
Borůvky: Na šeroslepost, močové cesty i na diabetes
Brusnice borůvky, jak zní správný botanický název, patří k oblíbenému ovoci. Od června do září se s nízkými a hodně rozvětvenými keříky se sladkými tmavě modrými plody můžeme setkat v našich lesích.
Kde je najdete? Jejich výskyt je typický pro mírné oblasti Evropy, Ameriky a Asie. Jižní části evropského kontinentu jim nesvědčí, protože keře potřebují vlhčí půdu. Nedaří se jim ani na zahradkách, tam našly uplatnění jiné odrůdy, například kanadská. Chuťově je podobná, ale nemá takové léčivé účinky.
Co obsahuje? V lidovém léčitelství se po staletí využívají nejen plody, ale také listy. Plody obsahují mj. třísloviny, cukry a ovocné kyseliny, jsou bohaté na vitaminy A, B, C a pektin. V listech najdeme především myrtillin, kterému se říká nazýván rostlinný inzulín.
K čemu jsou vhodné? Největší účinky má tinktura z konečků rostliny. Ta má blahodárný vliv na problémy se slinivkou i zrakem. Podporuje totiž funkci sítnice a pomáhá stabilizovat množství kolagenu v oku, pozitivně tak působí na kvalitu a jasnost vidění.
Pomoci ale může i při hubnutí. Borůvka totiž pomáhá udržovat normální metabolismus glukózy, tuků a bílkovin a příznivě působí na střevní sliznice. Díky svým antioxidačním účinkům navíc pomáhá čistit organismus od škodlivých látek. Borůvky by měly vyhledávat také osoby se sklony k cukrovce, právě čerstvé plody nebo tinktury z borůvek totiž mohou díky své schopnosti podpořit maximální využití přirozeného inzulinu sloužit jako podpůrný prostředek při léčbě tohoto onemocnění.
Borůvka a odvary z borůvek pomáhají při zánětech močových cest. Podporuje také ostrost zraku a zlepšuje šeroslepost. Není divu, že vojenští piloti za druhé světové války hojně konzumovali borůvkový džem, protože věřili, že jim zlepší noční vidění. Borůvky jsou také součástí stravy pro kosmonauty.
Kdy se sbírají? Plody samozřejmě až poté, co jsou zralé, tedy během celého léta. Listy je možné sbírat už od jara.
Redakce zjistila
Listy z borůvky mohou pomáhat v prvních fázích cukrovky 2. typu, když pacient dodržuje dietní režim a nemá předepsané speciální léky. Ovšem pokud diabetici užívají inzulín, musejí se o případné konzumaci čaje z borůvkových listů poradit s lékařem!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Péče o zuby je věda. Zdravý chrup podpoří kromě správné techniky čištění i bylinky
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 3. 11. 2023 0:05Čistit si zuby dvakrát denně se učíme už jako malé děti a jak roky ubíhají, nenapadne nás, že…

Velká zelená trojka aneb Co víme o zelených superpotravinách?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 6. 2023 0:05Chlorela, spirulina i mladý ječmen společně vytváří dokonalou souhru látek prospívajících tělu.…

Jitrocel: Pán cest
Autor: -mav-, Datum: 3. 4. 2023 10:00Tak se mu říkalo, protože ho poutníci na svých botách roznesli do celého světa.

Aronie: „Nejzdravější“ živý plot
Autor: -an-, Datum: 27. 3. 2023 15:00Slyšeli jste už o aronii? Říká se jí také temnoplodec nebo černý jeřáb a je to chuťový zázrak plný…

Citronová tráva: Využívá se v lidovém léčitelství i v kosmetice
Autor: -ket-, Datum: 6. 3. 2023 15:00Užitečná bylinka silně voní po citronu a říká se jí také voňatka citronová, citronela nebo voňavá…

Sója: Starověká posvátná plodina
Autor: -mav-, Datum: 3. 1. 2023 15:00Produkty ze sóji jsou již dlouho považovány za skvělý zdroj bílkovin. V západním světě sice sója…

4 rady, jak na detox organismu
Autor: -an-, Datum: 21. 11. 2022 16:30Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…

Šípky: Perfektní přírodní zdroj vitaminu C
Autor: -an-, Datum: 26. 10. 2022 10:30Sezóna šípků je tu! Jak z nich vytěžit maximum? Vždyť mají mnohem více vitaminu C než citrusy!
Komentáře