
Měsíc bez alkoholu – pomůže to játrům, nebo je to spíš jen symbolická výzva?
Měsíc bez alkoholu – pomůže to játrům, nebo je to spíš jen symbolická výzva? (27. 2. 2025)
Suchý únor určitě dává smysl, ale pokud jde o regeneraci jater, jeden měsíc nestačí. Játra jsou neuvěřitelně odolný orgán, ale jejich obnova trvá déle – obvykle jeden až tři měsíce, podle toho, jak moc je zatěžujeme. A nejde jen o alkohol.
Játrům škodí i nadmíra soli, nezdravá strava, obezita, kouření nebo dlouhodobé užívání léků. Suchý únor je dobrý začátek, ale pokud se lidé chtějí cítit lépe dlouhodobě, měli by své játra podporovat celoročně – zdravou stravou, správnými doplňky - to je správný vzorec na prevenci. Pokud jde o příležitostného konzumenta, pak je měsíc bez alkoholu určitě přínosný. Ale pro hlubší regeneraci je potřeba játra podpořit i jinak.
Jaké vitaminy a doplňky jsou podle vás při regeneraci jater klíčové? (27. 2. 2025)
Určitě vitamin C – často se spojuje hlavně s imunitou, ale jako antioxidant podporuje i regeneraci jater. Dále jsou důležité vitaminy skupiny B, především B12 a kyselina listová. Pomáhají játrům lépe zpracovávat toxiny a přispívají k celkové regeneraci.
Ostropestřec mariánský (silymarin) je velmi oblíbený, protože podporuje regeneraci jaterních buněk. Může ho užívat téměř každý a má minimum nežádoucích účinků, ale je dobré se poradit s lékařem, pokud má člověk například vysoký krevní tlak nebo diabetes.
Velmi prospěšné jsou také esenciální fosfolipidy a cholin, které podporují zdraví jaterní tkáně.
Co všechno v organismu může regenerace jater ovlivnit a kdy s očistou jater začít? (27. 2. 2025)
Nejde jen o játra samotná. Jejich očista se pozitivně projeví na pokožce, žaludku, srdci, ledvinách, zraku, ale třeba i na kvalitě spánku, soustředění a celkovém pocitu energie. Samozřejmě pro mnohé i vytoužený úbytek na váze. Nejlépe je začít na jaře, v březnu - dubnu. To je ideální období pro očistu organismu. Pokud se někdo zapojil do Suchého února, je to skvělý první krok, ale pokud chce pro svá játra udělat něco opravdu prospěšného, měl by v tom pokračovat alespoň tři měsíce a přizpůsobit tomu svůj životní styl.
Mám za sebou suchý únor, co ale dál, jakou roli hraje strava? (27. 2. 2025)
Obrovskou. Doporučuji zařadit více čerstvého ovoce a zeleniny a naopak omezit smažená, tučná a průmyslově zpracovaná jídla. Skvělými pomocníky jsou i bylinky – kurkuma, česnek, řepík, artyčok, chlorella, majoránka, oregano nebo kořen pampelišky. Lidé je mohou přidávat do jídel nebo si z nich připravovat čaje. Esenciální fosfolipidy najdeme v sojových bobech a sójových produktech, jako je tofu nebo sojové mléko, ve vaječném žloutku, slunečnicových semínkách, ořechách (hlavně vlašských), rybách a mořských plodech a cholin má své zastoupení ve vejcích (nejvyšší obsah má žloutek), hovězích a kuřecích játrech, luštěninách (cizrna, čočka), brokolici a květáku, mléčných výrobcích.
Pokud máte dotaz na lékárníka, můžete se obrátit mj. na odbornou on-line poradnu nebo napište na redakce@casjenprome.cz
Jak během Suchého února podpořit regeneraci jater? (30. 1. 2025)
Během Suchého února nezapomeňte doplňovat důležité vitamíny, zejména vitamin C, který podporuje detoxikaci, a vitaminy skupiny B, především B12 a kyselinu listovou, jež pomáhají s regenerací jater.
