Pro své charakteristické aroma je skořice nepostradatelnou součástí mnoha jídel. Ať už ji přidáte do horkých nápojů, dezertů nebo podzimních dobrot, skořice dokáže nejen pozvednout chuť, ale také prospět vašemu zdraví – a navíc přinést do vašeho domova famózní vůni a atmosféru.
Skořice je koření vyrobené z určitých druhů stromů. Extrakty z kůry, stejně jako listy, květy, plody a kořeny skořicového stromu se používají v tradiční medicíně po celém světě již tisíce let. Používá se při vaření a pečení a přidává se do mnoha potravin.
Existují čtyři hlavní druhy skořice. Tmavě zbarvená kasia skořice je nejběžněji prodávaná ve Spojených státech. Pěstuje se v jihovýchodní Asii. Cejlonská skořice, také známá jako pravá skořice, se často používá v jiných zemích.
Skořice, kterou koupíte v obchodě, může být jedním ze dvou hlavních typů, cejlonská nebo kasie, nebo směs obou. Cejlon se snadněji mele, ale nemusí mít stejné zdravotní přínosy.
Skořice má antioxidační, antibiotické a protizánětlivé vlastnosti. Některé výzkumy ukazují, že skořice může být dobrá pro lidi s cukrovkou. Může také snížit hladinu cholesterolu u lidí s cukrovkou.
Skořice obsahuje draslík, hořčík a vápník. Draslík pomáhá působit proti účinku sodíku na krevní tlak a řídí srdeční frekvenci. Draslík se také podílí na funkci nervů. Hořčík a vápník spolupracují na udržení zdravého srdečního tepu. Tyto dva minerály jsou nezbytné pro zdraví kostry, zabraňují oslabení kostí, stavu zvanému osteoporóza.
Skořice je účinný protizánětlivý prostředek. Skořice by mohla být nástrojem v prevenci nebo léčbě rakoviny. Sloučenina cinnamaldehyd je zodpovědná za výraznou vůni a chuť skořice. Tato fytochemikálie má také prokázané rozšířené antibiotické účinky.
Cinnamaldehyd byl testován proti několika bakteriím a virům, včetně stafylokoků, E. coli , salmonely a candidy. Vědci zjistili, že je schopen zabránit růstu těchto bakterií.
Skořice má spoustu antioxidantů, jako jsou polyfenoly. Ty mohou pomoci vyhnout se oxidačnímu poškození. Antioxidanty ve skořici jsou tak silné, že ji lze někdy použít jako přírodní konzervant potravin.
Odborníci zjistili, že užívání doplňků skořice může posílit antioxidanty hladiny ve vaší krvi a také nižší markery zánětu.
Skořice by mohla snížit vaše triglyceridy a celkovou hladinu cholesterolu, což by mohlo pomoci předcházet srdečním onemocněním. Pokud budete užívat doplňky s alespoň 1,5 gramu skořice denně, může to snížit váš celkový cholesterol, LDL (nebo špatný) cholesterol, triglyceridy a cukr v krvi, pokud máte metabolické onemocnění
Skořici obvykle najdete ve většině obchodů s potravinami a supermarketech v části, kde jsou suroviny na pečení. Často je k dostání stočená v tyčinkách nebo již rozemletá na jemný prášek. Mletá skořice má mnohostranné využití a dodává chuť slaným pokrmům i sladkým dezertům.
Mnoho lidí si užívá tyčinky skořice v teplých nápojích, jako jsou horká čokoláda, horký jablečný mošt a svařené víno. Můžete je přidat i do nakládacího láku a ovocných kompotů. A mnoho etnických receptů na dušená masa, omáčky a marinády vyžaduje jedinečnou chuť skořice.
Zdroje informací: kniha Rady babky kořenářky, webmd.com a bezpecnostpotravin.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Zima je pořád v plném proudu a slunce je pro nás stále vzácností. Krátké dny, chladné počasí a…
Pistácie si okamžitě získají pozornost každého z nás svou jedinečnou zelenou barvou, která pokrmům…
Pouštíte se do očisty těla, protože se cítíte bez energie? Podobný nápad má v zimním období spousta…
Pět rad, jak změnit svůj život. Spousta z nás každého prvního ledna plánuje, že začne zdravě jíst,…
Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.
Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…
Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě. Jejich výskyt souvisí se špatnou…