Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Rohovník obecný: Svatojánský chlebíček
Wikimedia Commons
Životní styl / Přírodní medicína

Rohovník obecný: Svatojánský chlebíček

datum: 26. 8. 2020 15:00 autor: Jana Vavřinová
Sladký dotyk exotiky i oblíbenec u mlsounů, co si drží linii. Velkou oblibu si získal pro svou lahodnou chuť, díky které se o něm mluví jako o výborné alternativě kaloričtější čokolády, lépe řečeno kakaa. Zatímco kakao je bohatší na železo a hořčík, v množství vápníku je rohovník jasnou jedničkou.

Kde ho najdete? Byli to starověcí Řekové, kteří jako první vypěstovali rohovníky, které jsou dnes již známé a pěstované po celém světě, od Indie přes Mexiko až po Austrálii. Do Ameriky byla tato plodina přivezena ze Španělska roku 1854. Rohovníku se u nás také říká karob nebo svatojanský chlebíček. Toto pojmenování získal podle legendy od svatého Jana Křtitele, který tuto rostlinu rád konzumoval.

Co obsahuje? Nasládlé hnědé plody rohovníku, kterým se říká lusky, obsahují jak vitaminy A, B2, B3 a B6, ale také velké množství minerálů, jakými jsou měď vápník, mangan, draslík, hořčík, zinek, selen. Rohovník má též vysoký obsah vlákniny, pektinu a bílkovin.

Lusky rohovníku. (zdroj: Wikimedia Commons)

K čemu je vhodný? Vzhledem k tomu, že má přirozeně vysoký obsah vlákniny a neobsahuje kofein, je ideální pro lidi s vysokým krevním tlakem. Nízký obsah cukru a tuků z něj dělají skvělý doplněk stravy. Kdo chce zhubnout, může jím nahradit čokoládu/kakao. Vysoká hladina vitaminů A a B2 prospívá zdraví pokožky a zraku. Dále pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a riziko srdečních chorob, zmírňuje žaludeční problémy. Je osvědčeným prostředkem k léčbě průjmu. Obezřetní v jeho konzumaci by měli být diabetici užívající inzulin, protože rohovník může ovlivňovat funkci inzulinu.

Kde a jak se využívá? Ze sušených lusků (do Česka se dováží sušené, protože čerstvé plody mají tendenci se velmi rychle kazit) se nejčastěji vyrábí prášek nebo mouka. Ze semen se dělá karobová guma, která má své užití v potravinářství jako zahušťovadlo, emulgátor a stabilizátor. Oblíbený je ve formě sirupu, který se může přidávat coby zdravější sladidlo do nápojů, kaší, jogurtů, zmrzlin a nejrůznějších dezertů.


Tip redakce

Čaj z rohovníku při střevních potížích

Rozmíchejte 20 g karobového prášku (dávka pro dospělého) v šálku horké vody nebo černého čaje. Pijte jeden šálek denně.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Světlice barvířská: Užitečná kráska

Světlice barvířská: Užitečná kráska

Autor: -gul-, Datum: 20. 9. 2020 11:00
7 cest k dobrému usínání i spánku

7 cest k dobrému usínání i spánku

Autor: -mav-, Datum: 12. 9. 2020 11:00
Anýz: Nejdéle známé koření na světě

Anýz: Nejdéle známé koření na světě

Autor: -an-, Datum: 9. 9. 2020 10:00
5 rad, jak se vyhnout podzimnímu stresu

5 rad, jak se vyhnout podzimnímu stresu

Autor: redakce ve spolupráci s ing. Bohuslavem Hlavatým, Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny, Datum: 6. 9. 2020 11:00
Tip šéfredaktorky

Cesta do hlubin robotovy duše

7. 9. 2020 10:00 autor -red-