Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nadváha pod lupou
Freepik, shurkin_son
Životní styl

Nadváha pod lupou

datum: 3. 6. 2024 0:05 autor: Anna Vágnerová
Více než 60 % dospělé populace v Česku má problém s nadváhou nebo obezitou, příjem ovoce a zeleniny přitom klesá. Lékaři ovšem upozorňují na stále rostoucí obezitu ve společnosti, nebo narůstající počet onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, cukrovka druhého typu, nádorová onemocnění i potíže s klouby.

Lékaři bijí na poplach

V Česku se v posledních letech snížil příjem ovoce a zeleniny na každého obyvatele, přestože i tak mají Češi dlouhodobě podprůměrný příjem.

Lékaři ovšem upozorňují na stále rostoucí obezitu ve společnosti, nebo narůstající počet onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, provázené mrtvicemi a infarkty, cukrovka druhého typu, nádorová onemocnění, kloubní obtíže, poruchy spánku, deprese a chronická respiračních onemocnění, kdy tyto rizika vidí právě v souvislosti s nevyváženou stravou.

 „Více než 60 % dospělé populace má nadváhu nebo obezitu, trend navíc stoupá a týká se i dětské populace. Předpovědi udávají, že do roku 2030 můžeme v populaci čekat až 35 % obézních, přičemž 20 % patnáctiletých má už dnes nadváhu nebo obezitu, především chlapci. Nemoci spojené se špatnou stravou stojí českou společnost nejen mnoho ztracených let života, ale přinášejí též velké ekonomické ztráty. Nízký příjem ovoce a zeleniny patří k největším neduhům české společnosti a jeho dopady dokážeme měřit. Podle zdravotnické ročenky byly v roce 2021 nemoci oběhové soustavy nejčastější příčinou hospitalizace. Proto je důležité lidi motivovat a vysvětlovat jim přednosti a výhody vyvážené stravy,“ říká Petr Smejkal, člen think-tanku Ministr zdraví a hlavní epidemiolog IKEM.


Mohlo by vás taky zajímat

Zdravá hmotnost je prevence proti onemocnění, říkají endokrinolog MUDr. Petr Hlavatý a nutriční specialistka PhDr. Karolína Hlavatá

Ideální porce jídla by měla být 2:1

Podle společnosti pro výživu České republiky je doporučeným denním příjmem sníst alespoň 600 gramů ovoce a zeleniny (kromě brambor). Každý talíř jídla by potom měl být z poloviny zaplněný zeleninou nebo ovocem, ideálně v poměru 2:1.

Změna stravovacích návyků přitom může mít pozitivní dopad nejen na celkové zdraví populace, ale přispěje také ke snížení výskytu chronických nemocí, jako jsou srdeční onemocnění, diabetes a obezita.

„Zvýšení množství kvalitní zeleniny a ovoce v jídelníčku představuje jednu z nejjednodušších úprav, kterou může člověk provést, aby zlepšil své stravovací návyky. Ovoce a zelenina znamenají bohatý zdroj vitaminů, minerálních látek, vlákniny, ale i celé řady fytonutrientů (rostlinných látek, jako jsou např. různé antioxidanty). Ty pro nás sice nejsou esenciální, nebo o tom alespoň ještě nevíme, ale pokud je budeme přijímat, snižují nám riziko vzniku velkého množství onemocnění," vysvětluje Ing. Josef Soukup, Ph.D., nutriční poradce a osobní trenér.


Mohlo by vás taky zajímat

Čelíme epidemii civilizačních chorob. Nejvíce nás ohrožují kardiovaskulární nemoci a cukrovka

První krok k pozitivní změně

S motivací Čechů k lepšímu stravování by nově měla od letošního dubna přispět nová edukační kampaň „Půl talíře“, která se zaměří zejména na matky s dětmi a rovněž na zástupce Generace Z, tj. na osoby ve věku 16 až 22 let.

„Iniciativa ,Půl talíře‘ přichází s řadou vzdělávacích a informačních materiálů, včetně receptů, tipů pro zdravé nakupování a pokynů k přípravě jídel, které pomohou lidem snadno začlenit více ovoce a zeleniny do svého denního stravování,“ vysvětluje Ing. Monika Zábojníková, koordinátorka projektu za Farmu Bezdínek, jež patří do sdružení Dobré družstvo.

Projekt „Půl talíře“ se přitom zaměří především na podporu lokálních produktů a potravin vypěstovaných v Česku, zejména rajčat, okurek, jahod a borůvek, které patří mezi typické zástupce české zeleniny a ovoce.

„Podle průzkumů jsou pro Čechy nejdůležitějšími faktory při nákupu potravin chuť a cena. Jako pěstitelé děláme všechno proto, abychom podpořili spotřebu ovoce a zeleniny, protože dodáváme na trh čerstvou zeleninu nejlepší možné chuti. Obchodní řetězce mohou podporovat prodeje ovoce a zeleniny snížením svých marží a jejich navýšením u nezdravých potravin. Vrátí se nám to nejen ve zdraví české populace, ale i ve výkonu české ekonomiky,“ uvádí Ing. Jiří Stodůlka, zástupce za Dobré družstvo.


Co víme o projektu Půl talíře?

Cílem projektu je usnadnit volbu zdravého a udržitelného stravování a tím podpořit kvalitu života, zdraví a přispět k pozitivnímu prostředí pro výrobu potravin. Půl talíře informuje o důležitosti vyvážené stravy a každodenní konzumace čerstvého ovoce a zeleniny pěstovaných v EU. Ambasadorem akce je herečka Linda Rybová.

Projekt je financován ze 70 % Evropskou unií a z 30 % Farmou Bezdínek ze společnosti Dobré družstvo. Více informací je k dispozici na pultalire.cz.


Zdroje informací: Český statistický úřad, sdružení Dobré družstvo, Farma Bezdínek a pultalire.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Pár lžiček krásy

Pár lžiček krásy

Autor: Vendula Presserová, Datum: 12. 11. 2024 0:05

Co jíst, abyste měla pružnou pleť a lesklé, zdravé vlasy?

Jak docílit krásných vlasů? Pečujte o pokožku hlavy!

Jak docílit krásných vlasů? Pečujte o pokožku hlavy!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2024 0:05

Kdo by nesnil o krásné hřívě! Pro správný růst a lesk vlasů je velmi důležitá zdravá pokožka hlavy.…

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence

Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2024 15:45

Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…

7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím

7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím

Autor: Petra Průchová, oprometristka Lentiamo, Datum: 30. 10. 2024 0:05

Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…

Chřipka, covid, nebo obyčejná rýma? Odpověď dá průběh i antigenní test

Chřipka, covid, nebo obyčejná rýma? Odpověď dá průběh i antigenní test

Autor: MUDr. Ludmila Mazylkinová, MOJE AMBULANCE, Datum: 22. 10. 2024 0:05

Návrat do kanceláří a školních tříd, výkyvy venkovních teplot a nástup sychravého počasí vytvářejí…

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Konec sladkých časů?

Konec sladkých časů?

Autor: redakce ve spolupráci s Fórem zdravé výživy, Datum: 15. 10. 2024 0:05

16. října 2024 pořádá Fórum zdravé výživy každoroční Celostátní odbornou konferenci. V letošním…