Regeneraci výrazně podpoří také bylinky, jako jsou kurkuma, ostropestřec, česnek, artyčok, chlorella nebo kořen pampelišky.
Úprava jídelníčku je dalším krokem k lepšímu zdraví – zařaďte více čerstvého ovoce a zeleniny a vyhněte se mastným jídlům, alkoholu a průmyslově zpracovaným potravinám. Pokud chcete regeneraci ještě více urychlit, zkuste doplňky stravy, například ostropestřec (silymarin) nebo fosfolipidy, které jsou dostupné ve formě kapslí nebo čajů.
Mějte na paměti, že detoxikace jater vyžaduje minimálně měsíc, zatímco úplná regenerace může trvat 1–3 měsíce. Dodržujte zdravý životní styl a vaše játra vám poděkují lepším zdravím.
Pokud máte dotaz na lékárníka, můžete se obrátit mj. na odbornou on-line poradnu.
Pomáhá melatonin zlepšit kvalitu spánku? (21. 1. 2025)
S novým rokem přicházejí předsevzetí zaměřená na zlepšení zdraví a pohody. Jedním z nejčastějších cílů je zlepšení kvality spánku, což potvrzuje čtyřnásobný nárůst prodeje některých doplňků stravy s melatoninem v Lékárna.cz za posledních 45 dní. Melatonin není vždy účinnější než jiné látky, pod dohledem lékaře je doporučován hlavně seniorům. Češi ale hledají i přírodní řešení - prodeje čajů s meduňkou lékařskou, která uklidňuje a podporuje spánek, se meziročně ztrojnásobily.
Může melatonin škodit? (21. 1. 2025)
Špatný spánek je jedním z ukazatelů duševní nepohody. Doplňky stravy s melatoninem mohou pomoci obnovit pravidelný spánkový cyklus, ale jeho dlouhodobé užívání by mělo být vždy konzultováno s lékařem.
Melatonin nejlépe působí u lidí s jeho přirozeným nedostatkem. Doporučuji užívat melatonin jen nezbytně dlouho a po konzultaci s lékařem. Dlouhodobé denní užívání doplňků stravy s obsahem melatoninu může vést k tomu, že se potlačí přirozená tvorba vlastního melatoninu a nespavost se naopak prohloubí
Melatonin, hormon regulující spánek, si totiž tělo vytváří přirozeně. Jeho produkce však s věkem klesá, což může být jedním z důvodů nespavosti u starších osob. Starší osoby měli ale užívání melatoninu konzultovat vždy s odborníkem. K navození relaxace a zlepšení kvality nočního spánku doporučují odborníci bezpečnější variantu, a tou je hořčík - magnesium bisglycinát, který navozuje relaxaci mozku a pomáhá zlepšit kvalitu nočního odpočinku. Hořčík je vhodný pro každého včetně seniorů.
Na popularitu melatoninu již v minulosti reagoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který v březnu 2023 přípravky s obsahem melatoninu v denní dávce 0,5 mg a více zařadil k léčivům, protože mají potenciálně nežádoucí účinky.
Jaké přírodní prostředky je vhodné při poruchách spánku užívat? (21. 1. 2025)
Doporučuji čaje s meduňkou, levandulí, heřmánkem, lípou, nebo rooibos. Další možností jsou adaptogeny, jako rhodiola, ženšen a eleuterokok, které pomáhají tělu zvládat stres a podporují kvalitní spánek. Je však důležité dbát na správné načasování jejich užívání. Tyto látky stimulují mozek a pomáhají odolávat stresu, ale jejich užívání se doporučuje hlavně v dopoledních hodinách, aby nenarušili spánek.
Pokud máte dotaz na lékárníka, můžete se obrátit mj. na odbornou on-line poradnu.
Existují rizika spojená s dlouhodobým užíváním některých přípravků proti rýmě? (10. 12. 2024)
Mezi nejprodávanější volně prodejné léky proti rýmě za posledních 30 dnů na Lékárna.cz patří Muconasal, Otrivin, Nasivin. Všechny zmíněné produkty obsahují dekongestiva, tedy léky poskytující krátkodobou úlevu v případě ucpaného nosu.
