svoji fyzickou kondici, nechat si změřit krevní tlak při zátěži nebo hladinu cholesterolu a cukru v krvi. K dispozici bude též psycholog a lékař specializující se na obezitologii. Ve 13 hodin startuje ze stejného místa Pochod proti diabetu. Více na www.dendiabetu.cz. Zajímavé informace o tématu cukrovky a srdečně-cévních onemocnění najdete také na www.nebudkardiak.cz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Inkontinence není jen problémem našich babiček
Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

Jak si užít jaro bez rýmy a oteklých očí?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2023 11:00Když se sezóna chřipek a nachlazení konečně chýlí ke konci, je to pro mnohé jako světlo na konci…

6 očních vad, které ubírají na kráse
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 9. 3. 2023 10:00Šilhání, popraskané žilky, kruhy pod očima nebo povislá víčka – vady na kráse, které ale mohou…

Alergici, pozor!
Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 3. 2023 0:05Louky sice ještě nerozkvetly a auta nepokrývá žlutý poprašek, pylová sezóna už ale začala. První…

10 omylů a mýtů o ledvinách
Autor: MUDr. Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Sokolově, Datum: 23. 2. 2023 10:00O onemocnění ledvin existuje spousta mylných informací. Podívejme se na ty nejčastější.

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 9. 2. 2023 0:05V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach,…

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2023 0:05Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního.…

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Helenou Žemličkovou, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika, Datum: 7. 2. 2023 0:05Každý rok zemře v celé Evropě 35 000 lidí na následky antibiotické rezistence. Vzhledem k četnosti…
Komentáře