Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 důvodů, proč se ženy učí jazyky lépe než muži
freepik.com
Životní styl / Psychologie

5 důvodů, proč se ženy učí jazyky lépe než muži

datum: 29. 4. 2021 10:00 autor: -an-
V současnosti umí více než 80 % evropské populace alespoň jeden cizí jazyk. Dokázat se domluvit i jinou než rodnou řečí je tak v dnešní globální společnosti pro většinu lidí prakticky nutnost. Jestlipak ale víte, že v mnoha zemích světa jsou na tom co do učení se cizího jazyka mnohem lépe ženy než muži?

Něžné pohlaví se také mnohem častěji pouští do konverzace v cizím jazyce a jazyky studují pro zábavu a cestování spíše než pro práci. A víte proč?

  1. Ženy se jazyky učí lépe a častěji Dřívější studie vzdělávací agentury Education First provedená v 70 zemích světa odhalila, že ženy jsou oproti mužům obecně lepší v učení se angličtiny jako cizího jazyka. V některých zemích byly dokonce rozdíly mezi muži a ženami v tomto ohledu přímo propastné. Studie zjistila, že ženy při učení využívají pestřejší škálu strategií, které jim pomáhají například si lépe zapamatovat slovíčka. Ženy se angličtinu jako cizí jazyk rovněž učí častěji než muži, to ale podle odborníků může souviset mimo jiné s přetrvávající genderovou nerovností v mnoha zemích. Ženy jsou genderovými konvencemi „tlačeny“ mnohem více do humanitních oborů, kde je na cizí jazyky kladen větší důraz než kupříkladu na strojírenské a další technické obory, které tradičně „náležejí“ mužům.
  2. Ženy se učí jazyky samy pro sebe, muži kvůli práci Podle průzkumu společnosti MosaLingua, která stojí za stejnojmennou aplikací pro jazykové vzdělávání, se ženy nejčastěji učí cizí jazyky v rámci svého osobního rozvoje (77 % respondentek), pro zábavu nebo cestování (70 %) či pro prostou radost z učení se (62 %). Naproti tomu hlavním důvodem, proč se jazyky učí muži, byla s 45% podílem práce.
  3. Děti se snadněji učí výslovnost, dospělí jsou v učení disciplinovanější Říká se, že děti se cizí jazyk naučí snáze než dospělí. Ačkoliv to není obecně úplně pravda, výzkumy skutečně naznačují, že děti, které se začnou jazyk učit již před pubertou, mají vyšší šanci dosáhnout v něm úrovně srovnatelné s rodilým mluvčím. „Děti obecně lépe přejímají například výslovnost a také jsou více bezprostřední, takže si nedělají těžkou hlavu z množství chyb, které člověk při konverzaci v cizím jazyce během výuky nevyhnutelně dělá. Právě obava ze ‚ztrapnění se‘ chybou často dospělé ve studiu jazyka brzdí,“ říká Kamil Kavečka, majitel online jazykových platforem Teheso.com a Kideo.cz, které se věnují jak výuce angličtiny dětí, tak dospělých. Dospělí naproti tomu sice o něco hůře přejímají cizí výslovnost, oproti dětem však v učení se jazykům mají jiné výhody: jsou disciplinovanější, trpělivější, po letech studia se již zkrátka umí učit a také už za sebou mají všechny potřebné základy učení se gramatiky jazyka: toho svého mateřského.
  4. Muži přistupují k učení se jazyka analyticky, ženy jsou kreativnější Vědci prokázali, že když se jazyk učí dívky či ženy, jejich mozek ukazuje zvýšenou aktivitu v oblastech, které jsou spojeny se zpracováním jazyka. Mozky chlapců a mužů naopak vykazují zvýšenou aktivitu v částech spojených s funkcí zraku a sluchu. Zatímco tedy ženský mozek lépe zpracovává abstraktní rovinu jazyka, ten mužský potřebuje oporu zraku a sluchu, protože je orientován více analyticky než ten ženský. Muži se tak nejlépe učí jazyky s oporou psaného textu a mluveného projevu, ženy jsou naopak v učení kreativnější.
  5. Ženy se při konverzaci v cizím jazyce méně obávají ztrapnění a motivují je sociální vazby Ženy platí za upovídanější pohlaví, a tak není divu, že i studie potvrzují, že je u nich čtyřikrát větší pravděpodobnost, že se pustí do konverzace s rodilým mluvčím cizího jazyka. Ženy se také méně starají o to, že by se při konverzaci v cizím jazyce mohly ztrapnit. Pustit se do komunikace s rodilým mluvčím jazyka jsou ženy silněji než muži motivovány příležitostí navázat nové sociální vazby a přátelství.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 14. 4. 2024 0:05

Česká společnost čelí dlouhodobému problému stigmatizace duševních onemocnění, která mnoha lidem…

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 12. 2023 0:05

Více než polovina lidí si někdy dala novoroční předsevzetí. Přelom nového roku je příhodným datem,…

5 rad, jak zvládnout předvánoční období pomocí zásad time managementu

5 rad, jak zvládnout předvánoční období pomocí zásad time managementu

Autor: -ava-, Datum: 11. 12. 2023 10:00

V předvánočním adventním období by slušelo upustit od každodenního spěchu, ale realita je většinou…

Předvánoční desatero, jak vyzrát na stres a závislosti

Předvánoční desatero, jak vyzrát na stres a závislosti

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 12. 2023 0:05

Ne vždy je advent obdobím klidu a pohody. Pokud na vás doléhá předvánoční stres, nebojte si říct o…

Zaměřme se na duši a potlačování stresu

Zaměřme se na duši a potlačování stresu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 11. 2023 0:05

Podle nedávného průzkumu jedné z tuzemských pojišťoven je občas nebo velmi často stresu vystaveno…

Jak neztratit nervy v předvánočním šílenství?

Jak neztratit nervy v předvánočním šílenství?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 11. 2023 0:05

Vánoce jsou časem klidu a pohody, kdy bychom se měli zastavit a užívat si společný čas s rodinou a…

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření

Autor: redakce ve spolupráci s Barborou Pšenicovou, ředitelkou neziskové organizace Nevypusť duši, která se v Česku věnuje osvětě a prevenci týkající se duševního zdraví, Datum: 9. 11. 2023 0:05

Duševní zdraví zaměstnanců a zaměstnankyň ve firmách je stále podceňováno. Nadměrným pracovním…

7 z 10 lidí trpí nadměrným stresem

7 z 10 lidí trpí nadměrným stresem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 10. 2023 0:05

Průzkum duševního zdraví českých zaměstnanců/zaměstnankyň pro organizaci Nevypusť duši odhalil…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová