Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Mozková mrtvice se nevyhýbá ani mladým
Freepik, wirestock
Životní styl / Zdraví

Mozková mrtvice se nevyhýbá ani mladým

datum: 25. 10. 2022 11:00 autor: redakce ve spolupráci s genetičkou Ing. Barborou Procházkovou, Chromozoom
29. října je Světový den mrtvice. S mozkovou příhodou se v životě setká každý čtvrtý člověk! Lze této závažné nemoci přecházet?

Udržujte mozek v kondici

Mozek patří k našim nejdůležitějším orgánům. Řídí a kontroluje chod všech procesů, které se v lidském těle odehrávají.

Dohlíží na činnost srdce, trávení, pohyb, řeč, ale i samotné myšlení, paměť nebo vnímání emocí. Proto bychom se ho měli snažit udržovat v co nejlepší kondici.

Jak se ale ukazuje, právě dnešní uspěchaná doba spojená se sedavým zaměstnáním, stresem i nezdravou životosprávou může být příčinou vzniku mnoha neurologických a duševních nemocí. Jednou z nich je také mozková mrtvice.


Víte, jak povzbudit mozek?

Jedno z nejrozšířenějších onemocnění

Mozková mrtvice je jedním z nejrozšířenějších civilizačních onemocnění, které vznikne při ucpání mozkové cévy, případně při jejím prasknutí.

Každoročně u nás postihne tisíce lidi, a to i ve velmi mladém a produktivním věku. V Česku se tak řadí k druhé nejčastější příčině úmrtí. Přestože počet případů tohoto onemocnění rok od roku klesá, například jen v roce 2020 si u nás vyžádalo bezmála osm tisíc lidských životů.


Jak poznat mozkovou mrtvici?

Špatná životospráva nebo genetika?

Kromě genetických predispozic souvisí mozková příhoda také s naším životním stylem. Nezdravá strava, nedostatek pohybu i stres může významně přispět ke vzniku této i dalších neurologických nemocí. Jednou z nich je i demence.

Ačkoliv se většina lidí domnívá, že postihuje pouze starší generace, nejranější případy tohoto onemocnění se objevují už ve čtyřicátém roce života. Současné odhady navíc uvádějí, že do roku 2030 postihne právě tato porucha intelektu, paměti a osobnosti více než 65 milionů lidí na celém světě.

„Existují různé druhy demence. Vedle takzvané primární demence, kam spadá například Alzheimerova, Parkinsonova či Huntingtonova choroba, se vyskytují také vaskulární demence způsobené ischemickými změnami mozkové tkáně, při kterých se určitá část mozku nedokrvuje tak, jak by měla. K degenerativním změnám v mozkové tkáni mohou přispět ale i traumata hlavy nebo intoxikace alkoholem, drogami i jinými chemickými látkami,“ upřesňuje Ing. et. Ing. Barbora Procházková PhD. vedoucí vědeckého týmu společnosti Chromozoom.

Ta se spolu s týmem mikrobiologů, lékařů, profesionálních trenérů a nutričních terapeutů zasadila o vznik genetického testu Chromozoom Health.


Minuty, které zachraňují život

Některé důvody, které mohou za vznik mozkových onemocnění, bohužel nedokážeme ovlivnit. V rámci prevence se však vždy můžeme pokusit udělat maximum možného. Abyste snížili pravděpodobnost těchto onemocnění, doporučujeme omezit alkohol nebo přestat s kouřením.

Díky genetickému testu Health se může včas zachytit predispozice k citlivosti na alkohol, k vyššímu krevnímu tlaku nebo zvýšené hladině cholesterolu, které riziko mozkové mrtvice posilují.

Bez zdravého životního stylu to prostě nejde

Důležité je také zaměřit se na nadbytečný tuk v těle, který má špatný vliv na srážení krve a úzce souvisí s celým cévním systémem. 

A na jaké potraviny se zaměřit? Správnou funkci orgánů, a to nejen mozku, mohou podpořit například ryby.


Rybu aspoň jednou týdně!

Ty jsou zdrojem zdraví prospěšných tuků a zároveň skvělým pomocníkem proti špatnému cholesterolu. Do jídelníčku zařaďte také celozrnné ovesné vločky a luštěniny, které obsahují dostatek vlákniny. Pokud si navíc každý den dopřejete malou hrst oříšků a zeleninu i ovoce, získáte tím spoustu dalších významných látek, ať už v podobě hořčíku, či draslíku.

Naopak vyhnout byste se měli přemíře slazených nápojů včetně těch energetických, rafinovaným sacharidům, jako je škrob nebo jednoduché cukry, či hotovým jídlům, které v sobě skrývají vysoké množství kalorií a jen velmi málo nutričně zajímavých složek.

Trénujte mozek

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mohou zdraví mozku podpořit i kvalitní sociální kontakty, volnočasové aktivity nebo osvojování nových schopností, ať už prostřednictvím studia cizích jazyků, hraním na hudební nástroj, nebo různými pohybovými aktivitami.

Sociální izolace a osamocenost v pozdějším dospělém věku jsou spojeny s vyšším rizikem narušení kognitivních schopností a vznikem demence.

Odborníci ale zároveň dodávají, že nejsou kontakty jako kontakty. Používání telefonu s cílem krácení času na sociálních sítích může mít na naši paměť negativní dopad.

Kvůli tomu, že jsme neustále připojeni k internetu a cokoliv si můžeme jednoduše vyhledat, ztrácíme schopnost si některé poznatky uchovávat v dlouhodobější paměti. Zatímco si tedy starší generace pamatují časy odjezdu autobusů, telefonní kontakty na své blízké nebo data narozenin v rodině, mladší lidé už tyto informace v hlavě nedrží. Proč? Vše mají uloženo v telefonu. Právě kvůli chytrým technologiím však může náš mozek velmi lehce zlenivět.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Autor: -an-, Datum: 11. 11. 2022 10:37

Rakovinou prostaty ročně onemocní téměř 7000 mužů a zemře průměrně 1400. Toto onemocnění patří k…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Nejznámější oční vady

Nejznámější oční vady

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2022 10:00

Patrně už jste slyšeli o krátkozrakosti či dalekozrakosti a možná jste se i vy sami někdy setkali…

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Šárkou Havlíčkovou, Datum: 2. 11. 2022 16:26

Vědeckými studiemi už byla prokázána její souvislost s rozvojem kardiovaskulárních chorob nebo s…

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 15:00

Téma koronaviru pomalu zapadá v souvislosti s ožehavějšími světovými událostmi a my si zvykáme, že…

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Liborem Hradeckým, vedoucím lékařem kliniky Next Fertility Plzeň, Datum: 30. 10. 2022 13:50

Touha založit rodinu a přivést na svět potomka je pro člověka přirozená. Kvůli odsouvání…

Lupénka pod kontrolou

Lupénka pod kontrolou

Autor: -an-, Datum: 27. 10. 2022 16:10

29. 10. je Světovým dnem lupénky, jehož letošním tématem je duševní zdraví. Lupénka je onemocnění…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 3 přípravky na strie za 790 Kč!

14. 11. 2022 13:40 autor -mav-