Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 důvodů, proč by senioři měli chodit na preventivní oční prohlídky
freepik.com
Životní styl / Zdraví

5 důvodů, proč by senioři měli chodit na preventivní oční prohlídky

datum: 30. 11. 2021 13:50 autor: -gul-
Ačkoliv odborníci doporučují, aby lidé po 60. roce navštěvovali očního lékaře každý rok, ve skutečnosti u něj více než čtvrtina seniorů v posledním roce nebyla a desetina jej nenavštěvuje vůbec. Přitom je celá řada důvodů, proč by měli preventivní prohlídky pravidelně podstupovat. A víte proč?
  1. Některé oční nemoci odhalí jen speciální přístroj Mnoho lidí se mylně domnívá, že potíže se zrakem vyřeší nové brýle – a ty přece lze získat i v optice. Dioptrické vady nejsou jedinými nemocemi očí. Některé z velmi vážných chorob navíc nelze jednoduše odhalit, protože ve svém počátku nezpůsobují žádné subjektivní potíže. Příkladem je zelený zákal neboli glaukom způsobený postupným odumíráním vláken zrakového nervu, který přenáší zrakové informace ze sítnice do mozku. Tuto degeneraci způsobuje zvýšený tlak nitrooční tekutiny. Jelikož ale nebolí a zpočátku nezhoršuje zrak, polovina lidí vlastně ani netuší, že v jejich očích tiká „časovaná bomba“. Ve chvíli, kdy zpozorují horší vidění, už je obvykle pozdě, poněvadž v této fázi je už více než 40 % vláken zrakového nervu nevratně poškozeno. Neléčené glaukomové onemocnění je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. „Každý člověk starší čtyřiceti let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, zvláště pokud se glaukom vyskytuje v rodině,“ radí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno, a dodává: „Důležité je podstoupit důkladné oční vyšetření včetně provedení moderních zobrazovacích metod zrakového nervu.“ Součástí je proto vyšetření stavu oka přístrojem zvaným OCT (optická koherenční tomografie). Ten poskytuje lékařům podrobné informace o stavu sítnice a jejích jednotlivých vrstvách.
  2. Je škoda žít „v mlze“, když je svět barevný Mezi nejčastější oční onemocnění, která seniorům po šedesátce komplikují život, patří šedý zákal. Takzvanou kataraktou po pětasedmdesátém roce trpí dokonce každý druhý člověk. Vada je způsobena přirozeným stárnutím oční čočky, která se postupem času zakaluje. Onemocnění je dobře známé i mezi seniory. Typickými příznaky jsou zejména zhoršující se vidění a pocit, jako by svět okolo byl zastíněn šedavou záclonou. Řešením je rychlá operace, při které je zakalená čočka vyměněna za umělou. „Operace šedého zákalu patří mezi nejčastěji prováděné chirurgické zákroky u seniorů. Díky moderním technologiím je tento zákrok velmi bezpečný a vůbec nebolí,“ ubezpečuje docentka Skorkovská. Operace je v základní podobě hrazena zdravotní pojišťovnou. Lze si ovšem připlatit za nadstandardní multifokální nitrooční čočku, která umožňuje ostré vidění nejen na dálku, ale i na krátkou a střední vzdálenost. Díky tomu je možné se při operaci šedého zákalu zbavit závislosti na brýlích a dokonce i astigmatismu. 
  3. Účastník silničního provozu není jen řidič, ale i cyklista nebo chodec. A musí dobře vidět Zvláště senioři, u nichž se zvyšuje riziko některých očních onemocnění a zhoršuje se rovněž vidění za šera, by si proto měli nechávat pravidelně kontrolovat zrak každý rok. Pro mnohé z nich je totiž automobil nepostradatelný, jelikož se zhoršující se mobilitou představuje často jediný prostředek, jak se dostat k lékařům, ale i za svými koníčky či rodinou. „Každý, komu se začne zdát, že vidí neostře, by měl zajít k lékaři. Nemělo by se zapomínat, že účastníkem silničního provozu jsem i jako chodec, cyklista a podobně. Problém s ostrostí zraku může navíc signalizovat vážnější onemocnění, proto bychom návštěvu lékaře určitě neměli dlouho odkládat,” nabádá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Oční prohlídky by neměli podceňovat ani lidé, jimž se zdá jejich vidění v pořádku. Zhoršení zraku často nastává plíživě, proto jej člověk sám na sobě nemusí vždy zpozorovat – a je tedy důležité nechat si zrak změřit odborníkem. Řidiči starší 65 let (po 68. roce každé dva roky) musejí podstoupit prohlídku na posouzení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, jejíž součástí je i kontrola zraku. Pozor, datum platnosti lékařské prohlídky se nemusí vztahovat k datu narození, ale k datu poslední prohlídky. Pokud máte stanovenou zrakovou korekci, musíte ji ze zákona za volantem mít. A nezapomeňte si dát do přihrádky spolujezdce také náhradní brýle pro případ rozbití či ztráty těch, které máte na nose.
  4. Lepší zrak umožňuje pestřejší podzim života – a pomáhá i s psychikou Naděje dožití v Česku zvyšuje, již v roce 2013 to bylo 81 let. Podle dat Českého statistického úřadu se očekává, že vývoj počtu obyvatel starších 65 let se bude v nadcházejících desetiletích navyšovat. Ani v sedmdesáti letech tak není člověk „starý“ na to, aby rezignoval na péči o svůj zrak. Může mít před sebou dlouhé roky života a díky ostrému vidění je prožije mnohem kvalitněji, jelikož se může věnovat svým koníčkům, rodině, a je mnohdy i více soběstačný, například právě díky řízení automobilu. „Možnost aktivního života bývá často rozhodující pro chuť do života, vitalitu i zvládání přicházejících nemocí. Co nejvyšší míra soběstačnosti je pro osoby v pokročilejším věku vždy velice prospěšná,“ potvrzuje psychologický poradce Mgr. Petr Šusta, Ph.D.
  5. Dobré vidění je prevencí proti úrazům Ostrý zrak má vliv nejen na kvalitu života a možnost věnovat se oblíbeným aktivitám od luštění křížovek po péči o zahrádku, ale ve výsledku umožňuje seniorům i lepší pohyb a tím potažmo ovlivňuje jejich celkové zdraví. Odborníci dokonce tvrdí, že odstranění katarakty může být i prevencí atrofie mozku z důvodu stařeckých změn. „Výsledky australské studie Blue Mountains Eye Study prokázaly, že operace šedého zákalu následně snižuje riziko časného úmrtí a to až o 40 %, protože lidé mají mnohem větší vitalitu, lepší psychiku, lépe spí,“ upozorňuje MUDr. Valešová. Nezanedbatelným faktorem rovněž je, že díky dobrému zraku mohou předejít také úrazům, které bývají spojeny například s přehlédnutím překážky. Zároveň je vhodné řešit problémy se zrakem v době, kdy jsou co nejméně rozvinuté jiné nemoci, s ostrým zrakem se totiž lépe čelí i různým překážkám, které život přináší. Navíc onemocnění očí může souviset i s jinými závažnými chorobami. V ordinaci oftalmologa lze odhalit například cukrovku či vysoký krevní tlak.

