Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Anýz: Nejdéle známé koření na světě
Wikimedia Commons
Životní styl / Přírodní medicína

Anýz: Nejdéle známé koření na světě

datum: 9. 9. 2020 10:00 autor: -an-
Tato jednoletá rostlina dorůstá do výšky asi 60 centimetrů. Je příbuzná kmínu, kopru a fenyklu. Vyznačuje se svěží a nasládlou chutí. 

Kde ho najdete? Oficiálně se nazývá bedrník anýz. Jeho pravlastí je východní Středomoří – Řecko, Egypt, Malá Asie. Nový domov ale našel také v Evropě. 

Co obsahuje? Především silice, ve které je hlavní složkou anetol

K čemu je vhodný? Pro léčebné využití i jako koření se používá plod, který má zelenošedou, šedožlutou či šedohnědou barvu. Staří Římané o něm psali, že pomáhá při kašli a žaludečních potížích a dává obličeji mladistvý vzhled a zahání těžké sny. Podporuje regeneraci podrážděných sliznic průdušek. Odstraňuje tabákový (cigaretový) zápach z úst a osvěžuje dech. 

Anýz působí proti nadýmání a plynatosti, při průjmech i břišních kolikách, a to i u kojenců. 

Přidává se ke sladkým jídlům, do mléčných polévek a kaší, do kompotů (jablečného, hruškového a švestkového). Neobejde se bez něj vánoční pečivo a perník, šmrnc dodá naložené či vařené červené řepě a zelí, používá se při výrobě likérů (např. v Řecku populární ouzo), parfémů a ústních vod. 

Kořeny této rostliny poskytují dobré služby na jaře a na podzim, tj. v době největšího nebezpečí nachlazení. Podporují vylučování a měly by být vždy po ruce při katarech dýchacích cest, a hrtanu. Současně řídí sekreci žaludku. Mohou se používat jako čaj, nebo se připraví extrakt z jednoho dílu kořenů a pěti dílů koňaku: třikrát denně se 20 až 40 kapek tohoto extraktu užívá na kostce cukru.

Jak se pěstuje? Anýz potřebuje především slunný záhonek, který je chráněný před větrem. Do hlinito-písčité půdy se na jaře vysévají semínka do hloubky 1 až 2 centimetrů. Teprve v červenci začíná kvést bílými květy. 

Sbírá se v srpnu a září. Sklízejí se plody ještě předtím, než dozrají. Je třeba je uchovávat v uzavíratelné nádobě nebo v plátěném sáčku v suchém prostředí.


Náš tip

Oční koupel s anýzem 

1 lžičku anýzových semínek zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte 15 minut louhovat. Pak dobře přeceďte a tímto odvarem si několikrát denně vyplachujte oči při zánětech.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Světlice barvířská: Užitečná kráska

Světlice barvířská: Užitečná kráska

Autor: -gul-, Datum: 20. 9. 2020 11:00
7 cest k dobrému usínání i spánku

7 cest k dobrému usínání i spánku

Autor: -mav-, Datum: 12. 9. 2020 11:00
5 rad, jak se vyhnout podzimnímu stresu

5 rad, jak se vyhnout podzimnímu stresu

Autor: redakce ve spolupráci s ing. Bohuslavem Hlavatým, Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny, Datum: 6. 9. 2020 11:00
Rohovník obecný: Svatojánský chlebíček

Rohovník obecný: Svatojánský chlebíček

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 26. 8. 2020 15:00
Tip šéfredaktorky

Cesta do hlubin robotovy duše

7. 9. 2020 10:00 autor -red-