Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 mýtů o bolesti zad
EuroPainClinics
Životní styl / Zdraví

5 mýtů o bolesti zad

datum: 5. 10. 2018 8:49 autor: -an-
I když se může zdát, že bolest zad se týká výhradně starších ročníků, opak je bohužel pravdou. Nejvíce se s ní potýkají lidé mezi čtyřiceti a šedesáti lety, ale nevyhýbá se ani mladším, děti nevyjímaje. Proto je téma bolesti zad mezi lidmi tolik diskutované. Na co si však musíme dát pozor je řada mýtů a polopravd, které se s oblibou šíří a málokdy při bolesti zad pomohou.
  1. Bolí tě záda? Lehni do postele, na gauč a odpočívej V tomto případě se jedná o určitou polopravdu. V akutní fázi bolesti zad může být odpočinek skutečně užitečný, napomáhá k uklidnění bolesti a urychluje uzdravení. Avšak akutní fáze trvá obvykle jen několik dní, den nebo dva. Posléze už je určitě dobré dopřát zádům pohyb. Stačí pár cviků, prozatím pár minut zaměřených na střed těla, tzv. core, kterým označujeme skupinu svalů hlubokého stabilizačního systému. Jejich posílením docílíte správného a aktivního držení těla. Pokud si pak zvyknete na pravidelné cvičení, je to ideální.
  2. Sportuji, takže bolest zad se mě netýká Bohužel toto není pravda. Ani při pravidelném sportu neexistuje žádná záruka. Dokonce i dobří sportovci mohou trpět bolestí v zádech. Fakt, že sportujete, negarantuje, že máte správné držení těla. Výrazně zátěžové jsou jednostranně zatěžující sporty. Ideální je rovnováha mezi zátěží a relaxem, správné procvičování svalů, ale také jejich uvolňování. Rizikové jsou, jak u zaměstnání, tak i u sportu, nepřirozené, nebo nepřirozeně dlouhé vynucené polohy. Dlouhodobé nesprávné držení těla totiž může způsobit nepravidelnou deformaci meziobratlové ploténky a časem může dojít dokonce k jejímu výhřezu. Pak mohou přijít zdravotní komplikace, které vám velmi znepříjemní každodenní fungování. S výhřezem meziobratlové ploténky je velmi často spojován vznik tzv. kořenového syndromu. Mezi jeho typické projevy patří silná bolest zad v bederní oblasti „vystřelující“ jednostranně do dolních končetin. Při kořenovém syndromu máte problém stoupnout si na špičky nebo zvednout nohu do schodů, silná bolest v bedrech vám zabrání udělat předklon nebo záklon. Při neléčení vás může zcela vyřadit z běžného života.
  3. Budu sedět rovně a záda mě nebudou bolet O tom, že bychom se neměli při sezení na židli hrbit, víme asi všichni. Když se ale budete vehementně snažit a dlouho sedět rovně a nehybně, ani tím svým zádům radost neuděláte. Stejně jako ve všem i v tomto případě platí všeho s mírou. Strnulý posed uvolněte a čas od času se opřete o opěradlo židle, nohy nechejte na zemi a bederní část páteře ponechte lehce zakřivenou. Nicméně ani tak nemáte vyhráno. Celodenní sezení je ideální proložit několikrát denně, nebo i několikrát za hodinu, stáním nebo chůzí. Můžete se projít do kuchyňky pro kávu nebo jen obejít kancelář dokola. Stejně tak můžete sezení kompenzovat alespoň krátkou pohybovou aktivitou po práci v průběhu večera.
  4. Jednou problémy se zády, navždy problémy se zády Ano i s tímto mýtem se bohužel mezi lidmi setkáváme. Bolest zad je u lidí velmi častým jevem, což ale neznamená, že s ní musí mít problém stále dokola. Každá bolest má svou příčinu. Proto určitě nepodceňujte prevenci – hýbejte se, vždy ke cvičení zařazujte protažení, nezvedejte těžké předměty, a když, tak správně za pomoci svalů nohou a hýždí, snažte se mít kontrolu nad svou tělesnou váhou a ideálně nekuřte. Většina bolesti v zádech zmizí za pár dní a nemusí se již nikdy opakovat. 
  5. Bolest zad vyřeší jedině operace Chronická bolest zad, tzn. bolest trvající déle než tři měsíce, představuje pro lidský organismus výraznou zátěž. Nejenže vás omezuje po fyzické stránce, ale může vést i k narušení vaší psychické rovnováhy, protože jste omezení ve vašem společenském, rodinném i pracovním životě. A ve vaší hlavě svítí červený varovný nápis „operace“, další s polopravd spojená s bolestí zad. Neustálý pokrok s sebou přináší nové metody.V dnešní době již můžete kromě konvenční léčby zvolit i unikátní miniinvazivní a endoskopické metody, které jsou velmi přesné a účinné. Zákroky probíhají nejčastěji v lokální anestezii a trvají podle typu od 30 do 90 minut. Provádí se v ambulantní péči a v režimu tzv. jednodenní chirurgie. To znamená, že pacient se po zákroku a zhruba dvou klidových hodinách na lůžku může vrátit domů. Získáte tak velmi rychlé, ale zároveň i co nejšetrnější řešení svých obtíží, které v případě výhřezu meziobratlové ploténky a kořenového syndromu mohou cíleně vyřešit dlouhodobou bolest zad.

U bolesti zad, která se během dalších dní zhorší, nebo se jedná už o chronickou bolest trvající déle než 3 měsíce, určitě vyhledejte pomoc odborníků. Například k objednání na Kliniku miniinvazivní a endoskopické léčby zad specializující se zejména na léčbu kořenového syndromu v souvislosti s výhřezy plotének či bolestí zad po operaci, je možné využít zcela zdarma službu E-konzultace. Tento interaktivní nástroj umožňuje pacientům z pohodlí domova konzultovat se specialisty zdravotní stav ještě před samotnou návštěvou kliniky a především získat informaci o tom, zda je jejich zdravotní indikace vhodná k léčbě miniinvazivním a endoskopickým výkonem,“ říká MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedoucí lékař Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics v Praze.

Další informace k tématu na  Jakou masáž zvolit?, Bolesti krční páteře nebo Neodborná masáž může ublížit 

 


Další články z rubriky

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Svědění kůže budí až třikrát do týdne 50 % atopiků

Svědění kůže budí až třikrát do týdne 50 % atopiků

Autor: -an-, Datum: 26. 9. 2023 19:52

Atopická dermatitida není jen chronické zánětlivé onemocnění, které způsobuje svědivou vyrážku.…

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Světový den atopické dermatitidy

Světový den atopické dermatitidy

Autor: -an-, Datum: 13. 9. 2023 19:42

Prvních pět let po ustavení Světového dne atopické dermatitidy, který připadá na 14. září, přineslo…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05

Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Autor: -red-, Datum: 2. 8. 2023 10:02

Střeva jsou branou k našemu fyzickému i psychickému zdraví. Co o nich víme a jak o ně správně…

Až 35 % pacientů s prodělaným covidem má zdravotní potíže se srdcem

Až 35 % pacientů s prodělaným covidem má zdravotní potíže se srdcem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 8. 2023 15:00

Rozvoj onemocnění srdce a cév má podle nejnovějších studií souvislost i s prodělaným onemocněním…

Pravda o lécích

Pravda o lécích

Autor: -mav-, Datum: 31. 7. 2023 17:30

Kdy léky pomáhají? Kdy škodí? A kdy jsou to vyhozené peníze?

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-