Tyto produkty zmírňují nosní symptomy nachlazení, chřipky, sinusitidy, senné rýmy a jiných alergických reakcí. Nedoporučuji používat kapky a spreje do nosu s dekongestivy déle než týden (děti maximálně 5 dní a kojenci 3 dny).
Již po 2 týdnech pravidelného používání se velmi rychle můžete dostat do začarovaného kruhu, kdy bez kapek či spreje nemůžete fungovat. Postupně pak při dlouhodobém používání může docházet k poškození až odumření nosní sliznice.
Pro dlouhodobější potřebě lze použít produkty s obsahem přírodních silic jako například Pinio-Nasal, Aspecton, RymaStop, Sinulan, nebo hypertonické mořské vody. Ty dokáží z oteklých sliznic vytáhnout tekutinu a snížit tak otok a tím zprůchodnit nos. Jsou bez obsahu dekongestiv.
Pokud máte dotaz na lékárníka, můžete se obrátit mj. na odbornou on-line poradnu.
Využívají lidé pro své dotazy chat Lékárna.cz? (28. 5. 2022)
Lidé znají výhody internetového prostředí a nebojí se je využít. Za velkou přednost považují anonymitu i komfortní získávání odborných rad a informací z pohodlí domova. Dokazuje to skutečnost, že se v online poradně první internetové lékárny na našem trhu Lékárna.cz denně množí dotazy týkající se řešení intimních problémů. Lidé využívají anonymitu, jelikož nechtějí problém řešit před cizími lidmi v lékárně nebo u lékaře. Častěji se na lékárníky v online chatu obracejí ženy, muži však zacházejí při dotazování do větších detailů a podrobností. Lékárníci jsou na tato témata připraveni.
Kdo lidem na chatu odpovídá a za jak dlouho se dočkáme odpovědi? (28. 5. 2022)
Za monitorem sedí zkušení profesionálové s mnohaletou praxí, které dotazy tohoto typu nezaskočí. Někteří zákaznici jsou ostýchaví a ptají se na obecné intimní problémy, nezanedbatelný počet zákazníků se však nebojí zabřednout do detailu a uvést podrobné informace.
Lékárníci jsou na online chatu připraveni pacientům poskytnout odbornou radu – a to mnohdy ve větší míře a v komplexní šíři, než je schopna nabídnout kamenná lékárna. Do karet jim hraje čas, který mají při řešení dotazů a doporučení vhodné léčby. Máme čas, a to je důležité. Můžeme si dohledat přesné informace nebo se zdravotním problémem zabývat důkladněji.
Pacienti dostanou odpověď do několika minut, nejčastěji do 3 hodin, maximální limit na odpověď mají lékárníci do 24 hodin.
Na co se lidé nejčastěji ptají na chatu Lékárna.cz? (28. 5. 2022)
Ženy trápí vaginální problémy, jako jsou například výtoky, kvasinky, svědění, záněty nebo kondylomata. Statistiky uvádějí, že vaginální infekcí alespoň jednou v životě trpělo více než 60 % žen, z toho 31 % dokonce opakovaně. Zejména v letních měsících jsou ženy k těmto problémům náchylné.
Muži se na lékárníky v online chatu Lékárna.cz nejčastěji obracejí se sexuálními dysfunkcemi. Ve všech pádech se tak skloňují problémy s erekcí i předčasnou ejakulací. Zákazníci od nás chtějí především doporučit účinné prostředky na řešení těchto potíží.
V dotazech nechybí ani téma sexuálně přenosných nemocí. Lidé se zajímají, jak, kdy a čím se testovat.
Pokud máte dotaz na lékárníka, můžete se obrátit mj. na odbornou on-line poradnu.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

V období chřipek a nachlazení lidé často rovnou sáhnou po volně prodejných lécích. Může se stát, že se na nich stanou závislými?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2025 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Jaké jsou nejčastější chyby v užívání minerálů a vitaminů?
Autor: -red-, Datum: 6. 12. 2024 14:48Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?
Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?
Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.