Existuje přes 100 typů HPV. Vedle těch, které způsobují rakovinu a jsou tedy vysokorizikové, se můžeme setkat také z méně nebezpečnými typy. Ty mohou způsobit například genitální bradavice, což jsou drobné nezhoubné výrůstky na genitáliích a v oblasti řitního otvoru, jež se objevují nejčastěji 2-8 měsíců po nakažení.
S HPV se do svých 30 let setká až 80 % žen i mužů, jde o nejčastější sexuálně přenosnou infekci. Přenáší se pohlavním stykem, a to jak vaginálním, tak orálním a análním. K jeho přenosu může dojít při jakémkoliv styku kůže s genitáliemi, tedy i při předehře.
A jak je možné se proti HPV chránit? Důležité je používat kondom nebo jinou formu bariérové antikoncepce, která může riziko přenosu infekce HPV snížit, přestože ji nemůže stoprocentně zabránit. Riziko zvyšuje také časté střídání sexuálních partnerů.
Nejúčinnější prevencí proti HPV je ale očkování. Od ledna 2024 jej kompletně hradí zdravotní pojišťovny dospívajícím dívkám i chlapcům mezi 11. a 15. narozeninami. Právě očkování může pomoci tuto nebezpečnou infekci vymýtit, protože čím víc lidí se naočkuje, tím méně viru bude kolovat v populaci.
Pokud se lidé chtějí nechat naočkovat později, budou si ho muset zaplatit sami. Spousta pojišťoven ale aspoň částečně přispívá. Více informací najdete speciálních webových stránkách nebo v aplikaci Preventivka.
„Je důležité si uvědomit, že infekce HPV se u většiny lidí objevuje bez jakýchkoliv příznaků. Proto je prevence naprosto klíčová. Kromě zmíněného očkování a ochrany při sexuálním styku jsou důležité pravidelné návštěvy u gynekologa, při kterých se v rámci prevence rakoviny děložního čípku provádí screening, jehož cílem je sledování abnormálních buněčných změn. Přítomnost HPV na děložním čípku se pak zjišťuje prostřednictvím DNA testování, které provádí gynekolog u žen ve věku 35, 45 a nově také 55 let,“ dodává Kateřina Šédová.
Tdroje informací: healthline.com a loono.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kratší dny a méně denního světla, chladné a větrné počasí, suchý vzduch ve vytápěných místnostech,…
Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…
Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…