A to je jeden příklad za všechny. Pojďme si ovšem nejprve vysvětlit, co všechno v sobě ukrývá pojem „rituál“. Psychologové ho definují jako sérii po sobě jdoucích akcí, které nemají význam praktický, ale symbolický.
Určité typy osobnosti, a je jich v populaci kolem 40 %, ale opakují osvědčené postupy, protože rychle vedou k cíli a dodávají jim určitý řád.
Co říkají naši čtenáři: „Při rozbalování dodržujeme, že vždycky jeden rozbaluje a ostatní čekají, aby každý měl svou “chvilku slávy”. S tímhle má největší problém tchyně, nedokáže malé děti nechat rozbalovat samotné, několikrát jim to vzala z ruky, aby to bylo rychlejší. Tchyně k nám už na Vánoce nejezdí.“
Rituály a tradice mohou být cestou, jak snižovat pocit úzkosti z nepředvídatelnosti světa. Ten je čím dál více zdrojem chronického stresu, který si nemusíme vůbec uvědomovat. A lidi na něj reagují různě - záleží na typu osobnosti i životních zkušenostech.
Někteří nejistotu vůbec netolerují a neustále vyhledávají možná nebezpečí. Jsou ve stavu ostražitosti, který na buněčné úrovni vede prokazatelně k mnoha onemocněním. Rituály mohou tuto nejistotu zmírňovat, protože máme pocit, že víme, co bude.
Rituály můžeme zjednodušeně je můžeme rozdělit na skupinové a individuální.
Skupinové rituály naplňují potřebu sounáležitosti, která je vedle autonomie a kompetentnosti jednou ze tří základních psychologických potřeb.
Většina z nás si ji v kruhu svých blízkých užívá právě o Vánocích. Cítit propojení s druhými potřebujeme sice všichni, ale jde o míru a způsob. Některé typy osobnosti jsou velmi citlivé na pocit osobní svobody. Proto u nich rituály, které jim někdo nutí, spíše vyvolávají konflikty.
Co říkají naši čtenáři: „Kluci si na stromeček vybírají ozdoby sami (máme za ty roky velkou bednu všech možných ozdob), je pak takový „veselý“. Jeden rok třeba vyráběli ozdoby ze samotvrdnoucí hmoty a na stromečku nám tak visela mimo jiné i růžová spermie.“
Přestože své individuální rituály máme všichni, neměli bychom automaticky předpokládat, že budou vyhovovat i ostatním. Často se stává, že rituál není tím, co vzniklo domluvou, ale spíše tradicí.
Tu všem kolem vnucují členové skupiny, kteří přirozeně tíhnou k opakování postupů přirozeně, což jim naplňuje jejich potřebu stability. Věci se dějí tak, jak jsou zvyklí. Jenže takhle to nemáme všichni.
Co říkají naši čtenáři: „Mezi mnou a manželem je každý rok spor o vánoční stromeček. Já ráda dopřávám synovi to nejhezčí kouzlo vánoc, tedy když přijde na Štědrý den večer k nazdobenému rozsvícenému stromečku s dárky. Manžel ale chce, aby pětiletý syn už začal zdobit stromeček s námi. Že on jako dítě měl radost právě z toho zdobení.“
Pokud patříme k typům s vrozenou potřebou rozumět a prověřovat, můžeme zpochybňovat logiku argumentu, protože to tak přece vždycky děláme. Jiným typům může předem daný pevný postup rituálu vadit, protože jejich mozek chce spíš reagovat na aktuální pocit a přizpůsobit se situaci.
S dospělými je lepší se o rituálech pobavit a pokusit se najít společnou řeč, nicméně malým dětem prostřednictvím rodinných rituálů předáváme určité hodnoty. Můžeme např. trvat na tom, že budeme mít společnou večeři, a to nejen o Vánoce.
Než abychom dětem něco vyčítali, zkusme je spíše do příprav rituálů zapojit. Díky tomu zakusí, jaké je cítit spoluzodpovědnost za to, co děláme jako rodina společně. A s ohledem na jejich typ osobnosti jim třeba ponechme volbu v tom, zda chtějí u společného jídla spíše mlčet, nebo vyprávět o tom, kam se posunuli v počítačové hře, nebo sdílet pocity ze vztahu s kamarádem.
U skupinových rituálů, a to nejen týkajících se Vánoc, je ideální se průběžně domlouvat na tom, zda vám všem vyhovují, nebo jestli už se nepřežily. Další možností je zavést nový rituál, s nímž budou v pohodě všichni. Případně připustit, že určitých rituálů se všichni neúčastní. Musí zdobit stromeček opravdu každý? Je třeba, aby se všichni šli o Vánoce projít, když se někomu opravdu nechce?
Co říkají naši čtenáři: „Co už děti nejsou miminka a nespí přes den, nastal problém, kdy nenápadně dostat dárky ze skrýší pod stromek po štědrovečerní večeři. Proto jsme se s manželem domluvili, že dárky se nanosí přes noc z 23.12. a děti si je rozbalují hned ráno. Odpadá tak i celodenní Už to bude?! , děti si můžou nové věci užívat celý den a my s manželem v klidu děláme bramborový salát a řízky.“
Měli bychom vědět, že to, co vyhovuje nám, nemusí ostatním. Proto bychom nikoho neměli nutit do našich rituálů. Zároveň je dobré se učit říct ostatním to, co já potřebuju. A ustát případný sociální tlak, pokud se to jiným lidem nelíbí.
Zcela klíčové je se v předvánočním shonu zastavit a říct si, o co vám ohledně vánočních svátků skutečně jde.
Dohodněte se na dvou či třech klíčových věcech a u ostatních hledejte kompromisy. A také se zeptejte vašich dětí, jak Vánoce vnímají. Z čeho mají opravdovou radost a kdy se necítí dobře? Jak by se chtěly na přípravách podílet a co by chtěly během svátků zažít? Možná budete překvapeni, jak málo dětem stačí, nebo z čeho všeho dokáží mít radost.
Zdroje informací: oldschoolhousenursery.co.uk, visitczechia.com, Teorie typů a Milovat nestačí
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…
Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…
Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…
Vše se zahaluje do motivu květin a srdcí, restaurace zvou na speciální párová menu a v obchodě…
Blíží se den, kdy děti přinesou domů vysvědčení. „Kdybys nebyl tolik na mobilu a raději se učil.“…
Děsivé titulky vyvolávající emoce prodávají. To je také případ termínu Blue Monday. Pojem, který se…
Pořídit dárky, napéct cukroví, stihnout vánoční úklid a dohnat pracovní resty. Účinnou prevencí…
Pokud jde o Vánoce a jejich vliv na naše zdraví, jsou statistiky nemilosrdné. Průměrný Čech během…