Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Laserová operace místo zamlžených brýlí
freepik.com
Životní styl / Zdraví

Laserová operace místo zamlžených brýlí

datum: 24. 1. 2022 15:00 autor: redakce ve spolupráci s klinikou NeoVize
Mlžení brýlí obtěžuje lidi s dioptrickou vadou při mnoha činnostech – například v zimním přechodu z chladu do vytopené místnosti, při vaření, ve vlhkém prostředí v koupelně. Zatímco šlo o několik okamžiků během dne, nyní se potíže stávají celodenní komplikací. Nošení respirátoru, který lidé kvůli svým povoláním často nosí i celý den, znepříjemňuje nositelům brýlí život. Vzrůstá proto počet operací, při nichž lze odstranit dioptrie.

Usměvavá čtyřicátnice Andrea Veselá z Kutné Hory je zdravotní sestrou už dvaadvacet let. Momentálně působí v ambulantním sektoru a ochranné prostředky se staly nezbytnou součástí jejího života, tak jako je tomu u mnohých dalších zdravotníků. V kombinaci s brýlemi se ovšem jedná o neřešitelný oříšek. Skla před očima jsou věčně zamlžená, což výkon povolání značně komplikuje.

Ve čtvrtek zákrok a v pondělí do práce bez brýlí!

„Brýle, ochranný štít, respirátor... A člověk neviděl nic!“ krčí rameny Andrea, když popisuje, co bylo poslední kapkou, proč se rozhodla se brýlí zbavit. Podobnou zkušenost měla i její kolegyně, která se odhodlala nechat si odstranit dioptrie laserovou operací.

„Byla na vyšetření a dostala termín operace, proto mě zajímaly její zkušenosti. Kvůli směnám jsme se fyzicky míjely, proto jsme si hodně psaly a já se měla koho zeptat, jak to probíhalo, jak se cítí... Po operaci mi řekla, že je to něco úžasného. Když jsem viděla, jak je nadšená a spokojená, rozhodla jsem se jít do toho také,“ vzpomíná Andrea.

Už je to několik měsíců, co se také zdravotní sestře Andree Veselé změnil díky operaci život a spousta věcí je pro ni teď díky ostrému zraku jednodušší. „Hlavně se mi nemlží brýle!“ raduje se. „Když vidím kolegyně, jak běží po chodbě s respirátorem a brýle mají jako z mléčného skla, vždycky si říkám: To znám, to jsem měla také!“ přiznává, že vykonávání profese je pro ni nyní snazší. Ale i v soukromí je řada aktivit, které si dokáže více užít. 

Na laserovém zákroku byla ve čtvrtek, druhý den ji čekala kontrola, a protože bylo vše v pořádku, v pondělí už mohla vyrazit opět do práce. Jediné, co musela dodržet, bylo kapání kapek do očí. „Když jsem přišla do práce, pacienti mi říkali: Co je na vás jiného? Jste nějaká mladší! A pak jim došlo, že nemám brýle!“ vzpomíná.

Mlžení brýlí nezabráníte

Oční lékaři se stále častěji setkávají s pacienty, kterým nasazené ochranné prostředky od jara 2020 komplikují život. Jedním z důvodů je, že při špatně nasazeném respirátoru, kdy horní část nepřiléhá těsně ke kůži, dochází k tomu, že vyfukovaný vzduch jde přímo do očí a způsobuje jejich nadměrné vysychání, které se pak projevuje pálením, zčervenám oka či pocitem cizího tělíska pod víčkem.

Povinné nošení respirátorů se dotklo nejen mnoha povolání, ale také v obchodech či MHD patří toto opatření stále mezi stěžejní prostředky zamezení šíření pandemie Covid-19. Pacienti s brýlemi ovšem zásadním způsobem trpí.

„V podstatě neexistuje spolehlivá a dlouhodobě fungující metoda, jak zabránit mlžení brýlí. Pacienti jsou tudíž i v psychicky nepříjemné situaci, protože velmi často skrz zamlžené brýle nevidí,“ připomíná primářka Oční kliniky NeoVize Brno doc. MUDr. Šárka Skorkovská problém, který velmi dobře zná každý člověk, jenž je k nošení brýlí odkázán.

Přestože existují některé „babské rady“, kterak zamlžování eliminovat (například nanesení tenké vrstvy tuhého mýdla, holicí pěna či jarová voda), mlžení nezabrání úplně, navíc se tímto způsobem mohou na sklech vytvořit šmouhy, a ty rovněž vidění ztěžují.

Patálie s nošením respirátorů se tak v mnohých případech staly pověstnou poslední kapkou, která vedla k nárůstu zájmu o odstraňování dioptrických vad za pomoci laseru.

