
Okra: Chutný zelený poklad ze srdce Afriky
Kde ji najdete? Původem je okra pravděpodobně z Etiopie. Ve 12. století př. n. l. byla zušlechtěna starověkými Egypťany a dále rozšiřována po celé severní Africe a Středním východě. Do Karibiku a Spojených států (zejm. oblíbenou je ve státě Luisiana) se plodina dostala v 17. století díky otrokům, kteří tam přicestovali se západní Afriky. Brzo poté se okra představila obyvatelům západní Evropy.
Co obsahuje? Je zdrojem vitaminu C a A, také skupiny vitaminů B, železa, draslíku a vápníku. Má nízký obsah kalorií, je dobrým zdrojem vlákniny a neobsahuje tuk.
K čemu je vhodná? Pravidelná konzumace okry posiluje stěny cév, snižuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi, bojuje proti ateroskleróze. Pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny prostaty a tlustého střeva. Díky značnému množství kyseliny listové je doporučována těhotným ženám. Lusky a semena okry zase podporují vykašlávání a redukují počet astmatických záchvatů.
Okra v gastronomii Ze světlých až žlutých květů lze dělat chutný čaj. Plody jsou zase vhodné k restovaní, smažení, pečení, nakládaní, vaření i dušení. Mladé tobolky okry lze sušit i zamrazit. Vzhledem k její chuťové podobnosti s lilkem je využitelná v mnoha receptech, například v salátech, polévkách, pod dušené maso nebo k přípravě cajunského gumba. Výtečně se hodí ke kyselým potravinám, jakými jsou třeba citrusy a rajčata. Vzhledem k její slizké a lepkavé struktuře je vhodná k zahušťování pokrmů.
Tip redakce
Uvařené plody bývají velice slizké, což spoustu lidí odradí od jejich konzumace. Nežádoucího lepkavého efektu se zbavíte tak, že je před vařením pokapete citronovou šťávou a necháte chviličku odležet.
Další články z rubriky

Péče o zuby je věda. Zdravý chrup podpoří kromě správné techniky čištění i bylinky
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 3. 11. 2023 0:05Čistit si zuby dvakrát denně se učíme už jako malé děti a jak roky ubíhají, nenapadne nás, že…

Velká zelená trojka aneb Co víme o zelených superpotravinách?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 6. 2023 0:05Chlorela, spirulina i mladý ječmen společně vytváří dokonalou souhru látek prospívajících tělu.…

Jitrocel: Pán cest
Autor: -mav-, Datum: 3. 4. 2023 10:00Tak se mu říkalo, protože ho poutníci na svých botách roznesli do celého světa.

Aronie: „Nejzdravější“ živý plot
Autor: -an-, Datum: 27. 3. 2023 15:00Slyšeli jste už o aronii? Říká se jí také temnoplodec nebo černý jeřáb a je to chuťový zázrak plný…

Citronová tráva: Využívá se v lidovém léčitelství i v kosmetice
Autor: -ket-, Datum: 6. 3. 2023 15:00Užitečná bylinka silně voní po citronu a říká se jí také voňatka citronová, citronela nebo voňavá…

Sója: Starověká posvátná plodina
Autor: -mav-, Datum: 3. 1. 2023 15:00Produkty ze sóji jsou již dlouho považovány za skvělý zdroj bílkovin. V západním světě sice sója…

4 rady, jak na detox organismu
Autor: -an-, Datum: 21. 11. 2022 16:30Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…

Šípky: Perfektní přírodní zdroj vitaminu C
Autor: -an-, Datum: 26. 10. 2022 10:30Sezóna šípků je tu! Jak z nich vytěžit maximum? Vždyť mají mnohem více vitaminu C než citrusy!
Komentáře