
Knírem proti rakovině!
Rakovina prostaty patří k vůbec nejčastějším onkologickým onemocněním mezi českými muži. Přestože přímá příčina karcinomu prostaty dosud nebyla objevena, svou roli sehrává dědičnost a životní styl. Nemoc může zcela bez povšimnutí bujet i několik let, ve většině případů je však zachycena v tzv. lokalizovaném stádiu. Tedy s předpokladem, že nádor zatím zasáhl pouze prostatu a nevytvořil metastázy. V takovém případě lze nad onemocněním zvítězit. Prostata je totiž poměrně malá žláza, která obkružuje močovou trubici těsně pod močovým měchýřem a zároveň svou stěnou naléhá na konečník. U mužů se podílí na tvorbě ejakulátu a životaschopnosti spermií.
Jak tedy poznat, že se s prostatou děje něco neobvyklého? „Nejčastějším příznakem jsou problémy s močením, tedy například častější nucení na močení nebo slabý proud moči. Může to být způsobené zvětšenou prostatou, ale vyloučit nelze ani nádorové onemocnění. Důležité je sledovat i další příznaky, jako je krev v moči, případně bolest v zádech,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky UroKlinikum, a dodává: „V případě těchto příznaků neprodleně vyhledejte pomoc urologa. Nejúčinnější metodou, jak nemoc podchytit hned v jejím zárodku, jsou ale pravidelné preventivní prohlídky.“
Preventivní vyšetření by měli podstupovat od 50. roku věku všichni muži, kteří mají zájem pečovat o své zdraví. V rodinách s výskytem rakoviny prostaty u přímých příbuzných by první vyšetření mělo proběhnout dříve, tedy již po 40. roce života.
Další články z rubriky

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Ohnete palec až k zápěstí? Hypermobilita ohrožuje téměř třetinu lidí
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 24. 11. 2023 0:05Závratná ohebnost budí obdiv, z pohledu zdraví ale není o co stát. Hypermobilita přináší vyšší…

5 (ne)pravd o čištění zubů
Autor: Veronika Schieblová, Datum: 17. 11. 2023 0:05Víte, jak si správně čistit zuby? Děláme to každý den minimálně dvakrát, i přesto má ale spousta z…

Jak posílit imunitu během podzimu?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 11. 2023 0:05Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…

6 mýtů o atopickém ekzému
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2023 14:20Zarudlá a svědící kůže dokáže pořádně znepříjemnit život nám dospělým, natož pak kojencům,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu
Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 15. 10. 2023 0:05Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…

Jak předcházet podzimním virózám a nachlazení
Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 10. 2023 0:05Podzim přináší nejen krásně vybarvenou přírodu a poetické babí léto, ale bývá také spojován s vlnou…
Komentáře