
Škodí brýle z drogerie?
„Univerzální brýle by se měly používat jen na krátkodobé čtení například etikety v obchodě – ostatně právě k tomuto účelu se asi před třiceti lety v USA začaly vyrábět. Hotové brýle by měl jejich majitel nosit bez přestávky maximálně hodinu. Dlouhodobě by se rozhodně používat neměly, nejsou totiž přesně nastavené na oči konkrétního člověka a mohou spíše uškodit než pomoci. Špatně vycentrované brýle mohou způsobit bolesti hlavy, rychlejší únavu nebo i šilhání,“ zdůraznil MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě klinik Gemini.
Stejný počet dioptrií na každém oku
Hotové brýle nejsou pro každého. Volně prodejné brýle jsou vhodné pouze pro lidi, kteří mají na každém oku stejný počet dioptrií a netrpí žádnou další vadou. Takových lidí je poměrně málo. Univerzální brýle mají základní dioptrie ve škále zhruba od 0,5 do 4,5.
Volně prodejné brýle bez předpisu jsou určeny pouze na čtení. Existují ale lidé, a není jich málo, kteří kromě brýlí na blízko potřebují i brýle na dálku. Takové například v drogerii koupit nelze. K jejich zakoupení je třeba lékařský předpis.
K lékaři každé dva roky
Především lidé nad 40 let by měli zajít k očnímu lékaři každé dva roky, a to i v případě, že žádné obtíže nepociťují. Řada očních vad má totiž velmi mírné projevy, a pokud se rozvinou, může být na jejich léčbu pozdě. Ordinaci očního lékaře by se neměli vyhýbat ani nositelé hotových brýlí.
Vždy platí, že by před zakoupením brýlí měl pacienta vyšetřit oftalmolog. Volně prodejné brýle navíc nemají antireflexní vrstvu, která například redukuje odlesky a zlepšuje vidění při práci na počítači. Navíc skla nejsou tvrzená, takže se rychle poškrábou. Problémem může být také nízká kvalita použitých materiálů na obroučky. Často se stává, že i po krátkém nošení se u brýlí začnou viklat nožičky, což způsobuje, že brýle na obličeji dobře nesedí. Kvůli nekvalitnímu zpracování zpravidla hotové brýle majiteli dlouho nevydrží.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění
Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 1. 2023 0:05Leden je měsícem rakoviny děložního čípku. Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“
Autor: Šárka Podlenová, Datum: 23. 1. 2023 0:05Lidé dříve umírali hlavně na infekce. Už téměř 100 let nám s infekcemi bakteriálního původu…

6 mýtů o antibiotikách
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., přednostou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN v Motole, Datum: 19. 1. 2023 11:00Víte, že na důsledky odolnosti bakterií na antibiotika zemře v ČR víc lidí než na autonehody? A že…

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla
Autor: Šárka Pelcová, Datum: 17. 1. 2023 0:05Telefony, PC, TV i úsporné žárovky produkují modré světlo. Je také součástí světelného spektra u…

Bolest hlavy a oči
Autor: redakce ve spolupráci s optometristkou Lucie Macháčkovou, Lentiamo, Datum: 6. 1. 2023 15:00Vztah mezi bolestí hlavy a špatně stanovenými dioptriemi se vyučuje již v prvním ročníku studia…

4 novoroční předsevzetí, za která vám poděkuje vaše srdce
Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 1. 2023 14:29Se začátkem nového roku mnoho z nás rekapituluje svůj život a dává si novoroční předsevzetí. Pokud…

5 silvestrovských pohrom pro oči
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Eva Jerhotovou z Oční kliniky NeoVize Praha, Datum: 28. 12. 2022 15:00Oslavy příchodu nového roku se mohou snadno zvrtnout. Pozor na oči a co dělat v případě nehody.
Komentáře