
Senioři na cestách
V imunitním systému dochází během stárnutí ke změnám, tzv. imunosenescenci, která se mimo jiné projevuje sníženou schopností lidského organizmu bojovat s infekcemi. Setkání s infekční nemocí může probíhat závažně i u do té doby zdravého seniora. Navíc u značné části z nich je organizmus oslabený chronickou nemocí (cukrovka, onkologické či autoimunitní onemocnění apod.) a/nebo její léčbou (kortikoidy, biologická léčba, nedávná chemoterapie atd.).
„Osoby ve věku 55+ tvoří 17,1 % ze všech cestovatelů do zahraničí v našich centrech Očkování a cestovní medicíny,“ uvádí docent MUDr. Rastislav Maďar, vedoucí lékař největší sítě specializovaných center Avenier. „Infekční nemoci získané na cestách mají kromě přímého dopadu i významný nepřímý, a to tím, že zhoršují průběh již předtím přítomného chronického onemocnění, které se už nemusí nikdy podařit vrátit do normálních hodnot.“
Nejčastěji navštěvují tato centra cestovatelé starší 55 let před odjezdem do Asie, následně do Afriky a Jižní Ameriky. Je nepochybné, že nejvíc cestovatelů – seniorů zůstává v Evropě a právě tato skupina má tendenci hrozící rizika podceňovat. Zapomínat by neměli rozhodně na ochranu před nemocemi, které se vyskytují nejen u nás, ale i v dalších zemí našeho kontinentu, jako např. klíšťová encefalitida.
Cestující musí počítat se zvýšeným rizikem nákazy v letištních halách i během letů, obzvláště dálkových. Kapénkové infekce se šíří do vzdálenosti dvou metrů od nakaženého jedince, v letadlech jsou tedy nejvíce exponované nejbližší 2 řady sedadel. Infekce se ale může šířit i nepřímo nedostatečně udržovanou klimatizací.
Nejrychleji rostoucím segmentem cestovního ruchu jsou delší výletní plavby. Plavba na těchto luxusních lodích přináší větší rizika než cestování letadlem. Zastávky v různých zemích a přístavech, tisíce cestujících a personálu (často z rozvojových zemí), delší doba pobytu na lodi a nezřídka i vysoký průměrný věk cestujících, přispívají k zvýšenému riziku šíření epidemií způsobených noroviry (gastroenteritidy), chřipky, ale i nebezpečí pneumokokové infekce.
Velkou hrozbu pro seniory představují podceňovaná chřipka či pneumokokové infekce. Pneumokokové bakterie mohou způsobit těžký zápal plic, meningitidu, infekci krevního řečiště, akutní zánět středního ucha, nebo např. záněty vedlejších nosních dutin. K nejrizikovějším skupinám z hlediska možné infekce invazivním pneumokokovým onemocněním patří děti do dvou let a právě senioři nad 65 let. Dále osoby trpící jiným chronickým onemocněním jako je např. diabetes, astma, CHOPN, nemoci srdce a také lidé s oslabeným imunitním systémem. Očkování je přitom pro lidi nad 65 let věku zdarma. „Očkování představuje jednu ze zásadních možností, jak i v pozdějším věku snížit vyšší riziko nebezpečné infekční nemoci,“ komentuje docent MUDr. Maďar.
Na co nezapomenout před zahraniční dovolenou?
- Seniorům ale i rodinám s malými dětmi plánujícím zahraniční cestu se doporučuje s dostatečným časovým předstihem navštívit očkovací centrum alespoň 6-8 týdnů před odjezdem a zkonzultovat povinné i nepovinné očkování vhodné do dané destinace.
- Nezapomenout na antimalarika při cestě do rizikové oblasti.
- Nezapomenout na cestovní lékárničku, repelenty, tablety na filtraci vody.
- Vzít si dostatečnou zásobu léků do příručního zavazadla, ideálně všechny pravidelně užívané.
- Napsat si názvy léků a užívanou dávku, i generickou látku, nejen komerční název.
- Speciální potvrzení pro větší zásobu tekutých léků.
- Zajistit si kvalitní cestovní pojištění.
Na co myslet v průbhu dovolené?
- Omezit konzumaci těžkých kořeněných jídel a sycených nápojů.
- Dbát na dostatečný příjem tekutin, do celkového příjmu tekutin se nepočítá alkohol, káva.
- Dávat pozor na interakce léků a potravin – např. banány, když užívá ACE inhibitory.
- Myslet na pohyb na palubě letadel, využít přestávku autobusů – zvýšené riziko hluboké žilní trombózy a případné embolizace, zejména pokud je nadváha a nemoc srdce.
- Nezapomínat na dezinfekce rukou.
- Vyhýbat se nadměrným fyzickým výkonům, zejména v teple, vlhku, vysoké nadmořské výšce.
- V méně rozvinutých oblastech se nedoporučuje jíst nedostatečně tepelně upravené maso, plody moře, krémy, majonézy, listovou zeleninu či nepasterizované mléčné výrobky.
- Při cestách do rozvojových zemí by se nejen senioři měli vyhýbat vodě z neznámých zdrojů, ovocným džusům připraveným na ulici a neprověřenému ledu do nápojů.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 3. 2023 0:05Čtení nám otvírá dveře do říše fantazie. A mozek přitom jásá radostí. Písmenka, která se v něm…

5 rad, jak vytřídit šatník
Autor: redakce ve spolupráci s Bárou Havlíkovou, stylistkou nákupního centra Metropole Zličín, Datum: 19. 3. 2023 11:00Vytřiďte si šatník a připravte se na jaro! Máte pocit, že vaše skříň praská ve švech a nemůžete v…

Dnes je Světový den spánku
Autor: -red-, Datum: 17. 3. 2023 10:00Nic ho nenahradí. Proč je spánek pro tělo tak důležitý?

Odhalte 5+1 nešvar, který vám kazí klidné spaní!
Autor: -gul-, Datum: 17. 3. 2023 8:00Poslední pátek před jarní rovnodenností se každoročně připomíná Světový den spánku. Letos připadá…

6 tipů, jak udržet brýle jako nové
Autor: -an-, Datum: 13. 3. 2023 15:30Znáte ten pocit, kdy pořídíte nové a především nepoškrábané brýle? Ano, je to čistá radost. Ta vám…

Jak shodit přebytečná kila?
Autor: -an-, Datum: 3. 3. 2023 15:004. března je Světový den obezity. Ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně varuje…

Bradu zasunout a narovnat se
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 23. 2. 2023 0:05Akutní blokáda krční páteře patří k častým problémům všech věkových kategorií. Stačí se špatně…

Jak vyhnat viry z kanceláře?
Autor: -an-, Datum: 21. 2. 2023 15:00Většina Čechů tráví až 90 % času v budovách, v současné chřipkové sezóně je to pro ně zdravotní…
Komentáře