Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Bříza bělokorá: Je nejvhodnější doba pro sběr listů
Wikimedia Commons
Životní styl / Přírodní medicína

Bříza bělokorá: Je nejvhodnější doba pro sběr listů

datum: 10. 4. 2019 10:00 autor: -an-
Nenáročná a odolná rostlina, která má od pradávna nezastupitelnou úlohu v lidovém léčitelství.

Kde ji najdete? Strom s charakteristickou černobílou kúrou je doma téměř po celé Evropě i Malé Asii. Roste na pastvinách i mýtinách, v Česku na břízu narazíme od nížin až do oblastí s nadmořskou výškou kolem 1000 m.

Co obsahuje? Listy, pupeny i kůra obsahují mj. vitamin C, olej, cukr, ale i silice, minerály, pryskyřice či organické kyseliny.

K čemu je vhodná? Má močopudné účinky, ale nijak nedráždí ledviny. Pozitivně ovlivňuje trávicí funkce organismu. Březové listy se přidávají do koupelí, protože mají silný protirevmatický účinek. Výluh z listů břízy podporuje regenerační schopnosti pokožky a zmírňuje kožní problémy. Nezastupitelné místo má bříza také v kosmetice – čistí pleť, dezinfikuje vlasovou pokožku a zabraňuje tvorbě lupů.

Kdy se sbírá? V dubnu a květnu se sbírají mladé, ještě lepkavé listy, které se pak suší pomalu ve stínu. Na podzim se sbírá kůra z mladých větví.

Tip redakce

Březový masážní olej

Připravte si 750 ml oleje (nejlépe kokosového nebo mandlového), 2 hrsti čerstvých nasekaných březových listů, 3 lžíce vody a nastrouhanou kůru z 1 bio citronu.

Všechny ingredience dejte do nádoby a nechte 3 týdny stát na teplém místě. Pak přeceďte přes mušelín a slijte do lahví. Vydrží 6 až 12 měsíců.

Olej před použitím dobře protřepejte. Hodí se na zanícenou pokožku i na celulitidu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tip šéfredaktorky

Pozor! Je tu velká letní SOUTĚŽ o 3 x stříbrné náušnice

9. 7. 2020 8:00 autor -red-