„Na našich klinikách velmi vzrostl zájem o laserové operace očí. Zejména mladší pacienti si uvědomili, jak je brýle omezují a jak jsou v kombinaci s rouškou či respirátorem nepohodlné. Meziročně zájem vzrostl o téměř 40 %, což jsme dosud nezažili,“ připouští Bc. Petr Kocian, MHA, spoluzakladatel a generální ředitel sítě očních klinik NeoVize. „Roste i počet pacientů s operací šedého zákalu a zejména přibývá těch, kteří nechtějí jen základní čočku, ale chtějí například operaci šedého zákalu pomocí laseru nebo trifokální či torickou čočku, které je zbavují nebo snižují závislosti na brýlích,“ dodává Kocian.

Bez zamlžených skel je život hezčí!

„Vysoká čísla laserových refrakčních operací, které nyní provádíme, potvrzují, že jde o způsob, který nepříjemnou situaci se zamlžováním skel vyřeší,“ podotýká primářka Valešová. Důvody, proč se lidé zbavují dioptrií, jsou různé – čtvrtině způsobují potíže při sportu, druhým nejčastěji uváděným důvodem jsou obtíže s kontaktními čočkami, dále pak ekonomické důvody (finanční náklady na neustálé pořizování brýlí a kontaktních čoček v dlouhodobém horizontu převyšují jednorázovou cenu za operaci), nebo že si na brýle nezvykli.

Dále pak pacienti zmiňují rozdíl dioptrií mezi oběma očima, nutnost ostrého zraku v zaměstnání, že jim brýle nesluší či narušují jejich sebevědomí. Nepohodlí při nošení respirátoru je pak novinkou, která se objevila v posledních dvou letech, kdy se nošení ochranných pomůcek stalo v našich životech každodenní povinností.

Kromě zdravotníků jsou to například i učitelé, kteří při výuce začali nosit respirátory. Patří mezi ně také sedmadvacetiletá Markéta Stará. Začala učit český jazyk na vlašimské střední průmyslové škole a navíc dojíždí do nedalekého Benešova, kde na gymnáziu předává svým studentům znalosti v hodinách španělštiny. Od začátku září raději místo brýlí nasazovala kontaktní čočky, aby se nepříjemnému mlžení vyhnula – a definitivně se rozhodla, že se chce své krátkozrakosti, která jí byla diagnostikována ve třetí třídě, zbavit.

„Doporučuju jít do toho! Cena je sice vyšší, ale do lepšího zraku se vyplatí investovat. Navíc se dá operace platit i na splátky. A nebudu si muset kupovat nové brýle a čočky, takže se mi to v průběhu let vrátí,“ vysvětluje Markéta Stará.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2024 0:12

Vlivu střevní mikrobioty na lidské zdraví se právem dostává stále větší pozornosti. Střeva kromě…

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

Autor: Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz, Datum: 5. 6. 2024 0:05

V domácích podmínkách si alergici často dokáží vytvořit prostředí a rutiny, díky kterým…

6 důležitých věcí, které přibalte do kufru

6 důležitých věcí, které přibalte do kufru

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 4. 6. 2024 11:00

Sluneční brýle jsou považovány za základní výbavu, co si zabalit na letní dovolenou. Na co dalšího…

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Prof. MUDr. Petr Urbánek: Chystáte se do zahraničí? Vyvarujte se riziku nákazy žloutenkou C

Autor: Jana Nováková, Datum: 4. 6. 2024 0:05

Většina z nás má letní měsíce spojené s návštěvou nějaké pěkné země s mořem. Přestože je v…

Nadváha pod lupou

Nadváha pod lupou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 6. 2024 0:05

Více než 60 % dospělé populace v Česku má problém s nadváhou nebo obezitou, příjem ovoce a zeleniny…

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Autor: MUDr. Jana Ježková, vedoucí asistenční služby OZP, a Mgr. Adéla Skoupá, konzultantka zdravého životního stylu., Datum: 22. 5. 2024 0:05

Zhoršená termoregulace, vyšší riziko vzniku zánětu močových cest či vzniku krevních sraženin, ale i…

Co hrozí vašim očím, když silně fouká vítr?

Co hrozí vašim očím, když silně fouká vítr?

Autor: redakce ve spolupráci s Oční klinikou NeoVize, Datum: 20. 5. 2024 13:38

V poslední době se Česká republika potýká s řadou větrných dnů. Když se zvedne silný vítr, může to…

Tip šéfredaktorky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

21. 6. 2024 11:49 autor -jav-