Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 (ne)pravd o kontaktních čočkách
pxhere.com
Životní styl / Zdraví

10 (ne)pravd o kontaktních čočkách

datum: 13. 8. 2019 10:00 autor: -an-
Kontaktní čočky jsou častou a oblíbenou korekcí očních vad, ale nejsou vhodné pro každého, a zároveň ne každý člověk s nimi umí zacházet. A co vy?
  1. Vhodné kontaktní čočky si můžete vybrat sami v obchodě nebo v drogerii NE – Obzvlášť napoprvé rozhodně navštivte očního lékaře nebo specializované kontaktologické centrum. Nevybíráte si jogurt nebo šampón, ale zdravotní pomůcku pro korekci očních vad. Nemůžete si vybrat ty správné čočky přímo pro vás jen podle dioptrií, které máte v brýlích. Čočky mají jinou ohniskovou vzdálenost a navíc potřebujete znát průměr a zakřivení rohovky oka. 
  2. Kontaktní čočky mohou trvale poškodit zrak – ANO – Nošení kontaktních čoček je zcela bezpečné v případě, že dbáte na základní pravidla pro jejich používání. Nedostatečná hygiena při aplikaci čoček může způsobovat časté oční infekce, záněty spojivek. V některých případech může docházet k vaskularizaci (prorůstání cév) rohovky. To se může například stát, pokud máte nasazené čočky dlouhodobě více než 16 hodin denně nebo v nich spíte. Ojediněle může nezodpovědné nošení kontaktních čoček skončit až transplantací rohovky nebo slepotou.
  3. Spaní v kontaktních čočkách je bezpečné – NE – Výzkumy ukazují, že většině uživatelům kontaktních čoček se občas stane, že v nich usnou. „Spaní v kontaktních čočkách opravdu není bezpečné. I když spíte v čočkách méně než jednou týdně, riziko infekce se zvyšuje až 6,5x,“ varuje primářka z Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová.
  4. V kontaktních čočkách se do vody nechodí – ANO – V kontaktních čočkách se jít koupat můžete. Počítejte ale s tím, že čočka při styku s vodou může nabobtnat. Stejně tak se pod ní mohou zanést různé bakterie, houby nebo dokonce parazité. Proto je nutné po koupání počkat pár minut, až se oko i čočka stabilizují a pak hned čočku z oka vyjmout a vyhodit. Pokud ji v oku ponecháte, případně se s ní půjdete znovu koupat, bakterie budou dál bujet a v extrémních případech to může skončit rohovkovým vředem, transplantací rohovky nebo dokonce slepotou. Navíc pod vodou nesmíte ani na vteřinu zapomenout na čočky, pokud otevřete oči, okamžitě o ně přijdete.
  5. Kontaktní čočka se vám může v oku ztratit – NE – Anatomicky to není možné. Maximálně se vám může kontaktní čočka zaseknout pod horním víčkem, pokud nebude dostatečně zvlhčená. Ale nikam dál se nedostane, oční bulva je potažena tenkou blánou, která znemožňuje, aby se cokoli dostalo za oko.
  6. Nošení kontaktních čoček ve výsledku stojí více než laserová operace – ANO – Ceny kontaktních čoček závisí na druhu, materiálu i značce. Průměrně zaplatíte během deseti let kolem 60 000 Kč. Kvalitní laserová operace se dá pořídit za 40 000 Kč za obě oči. Dnes navíc při použití nejmodernějších laserových zákroků pacient nic necítí a už druhý den se může zase vrátit do normálního života,” uvádí MUDr. Šárka Skorkovská, primářka brněnské NeoVize.
  7. Když mám čočky, tak už nepotřebuji drahé sluneční brýle – NE – Nošení čoček během léta je velmi pohodlné a praktické. Můžete si vzít v podstatě jakékoli sluneční brýle, šetřit na nich se ale nevyplácí. Ultrafialové záření je pro lidské oko nejnebezpečnější a kontaktní čočky vás před ním neochrání. Může například přispívat k rozvoji šedého zákalu. Kvalitní sluneční brýle začínají s ochranným faktorem alespoň -400. A zde platí, čím více, tím lépe.
  8. Na řízení motorových vozidel je lepší mít čočky – ANO – Oproti brýlím máte díky čočkám ostré i periferní vidění, což se za volantem opravdu hodí. Navíc čočky se neumažou, nespadnou a neprasknou vám při řízení.
  9. Osoby trpící astigmatismem nemohou nosit čočky – NE – Díky pokroku v posledních letech už astigmatismus není překážkou k nošení kontaktních čoček. Dokonce čočky mnohdy pomáhají mnohem lépe tuto oční vadu korigovat. Astigmatismus je dnes možné odstranit také laserovou operací.
  10. Když vám dojde roztok na čočky, můžete použít i čistou vodu – NE – Čočky v obyčejné vodě mohou nabobtnat a izotonický roztok je živná půda pro jakékoliv bakterie, pokud neobsahuje dezinfekční prostředek. Proto mějte vždy u sebe zásobu roztoku a pouzder na čočky.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence

Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2024 15:45

Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…

7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím

7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím

Autor: Petra Průchová, oprometristka Lentiamo, Datum: 30. 10. 2024 0:05

Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…

Co nevíme o žloutence C aneb 7 mýtů, které mohou škodit její diagnostice

Co nevíme o žloutence C aneb 7 mýtů, které mohou škodit její diagnostice

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 10. 2024 0:05

Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení

Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 10. 10. 2024 0:05

Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Skorkovskou, primářkou Oční kliniky NeoVize Brno, Datum: 1. 10. 2024 12:00

Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…

Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda

Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 9. 2024 0:05

S rozvojem e-shopů se tak postupně a nenápadně zrodila profese e-lékárníka, který jako odborník na…

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05

V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…

Tip šéfredaktorky

Připravte si svatomartinskou husu s Velkou knedlíkovou kuchařkou

23. 10. 2024 15:39 autor -mav-