Květ topinamburu připomíná slunečnici. (zdroj: Wikimedia Commons)
Co obsahuje? Hlízy jsou bohaté na železo, draslík, thiamin, fosfor, vitamin B3 (niacin), vitaminy C a D. Obsahuje vzácný inulin, který snižuje hladinu cukru v krvi a glykemický index potravin, a tím napomáhá léčbě cukrovky. Také se v něm hojně vyskytuje protein.
K čemu je vhodný? Vzhledem k tomu, že je nízkokalorický, neobsahuje žádný tuk ani cholesterol, hodí se k redukčním dietám. Svým vysokým obsahem vlákniny působí příznivě na trávicí systém, chrání tlusté střevo před záněty. Detoxikuje játra. Je důležitou součástí v léčbě a prevenci hypertenze. Doporučuje se kojícím matkám, protože zvyšuje produkci mléka. Diabetici zase u topinamburu oceňují, že v něm je oproti bramborám velice nízký obsah škrobu.
Pozor, při vyšší míře konzumace topinamburu hrozí nadýmání.
Jak se využívá gastronomii? Topinambury lze použít skoro všude, kde jsme byli dosud zvyklí využívat brambory. Existují recepty, ve kterých dominuje, ale i ty, kde figuruje jako příloha, například vařené a šťouchané, ve formě )kaše, pečených hranolků či smažených bramboráčků. Své místo v menu má i jako předkrm zvaný crudité. Zde se tominambur servíruje syrový a nakrájený na tenké plátky nebo hranolky, posléze se namáčí do nejrůznějších dipů a dresinků. Výborná je z něj také krémová polévka nebo salát.
Jak je pěstovat? I když jsou rostliny mrazuvzdorné a relativně snadno se pěstují, je nutné je mít v půdě bohaté na živiny a nejlépe na slunném stanovišti. Topinambury zakořeněné v málo úrodné půdě často produkují malé hlízy a divoce se zplaňují.
Sklízí se na podzim, ale je možné nechat hlízy v zemi přes zimu a vykopat je až na jaře nebo podle potřeby. Nedoporučuje se je uschovávat ve sklepě, protože tam už po krátké době začínají měknout a hnít. Nejlépší je je zkonzumovat brzy po sklizni.
⇒ Ani v nápojích neztrácí své kouzlo. Výborný je čaj připravený ze sušených žlutých topinamburových květů.
⇒ Slupky hlízy je lepší odstraňovat kartáčkem než škrabkou.
⇒ Při přípravě pomazánek ze syrových hlíz topinamburu je vhodné ihned po odstranění slupky hlízy ponořit do vody s citronovou šťávou nebo lžičkou octa. Zamezíme tím černání hlíz, což by pak ve výsledném vzhledu pomazánky nebylo moc estetické.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Produkty ze sóji jsou již dlouho považovány za skvělý zdroj bílkovin. V západním světě sice sója…
Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…
Sezóna šípků je tu! Jak z nich vytěžit maximum? Vždyť mají mnohem více vitaminu C než citrusy!
Ačkoli se na dýni běžně pohlíží jako na zeleninu, z botanického hlediska je ovoce, protože obsahuje…
Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…
První chladnější dny mohou pořádně potrápit. Nepříjemnosti v podobě ucpaného nosu, pokašlávání,…
Problémy se spánkem, s usínáním nebo se špatnou kvalitou spánku a nočním probouzením, se objevují u…
Přemýšlíte, jak vnést do osvědčených receptů svěží vítr? Vsaďte na mangold! Výtečnou listovou…
Komentáře