Víte, že...

...podle průzkumu očních klinik NeoVize každý desátý senior nenavštěvuje očního lékaře. Vezmeme-li v úvahu, že v České republice žije přes 2,1 miliony lidí ve věku 65 let a starších, pak by se jednalo celkem o více než 210 tisíc obyvatel?

...senioři by měli očního lékaře navštívit každý rok? „Je důležité prevenci nepodceňovat, zvlášť ve vyšším věku, kdy se o slovo přihlásí počínající šedý zákal. Nebo pokud se vyskytuje v rodině oční onemocnění nebo cukrovka, není dobré cokoliv podceňovat,“ vysvětluje oftalmoložka MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize Praha.

...kromě vyšetření zrakové ostrosti by měla preventivní prohlídka zahrnovat také vyšetření zorného pole na perimetru a měření nitroočního tlaku, které může odhalit skrytý zelený zákal? Nebojte se u očního lékaře ptát, jaká vyšetření vám dělá a proč.

...objednat se na oční kliniku můžete i bez doporučení praktického lékaře?

...potíže se zrakem se vyhýbají jen necelé čtvrtině seniorů (23 %)? Aktuální problémy s viděním pak uvádí 61 % a dalších 16 % jimi trpělo v minulosti, vyřešili je však pomocí operace.

...na očních klinikách NeoVize došlo letos u operací šedého zákalu u pacientů nad 70 let k meziročnímu poklesu (leden–únor 2021 vs. stejné období 2020) až o 70 %? „Je to způsobeno zejména obavami z COVID-19. K obavám ale není žádný důvod, protože odkládáním operací může dojít k zásadnímu zhoršení zraku pacienta, který může vést ve spojení s dalšími onemocněními ke zhoršení kvality a bezpečnosti života. Navíc díky promyšleným hygienickým opatřením na našich klinikách jsme za celé období pandemie nezaznamenali jedinou nákazu pacienta v průběhu pobytu na klinice během vyšetření či operace,“ informuje Bc. Petr Kocian MHA, generální ředitel NeoVize Group. „Omezení operací šedého zákalu u starších pacientů považujeme za alarmující a snažíme se pacienty varovat před dlouhodobým odkládáním operace šedého zákalu,“ dodává.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Inkontinence není jen problémem našich babiček

Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00

Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

Jak si užít jaro bez rýmy a oteklých očí?

Jak si užít jaro bez rýmy a oteklých očí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2023 11:00

Když se sezóna chřipek a nachlazení konečně chýlí ke konci, je to pro mnohé jako světlo na konci…

6 očních vad, které ubírají na kráse

6 očních vad, které ubírají na kráse

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 9. 3. 2023 10:00

Šilhání, popraskané žilky, kruhy pod očima nebo povislá víčka – vady na kráse, které ale mohou…

Alergici, pozor!

Alergici, pozor!

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 3. 2023 0:05

Louky sice ještě nerozkvetly a auta nepokrývá žlutý poprašek, pylová sezóna už ale začala. První…

10 omylů a mýtů o ledvinách

10 omylů a mýtů o ledvinách

Autor: MUDr. Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Sokolově, Datum: 23. 2. 2023 10:00

O onemocnění ledvin existuje spousta mylných informací. Podívejme se na ty nejčastější.

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 9. 2. 2023 0:05

V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach,…

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2023 0:05

Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního.…

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Helenou Žemličkovou, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika, Datum: 7. 2. 2023 0:05

Každý rok zemře v celé Evropě 35 000 lidí na následky antibiotické rezistence. Vzhledem k četnosti…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-