Milovníci mořských ryb na talíři ocení také halibuta, chutnou pražmu, morčáka či tilápii.
Ze sladkovodních ryb se vyplatí sáhnout po pstruhovi, u nějž lze dobře ohlídat kvalitu a původ chovu. Pstruh také obsahuje více omega-3 kyselin než například kapr či sumec. Jednou z nejoblíbenějších ryb je rozhodně losos, který se díky vysokému obsahu tuku a omega-3 mastných kyselin drží na vrcholu žebříčku nejčastěji konzumovaných ryb. I zde je však třeba hlídat původ ryby a dát přednost lososům z volné přírody oproti umělému chovu.
Nejlepší ryby jsou samozřejmě ty čerstvé, bezprostředně po výlovu. Čerstvost je u rybího masa klíčová – velmi rychle totiž podléhá zkáze. Sladkovodní ryby, vylovené v Česku, si můžeme nakoupit v nejbližších sádkách nebo specializovaných obchodech. Mořské ryby si čerstvě ulovené dopřejeme spíše na letní dovolené u moře, přes rok se musíme spokojit s mraženými. Pokud kupujeme chlazené mořské ryby, je třeba pečlivě hlídat jejich čerstvost.
Čerstvá ryba má lesklou a napjatou kůži, která se po stlačení rychle vrací do původní podoby, a nezakalené, vypouklé oči. Žábry musí být načervenalé – jestliže jsou našedlé, rybu nekupujeme. U nákupu mražených ryb bychom měli pečlivě sledovat především obsah vody, který musí být na obalu přesně uveden. Pokud je v balení větší obsah ledu, je možné, že došlo k narušení chladicího řetězce a ryba už byla částečně rozmrazená.
Pokud se na Vánoce držíte tradice kupování živé ryby, měli byste ji umět i správně zabít a vykuchat. Pokud se na to necítíte, kupujte raději ryby usmrcené a vykuchané, ideálně v podobě filet, které lze v kuchyni hned zpracovat. Využít se ovšem dá s přehledem celá ryba – což si můžeme ukázat právě na tradičním kaprovi.
Kapra porcujeme na podkovy, které jsou pro domácí použití nejpraktičtější. Z podkov pak odřízneme větší kosti a připravíme si filety, se kterými lze dále pracovat. Hlava, ploutve, ocas i vnitřnosti poslouží na výbornou silnou rybí polévku, kterou si nemusíte dopřát jen na svátky, obrané maso se hodí do salátů či rosolů. A pokud jste se pustili do porcování celé ryby se šupinami, nezapomeňte si jich pár nechat pod talíř na štědrovečerní večeři!
Možností, jak ryby v kuchyni upravit, je nespočet – můžete je vařit, dusit, zapékat, smažit i marinovat. Obecně ale platí, že rybám sluší co nejkratší a nejmírnější tepelná úprava a minimum dochucovadel. Jídla z ryb doplní především bylinky jako rozmarýn, šalvěj či tymián, a samozřejmě nesmí chybět sůl a citron. Pokud tápete, jaké jídlo z ryb připravit, zkuste oprášit staré kuchařky po babičkách i prababičkách, které mívaly na stole ryby mnohem častěji než my.
⇒ Čerstvé a chlazené ryby skladujeme v lednici maximálně 48 hodin.
⇒ Pokud se chceme zbavit rybího zápachu, naložíme rybí maso do mléka nebo rybu zakápneme citronem.
⇒ Mražené ryby uchováváme maximálně tři měsíce.
⇒ Rybu smažíme vždy nejprve kůží dolů, aby se nepřichytila.
⇒ Maso solíme a kořeníme až na závěr přípravy.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Vysávat bychom měli minimálně jednou týdně, ale i přesto se do koberce zašlape prach a nečistoty.…
Starat se o bílé ložní prádlo není žádná věda – stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel,…
Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i…
Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…
Když má sezónu vaše oblíbená zelenina a všude je jí dostatek za dobrou cenu, využijte toho. Ať už…
Knedlíky nepatří jen k podzimnímu nebo zimnímu hodování. V létě dokáží nejednomu strávníkovi…
Předsíň o vás hodně napoví. Je místem přivítání i rozloučení. Je tím prvním, co vidí každá vaše…