
Hořčík: Důležitý minerál, který zabraňuje křečím
Hořčík nebo také magnesium je důležitým minerálem v našem těle. I přesto jej však třetina Čechů nemá dostatek. Hořčík je důležitým a zároveň čtvrtým nejčastějším minerálem v našem těle. Stará se o více než 300 enzymů regulujících metabolické procesy v lidském organismu. Zvýšený příjem hořčíku je vhodný zejména při větší psychické i fyzické námaze.
K čemu je dobrý? Pomáhá našemu tělu se stresovými situacemi. Mimoto má také pozitivní vliv na srdeční rytmus či na tvorbu ochranných látek pro naše tělo. Svou nezastupitelnou roli si vydobyl i díky kontrole srážení krve a činnosti střev, močového měchýře či žlučníku.
Kdo především by měl myslet na jeho dostatečný příjem? Zejména lidé s psychickou zátěží a ti, kteří zažívají stres, ženy v menopauze, lidé pracující ve fyzicky náročném povolání, sportovci, kteří mají větší fyzický výdej, a těhotné a kojící ženy. „S vysokým nedostatkem hořčíku se potýkají i lidé s cukrovkou. Jeho nedostatečné množství se projevuje často například ve formě známých křečí nohou. Hořčík má totiž relaxační účinky na naše svaly. Pokud se chceme věnovat fyzickým aktivitám, je důležité si hlídat dostatek tohoto minerálu,“ vysvětluje Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.
Jaká je jeho doporučená denní dávka? Pro dospělé je to 420 mg pro muže a 320 mg pro ženy.
Kde ho získáme? Dostatečného příjmu hořčíku bychom měli dosáhnout díky pestré stravě, zejména bohaté na luštěniny, celozrnné produkty, ale i ořechy či zeleninu a kakao. Vyměňte tak příště sladkou sušenku za celozrnnou svačinu či alespoň kus čerstvého ovoce.
Je důležité pamatovat na to, že z přijatého hořčíku vstřebá naše tělo jen menší část. Vstřebávání hořčíku brání potraviny s vyšším obsahem fosfátu, zinku a vápníku, jakými jsou například průmyslově vyráběné potraviny, sladkosti či tavené sýry, vyšší příjem tuků a sacharidů nebo nedostatek vitaminů B₁, B₂ a B₆.
Pokud si nejste jisti dostatečným množstvím hořčíku ve vašem těle, sáhněte po doplňcích stravy, které vám pomohou se o adekvátní příjem postarat.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jídlem proti zimním chmurám
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 2. 2025 7:00Zima je pořád v plném proudu a slunce je pro nás stále vzácností. Krátké dny, chladné počasí a…

Pistácie: Zelený zázrak kuchyně
Autor: -red-, Datum: 5. 2. 2025 12:00Pistácie si okamžitě získají pozornost každého z nás svou jedinečnou zelenou barvou, která pokrmům…

Bylinkářka radí: Jak podpořit tělo během očisty? Dopřejte mu vitaminy a relax
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 1. 2025 0:05Pouštíte se do očisty těla, protože se cítíte bez energie? Podobný nápad má v zimním období spousta…

Bylinkářka radí: Padá na vás zimní deprese? Inspirujte se dánskou filozofií hygge
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 19. 12. 2024 0:05Pět rad, jak změnit svůj život. Spousta z nás každého prvního ledna plánuje, že začne zdravě jíst,…

Skořice: Superhrdinka podzimu
Autor: -red-, Datum: 26. 11. 2024 19:24Skořice je báječným hřejivým a posilujícím prostředkem, který potlačuje promrzlost a zahání…

Švestky: Symbol podzimu a zdroj vitaminů a minerálů
Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2024 15:00Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.

Šípková Růženka z Levandulového údolí
Autor: -ket-, Datum: 15. 10. 2024 16:00Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…