Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
S láskou k očím
Freepik, cookie_studio
Životní styl

S láskou k očím

datum: 12. 10. 2022 11:00 autor: -gul-
Máte v kalendáři červeně zatržený druhý čtvrtek v říjnu? To je Světový den zraku. Letos připadá na 13. října a jeho hlavním mottem je Love your eyes, tedy s láskou k očím. Kdo pravidelně pečuje o svůj zrak, může předejít velmi závažným komplikacím a chrání svoje oči.

Prevence je základ

Na zrak se spoléháme každý den – od chvíle, kdy ráno otevřeme oči, až po moment, kdy nám večer klesnou víčka únavou. Dokud máme tento smysl v pořádku, bereme jej jako samozřejmost.

Kdyby lidé nezanedbávali své oči a chodili na preventivní vyšetření k očnímu lékaři, mnozí by si ušetřili nepříjemné potíže. 

„Okolo 75 až 80 % diagnostikovaných očních vad je léčitelných nebo se jim dá předejít,“ říká doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Kategorie 40+ by pak na preventivní prohlídku, třeba v rámci Světového dne zraku, měla zaskočit každý rok, obvzlášť pokud dotyčný má v rodinné anamnéze glaukom, trpí cukrovkou či hypertenzí, kouří anebo již nosí brýle.


5 důvodů, proč by senioři měli chodit na preventivní oční prohlídky

„Odhaduje se, že v roce 2050 bude mít nějakou zrakovou vadu až polovina populace, z toho 70 % bude krátkozrakých. Může za to dlouhodobá práce na blízko v kombinaci s časem stráveným uvnitř budov. Absence přímého slunečního světla způsobuje nedostatek dopaminu, což vede k postupnému přizpůsobování oka novým podmínkám. Oko se při aktivitě na střední vzdálenost již tolik nenamáhá, ale obětuje za to ostrost vidění na dálku,“ říká Martin Slaný, odborný oční garant FOKUS optik.

Komplexní vyšetření očí odhalí nejen, zda nepotřebujete brýle nebo jestli není nutné změnit stávající dioptrie, ale upozorní i na potíže se sklivcem či sítnicí. Tedy obtíže, které mohou zůstat velmi dlouho nepovšimnuty, protože se vyvíjejí pozvolně a bezpříznakově. Problémy se projeví až v určité fázi onemocnění, kdy poškození sítnice už může být nevratné.


10 nejčastějších onemocnění zraku: Podrobný přehled všech očních vad

Makulární degenerace

U sítnice může docházet k degenerativním změnám, které jsou geneticky vrozené, anebo přicházejí s věkem. Ve druhém případě označovaném jako makulární degenerace hraje velkou roli také životní styl. Stav sítnice zhoršuje kouření, obezita, vysoký krevní tlak, ultrafialové záření, nevyvážená strava a nedostatek vitaminu E.

Upozornit na problém se stínicí by vás měla přítomnost jakési clony, která zahaluje okraj zorného pole. Jak upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha, onemocnění sítnice je vždy velmi závažné a často nevratné a může vést až ke ztrátě zraku, není-li řešeno.


Co pro své oči můžete udělat ve 20, 40 nebo 60 letech?

Pozor na „mušky“

Když pacienti popisují, že vidí před očima jakoby poletovat mušky, je to způsobeno vysycháním sklivce. Při případném odloučení sklivce od sítnice dojde k většímu zákalu.

Ten se projevuje jako jakýsi „pavouček“ v zorném poli, který člověka obtěžuje při čtení či jiných běžných činnostech. Naštěstí zákaly lze poměrně snadno odstranit laserovým zákrokem, ale i po zákroku je třeba pacienta sledovat, zda nemoc dále nepostupuje.


7 nejčastějších mýtů o zraku

Cukrovkáře hlídá umělá inteligence

Potíže se sítnicí velmi často postihnou také pacienty s diabetem. Takzvanou diabetickou retinopatií v různém stupni závažnosti trpí po 20 letech trvání cukrovky 65 až 99 % diabetiků.

Typická diabetická retinopatie je charakteristická chronickým průběhem, který postupně a dlouhodobě působí na sítnici a může mít devastující účinky. Proto je prevence velmi důležitá,“ zdůrazňuje docentka Skorkovská.

„Až v pozdějších stádiích dochází k poklesu samotného vidění. Může se projevit třeba až po několika letech trvání špatné kompenzace diabetu. To už se ale nedá napravit, pouze zpomalit, a i to je velmi obtížné,“ doplňuje ji doktorka Lucie Valešová.

Proto by měli diabetici navštěvovat očního lékaře každý rok a absolvovat kontrolu sítnice, ačkoli žádné zhoršení zraku nepozorují.


O zraku tentokrát trochu vesele


Víte, že cukrovkáře hlídá umělá inteligence?

Dosud mohl poškození sítnice zjistit jedině oční lékař při vyšetření očního pozadí, dnes s odhalením této choroby může v rámci preventivní prohlídky pomoci umělá inteligence – unikátní český projekt Aireen.

⇒ Pacient se na pár vteřin zadívá do speciální oční kamery na zobrazení sítnice a během okamžiku se dozví výsledek. Moderní software za půl minuty vyhodnotí, zda jsou na sítnici změny způsobené diabetickou retinopatií.

⇒ Rychlý screening s projektem Aireen nyní mohou zájemci podstoupit v pražské i brněnské pobočce Oční kliniky NeoVize, a to zdarma a bez objednání.

⇒ Jsou-li u pacienta zjištěny změny na sítnici, je zpravidla odesílán ke specialistovi na oční pozadí. 


Zdroje informací: oční klinika NeoVize, FOKUS Optik


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

S otužováním je dobré začít teď

S otužováním je dobré začít teď

Autor: -pap-, Datum: 25. 11. 2022 15:00

S otužováním začínejte pomalu a vydržíte u něj celý život. Vaše tělo vám poděkuje!

4 rady, jak na detox organismu

4 rady, jak na detox organismu

Autor: -an-, Datum: 21. 11. 2022 16:30

Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Autor: redakce ve spolupráci s prof. MUDr. Eliškou Sovovou, Ph.D., MBA, z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN a LF Olomouc, Datum: 8. 11. 2022 16:00

Lidem s nedostatkem vitaminu D hrozí, že snadněji chytí covid-19 nebo další respirační nemoci. Na…

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 10:00

Na světě existuje kolem 7 tisíc různých jazyků, a ač by se mohlo zdát, že v komunikaci mezi lidmi…

Připravte se včas na svatého Martina

Připravte se včas na svatého Martina

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2022 15:30

Už za pár dnů se můžeme těšit na více než 2,3 milionu lahví Svatomartinského vína. Letos budou s…

Červené víno: Jak si ho správně vychutnat?

Červené víno: Jak si ho správně vychutnat?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 10. 2022 0:05

Chladné podzimní večery se nejlépe tráví doma pod dekou s dobrou knížkou nebo zajímavým filmem. A…